Wywiady

Kasia Pietrzko

2017-12-20

Jest jednym z najciekawszych debiutów ostatnich miesięcy w polskim jazzie. Znakomicie została przyjęta podczas tegorocznego Sopot Jazz Festival i na licznych koncertach w całym kraju. Płyta „Forthright Stories” ukazała się we wrześniu i zbiera same przychylne recenzje. Trudno się dziwić – na talencie Kasi Pietrzko i jej zespołu poznają się nie tylko koneserzy jazzu, ale i osoby nie mające wiele wspólnego z tą muzyką. Tymczasem skromna, ambitna i zdeterminowana liderka opowiedziała mi o procesie tworzenia płyty, doświadczeniach jakie przy jej okazji zdobyła i nadchodzących planach.

Rozmowa z: Kasia Pietrzko

MM: Co było początkiem, zaczynem muzycznym „Forthright Stories”?

KP: Początkiem było „Passaic Avenue”, które jest zarazem pierwszą kompozycją, jaka kiedykolwiek napisałam. Miało to miejsce po moim powrocie z Nowego Jorku i spotkaniu z Aaronem Parksem oraz różnych przygodach i doświadczeniach, jakie mnie tam spotkały. Z biegiem czasu zaczęło powstawać tych utworów coraz więcej. A ponieważ nie chciałam, by ta płyta była tylko ich zbiorem, wymyśliłam, że uczynię z nich opowieści z mojego życia. Każdy z nich jest muzycznym zapisem moich przeżyć.

MM: Nagrałaś płytę z Corcoranem Holtem na kontrabasie. „Episode II” jest jego kompozycją, natomiast zupełnie oddałaś w tym utworze pole jemu i perkusiście Piotrkowi Budniakowi. Dlaczego?

KP: Ponieważ chciałam, żeby to była nasza wspólna płyta. Celowo nie wszystkie kompozycje są moje, ponieważ mogłabym być źle zrozumiana. Jest to jednak na tyle otwarta forma, że nie mogłam sugerować chłopakom wprost, by improwizowali w taki, a nie inny sposób. Każdy rozumie inaczej. Poprosiłam więc chłopaków, żeby zagrali epizody, które będą ich wypowiedziami na płycie, dając im jednocześnie zupełnie wolną rękę.

MM: Skoro na płycie zagrał Corcoran Holt, to skąd wziął się Andrzej Święs w Twoim zespole?

KP: To jest bardzo trudne pytanie. Wydaje mi się, że wynikło to z naturalnej drogi tego zespołu, ponieważ jego skład się zmieniał. Rozeszły się nasze drogi muzyczne chociażby z poprzednim kontrabasistą. Obecny skład jest następnym etapem tego bandu. Andrzej jest kontrabasistą, który zawsze bardzo mi imponował. Poza tym jest starszym kolegą, który jest dla mnie przykładem. Spytałam go, czy do nas dołączy i ku mojemu zdziwieniu, zgodził się. Jest to dla mnie niesamowity zaszczyt. Nie wiem, czy dobrze wyszło, ale nasza współpraca układa się świetnie.

MM: Czyim pomysłem było zaproszenie Julii Kotarby w „Zielonych Oczach Grafitowych”?

KP: Całego mojego teamu. Julia jest moją przyjaciółką. Poznałyśmy się na Akademii podczas projektu, w którym wspólnie brałyśmy udział. Poza tym Julka jest znakomitą instrumentalistką. Kiedy pojawiła się w studiu i zaczęła grać, przeszły mnie ciarki.

MM: A nie myślałaś o tym, by zaprosić ją do zespołu na stałe, byście grali w kwartecie?

KP: Przyznaję, że chodzą mi takie myśli po głowie, ale najpierw trzeba napisać taki materiał, w którym wiolonczela nie będzie przeszkadzała, a jej brzmienie też się będzie wyróżniało.

MM: Dużo robiliście podejść do tych utwór podczas nagrywania?

KP: Tak. Nie tylko ja byłam zmęczona po pierwszym dniu nagrań, ale też Corcoran, który przyjechał do studia po miesięcznej trasie z Kennym Garretem. Mieliśmy jedną czterogodzinną próbę przed nagraniem. Następnego dnia zaczęliśmy rejestrację. W związku z tym zdaję sobie sprawę, że ten materiał nie jest idealnie nagrany. Zależało mi jednak na uchwyceniu tej świeżości oraz motywacji, jaką mieliśmy w studiu. To zapis spotkania, podczas którego staraliśmy się stworzyć coś wyjątkowego. To także nasza pamiątka, która została po naszych wspólnych muzycznych fascynacjach i wyprawie do Nowego Jorku. Staraliśmy się to wszystko zawrzeć na tej płycie.

MM: A nie patrzysz na tę płytę przez pryzmat tego zmęczenia i innych trudów związanych z jej realizacją?

KP: Ta płyta taka trochę jest, natomiast nie chcę się wdawać w szczegóły, których dokładnie momentów z mojego życia dotyka. Były to jednak chwile niezwykłe i przełomowe w moim życiu. Zawsze mam problem z tym, jak to ująć.

MM: Największy niedosyt mam po wysłuchaniu „During”, bowiem te interludium brzmi jak część większej całości.

KP: To jest wycinek sesji nagraniowej. Zainspirowałam się Aaronem Parksem. Na płycie „Invisible Cinema” (wydanej w 2008 roku – przyp. MM) jest taki fragment, kiedy oni grają sekcyjnie około minuty. Bardzo mi się to podoba. W związku z tym nie chciałam z „During” robić konkretnej kompozycji, tylko pozostawić właśnie taki żywioł, który byłby przejściem do następnego numeru. 

MM: Wiem o Twojej fascynacji Billem Evansem, ale na „Forthright Stories” słyszę sporo Komedy. Grasz też „Rosemary’s Baby”, więc zdaję sobie sprawę Komeda nie jest Ci obcy.

KP: A to jest akurat ciekawe, bo nigdy nie słuchałam sporo Komedy. Oczywiście znam jego klasyczne dzieła jak „Astigmatic”, czy właśnie ścieżkę dźwiękową do „Dziecka Rosemary”. To trochę impresjonistyczne granie, ale nie chcę tego kategoryzować. Zresztą w dużej przenośni, ale często słyszę, że sama gram impresjonistycznie. Tymczasem ja w ogóle tego nie kontroluję. Po prostu siadam i gram. Chcę jednak żeby ludzi czuli to co ja gram, bo po to jestem na scenie. A to chyba najistotniejsza rzecz, jeśli publika wie, po co jesteś w danym miejscu i Ty sam.

MM: Koncerty grasz praktycznie cały czas. Myślisz już o kolejnym projekcie?

KP: Ciągle pojawiają się jakieś nowe plany, na wiosnę zagramy trasę z Corcoranem w dniach 18-24 kwietnia. Zagram tez parę innych ciekawych koncertów, m.in. Z Bronkiem Suchankiem na Jazzie nad Odrą. Mam wiele pomysłów w głowie, mając nadzieję, ze uda się je wszystkie zrealizować na wysokim poziomie

MM: Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

Płyta do nabycia:

http://www.kasiapietrzko.com

www.facebook.com/kasiapietrzkomusic

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6995392006

Foto: Kasia Kukiełka


Rozmawiał: Maciej Majewski


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load