Wywiady

Arena

2017-12-26

W maju do Poznania i Warszawy zawita brytyjska grupa prog-rockowa Arena, założona przez klawiszowca Clive'a Nolana (Pendragon) i byłego perkusistę Marillion - Micka Pointera. Okazją do tej wizyty będzie europejskie tournee promujące nowy album "Double Vision" oraz upamiętniające 20 rocznicę wydania płyty "The Visitor". Z tej okazji porozmawialiśmy z Mickem Pointerem.

Rozmowa z: Mick Pointer

- W 2018 roku grupa Arena wyruszy na europejską trasę koncertową, podczas której będziecie promowali nowy album i upamiętnicie 20 rocznicę powstania płyty „The Visitor”. Możesz zdradzić szczegóły tych występów?

- W pierwszej części koncertów, po raz pierwszy od 20 lat zagramy od początku do końca cały album „The Visitor”. Na pewno przygotujemy scenografię i wizualizacje nawiązujące do tego wydawnictwa. Obecnie pracujemy nad tym, więc nie mogę zdradzić szczegółów.  W drugiej części występów zaprezentujemy kompozycje z innych płyt Areny, w tym z nowego wydawnictwa zatytułowanego „Double Vision”.

- Zdradzisz więcej informacji na temat tej płyty?

- Płyta ukaże się w kwietniu lub maju przyszłego roku, ale jeszcze nie wiemy dokładnie kiedy. Piosenki zaczniemy nagrywać w styczniu. Nie wiemy jeszcze, ile kompozycji trafi na tę płytę. To są informacje, które mogę podać na chwilę obecną.

- Macie już tytuł nowej płyty, więc zakładam, że wiecie już, o czym będzie „Double Vision”…

- Nie będzie to tzw. concept album, którym była chociażby płyta „The Visitor”. Owszem, trafi tam między innymi jedna bardzo długa kompozycja, która będzie podzielona na kilka części i sama w sobie będzie czymś w rodzaju zamkniętej opowieści, ale na „Double Vision” nie będzie jednego wiodącego tematu. Kompozycje będą się ze sobą łączyły, ale nie będą spójne tematycznie.

- W jaki sposób pracujecie najczęściej nad nowymi utworami? Najpierw powstaje muzyka czy teksty piosenek?

- Zawsze zaczynamy od muzyki. W przypadku nowej płyty, Clive i ja zaczęliśmy myśleć o nowych kompozycjach już 1,5 roku temu. Najpierw przynieśliśmy wstępne pomysły na premierowy materiał i powoli, bez pośpiechu, bezstresowo pracowaliśmy nad nimi w zapasowym studiu nagraniowym zlokalizowanym nad należącymi do Clive’a Thin Ice Studios. Odwiedzałem go tam raz czy dwa razy w tygodniu, gdyż mieszkamy dość daleko od siebie. W tym zapasowym studiu pracowaliśmy nad pomysłami, budowaliśmy z nich nowe kompozycje, tworzyliśmy aranżacje i tak dalej. Teraz doszliśmy do punktu, w którym zaczynamy się stresować, gdyż już wkrótce zaczniemy proces nagrywania nowej płyty. Przy poprzednich albumach Areny wszystko mieliśmy gotowe przed wejściem do studia nagraniowego, ale tym razem dopuszczamy możliwość, że pewne pomysły będziemy dopracowywać już podczas sesji nagraniowych. Chcemy być bardziej elastyczni niż zawsze.

- Powróćmy na chwilę do albumu „The Visitor”. Wielu Waszych fanów, w tym ja, uważa tę płytę za najlepsze dzieło Areny. Jak Ci się wydaje: skąd się biorą tak entuzjastyczne opinie na temat tego wydawnictwa?

- Każda kompozycja na „The Visitor” jest świetna, co niekoniecznie jest normą na wszystkich naszych albumach. Udanej całości dopełnia tematyka płyty oraz pomysł na okładkę. Świetnym posunięciem było także zaproszenie do wyprodukowania tego albumu Simona Hanharta. Znałem go jeszcze z czasów mojego pobytu w Marillion w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Po prostu wszystko idealnie zagrało w odpowiednim czasie. 


- Słuchając płyt Areny wyobrażam sobie, że mogłyby one być idealnymi soundtrackami dla filmów…

- Zgadzam się (śmiech).

- Jak sobie wyobrażasz idealny film z muzyką tego zespołu?

- Hm….Nie podam tu żadnego konkretnego tytułu, ale myślę, że byłby to jakiś horror lub film utrzymany w stylistyce gotyckiej. Nie myślę tu o czymś krwawym i brutalnym w stylistyce „gore”, ale raczej o starych czarno-białych filmach gotyckich bądź wampirycznych.

- Po odejściu z Marillion w 1983 roku zacząłeś pracować jako projektant kuchni i porzuciłeś muzykę na blisko 10 lat. Co się stało, że po tylu latach przerwy założyłeś Arenę?

- Z Marillion zostałem wyrzucony po trasie promującej debiutancki album „Script For A Jester’s Tear”. Szczerze mówiąc miałem dosyć muzyki. Jak zapewne wiesz, Marillion podpisał wówczas kontrakt z wytwórnią EMI i działalność zespołu przestała mieć wiele wspólnego z muzyką, natomiast zaczęła mieć dużo wspólnego z biznesem. Nie mam z tym żadnego problemu, ale byłem wtedy młody i miałem nieco inne spojrzenie na takie sprawy. Zerwałem więc z muzyką i zacząłem pracować jako projektant kuchni. Mało kto wie, ale zanim dołączyłem do Marillion przez cztery lata pracowałem jako cieśla. Więc moja praca projektanta przynosiła mi dużo przyjemności i satysfakcji.

W 1992 lub 1993 roku przez przypadek poznałem Clive’a Nolana z Pendragon. To była śmieszna historia. Skądś wracałem i postanowiłem wstąpić do McDonalda. Było tam kilka osób w t-shirtach Marillion. Stałem w kolejce i zaczęliśmy rozmawiać. Zapytali mnie, czy lubię Marillion? Odpowiedziałem, że nie za bardzo, ale byłem jednym ze współzałożycieli. Oni spojrzeli na mnie i powiedzieli: „Mój Boże, ty jesteś Mick Pointer” (śmiech). Kilka tygodni później jeden z tych gości, jak się okazało prowadzący jakiś prog-rockowy magazyn, którego nazwy nie pamiętam, skontaktował się ze mną i zakomunikował mi, że zna wiele osób, które chciałyby znowu usłyszeć moją muzykę. Zaproponował mi spotkanie w pubie i zapowiedział, że przedstawi mnie kilku osobom. Powiedziałem „OK”. Spotkaliśmy się, zapoznałem kilka fajnych kontaktów i jedna z tych osób powiedziała, że chce przedstawić mnie Clive’owi Nolanowi – klawiszowcowi grupy Pendragon. Zgodziłem się, zaaranżowano nam kolejne spotkanie w pubie, tam poznałem Clive’a i…reszta jest historią (śmiech). Clive jest moim przyjacielem od blisko 25 lat, świetnie się dogadujemy, razem tworzymy fantastyczną muzykę.

- Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w maju w Warszawie oraz Poznaniu.

- Dziękuję za ten wywiad i zapraszam wszystkich polskich fanów Areny na te koncerty. 

15.05.2018. Warszawa, Proxima

16.05.2018. Poznań, U Bazyla

www.metalmind.com.pl 

Foto: materiały prasowe 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load