Wywiady

Youth Novels

2017-12-19

Youth Novels to młody duet z Wągrowca, który stawia coraz śmielsze kroki na polskiej scenie. Ich mroczna, a jednocześnie oniryczna muzyka stawia ich coraz wyżej głównego nurtu muzyki indiepopowej w Polsce. Mają już na swoim koncie koncerty przed Sister Wood, czy Oh Wonder i właśnie ukazała się ich druga ep-ka „Chaos I Create”. O bieżących, przeszłych i przyszłych działaniach opowiedzieli mi Ania Anu Babrakowska, odpowiadająca w zespole za główne partie wokalne i klawiszowe oraz gitarzysta Emil Nowak.

Rozmowa z: Ania Anu Babrakowska / Emil Nowak

MM: Nazwa zespołu zaczerpnięta z płyty Lykke Li, mroczna oniryczna muzyka. Jesteście w takim wieku, że okres buntu powinien być dla was czymś normalnym. Tymczasem u was to chyba przebiega dość łagodnie.

AB: (śmiech) Wydaje mi się, że swój okres buntu przeszłam w piątej klasie podstawówki. Teraz nie jest to bunt, tylko raczej dość ustabilizowana sytuacja.

EN: Ja przeszedłem bunt w gimnazjum.

MM: A może właśnie te piosenki są wyrazem tego buntu? Np. „Chaos I Create”?

AB: Hm, na pewno tworzymy chaos, natomiast nie jest on wyrazem buntu. Raczej staramy sobie radzić z tym wykreowanym przez nas chaosem. Możemy się buntować co najwyżej przeciwko sobie, ale nie przeciwko światu.

MM: Od wydania „I Used To Wreck It All” minęło półtora roku. Teraz wyszło “Chaos I Create”, gdzie różnica w stosunku do poprzedniego wydawnictwa jest łatwa do usłyszenia. Poprzednią ep-kę nagrywaliście z Damianem Popławskim, a tę zrobiliście z Piotrkiem Maciejewskim z Drivealone. Skąd ta zmiana?

AB: Stwierdziliśmy, że jesteśmy na takim etapie, że trzeba pójść dalej i zrobić coś lepszego. Trochę się w nas zmieniło i chcieliśmy zrobić coś dojrzalszego. Stąd inne brzmienie tej muzyki oraz jej wyższy poziom techniczny. Piotrek jest też dużo bardziej doświadczoną osobą, która zrobiła wiele świetnych projektów. Nie wiedzieliśmy, co z tego wyjdzie, choć od początku nasze wizje gdzieś się pokrywały. 

EN: Nagrywaliśmy ponownie u mnie w pokoju, natomiast dogrywki wokali i miks robiliśmy już u Piotra.

MM: Sami też napisaliście teksty. Czy to znaczy, że Sebastian Romanowski nie miał tym razem nic do zaproponowania?

AB: Tym razem nie. Część tekstów napisałam ja, Emil dołożył trochę od siebie.

EN: Namówiłem Anię, by się otworzyła na pisanie tekstów i pokazała, co potrafi. Po prostu chcieliśmy, by ta ep-ka była w pełni autorska.

MM: If we want to release from trauma, we have to learn how not to confront it directly. Confronting directly, The Medusa will turn us into stone – to słowa zaczerpnięte z mitologii greckiej. Skąd pomysł by ich użyć?

AB: Najpierw pojawił się pomysł okładki. Chcieliśmy umieścić na niej rzeźbę. Okładka jest zainspirowana “Meduzą” Berniniego, barokowego rzeźbiarza. Postanowiliśmy pójść dalej, a że w tamtym czasie czytałam sporo o mitologii, stwierdziłam, że pasuje to tematycznie. Ta trauma ma zresztą także związek z naszymi niespokojnymi myślami oraz z tym, jak sobie z nimi radzimy. O tym jest ta płyta. Mnie w każdym razie bardzo to pomogło, bo trochę się uspokoiłam.


MM: Na płycie pojawiły się też Jagoda Kudlińska z Lor i Katarzyna Kowalczyk z Coals. Jak doszło do tej współpracy?

AB: Właściwie z dziewczynami znamy się od początku ich, jak i naszej drogi artystycznej, więc wyszło to dość naturalnie.

EN: Poza tym szukaliśmy kogoś, kto nie weźmie od nas kasy (śmiech). Uwielbiamy dziewczyny, więc pojawił się pomysł wspólnych nagrań. A że oba zespoły w pewnym momencie grały wspólny koncert w Poznaniu, to przy okazji poprosiliśmy obie dziewczyny, by nagrały wokale dla nas.

MM: Klip do „Madness” też jest dość specyficzny. Ten złoty pył kojarzy się z Florence Welch. Wyglądasz w tym video, jakby opętał Cię demon.

AB: (śmiech) Taka była wizja artystyczna. Zresztą był z tym pewien problem, bo miałam długą sukienkę, a jakoś musiałam wejść po tych schodach. Ta piosenka jest wprowadzeniem do całej historii zawartej na płycie. Podsumowuje też całość, podkreślając, że tytułowy chaos jest jedynie w mojej głowie. Początkowo nie radzę sobie z nim, ale stopniowo wyrzucam go z siebie i jest lepiej. 

EN: Chcieliśmy to stworzyć w efekcie slow motion, stąd taka ociężałość i nieskoordynowane ruchy.

MM: Z kim najczęściej występujecie?

AB: Gramy w pełni samodzielne koncerty. Jest nas na scenie szóstka. Oprócz nas perkusja, wiolonczela, skrzypce, gitara akustyczna i dodatkowe syntezatory.

MM: I co dalej? Będzie płyta?

EN: Czekamy na odpowiedni impuls. Chcemy też dojrzeć do większego wydawnictwa. Na płycie chcielibyśmy pokazać jeszcze więcej. Teraz skupiamy się na „Chaos I Create”. Staramy się z nią dotrzeć do jak największej ilości osób. Nie chcemy od razu dawać płyty, tylko zapoznać publiczność z tym, co już mamy.

AB: Ta ep-ka pomogła nam odnaleźć kierunek, w którym chcemy podążać także w przyszłości. Wcześniej nie mieliśmy go tak dokładnie sprecyzowanego. Teraz już jest inaczej.

MM: A koncerty?

AB: Planujemy jeszcze grać w styczniu i w lutym, potem przerwa na pisanie nowego materiału. Mnie jeszcze czeka matura w przyszłym roku, bo jestem liceum plastycznym i mam dłuższy tok nauczania (śmiech). I dopiero po tym okresie zabierzemy się za nowe nagrania.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Laura Radzewicz


Rozmawiał: Maciej Majewski


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load