Wywiady

Arena

2017-12-26

W maju do Poznania i Warszawy zawita brytyjska grupa prog-rockowa Arena, założona przez klawiszowca Clive'a Nolana (Pendragon) i byłego perkusistę Marillion - Micka Pointera. Okazją do tej wizyty będzie europejskie tournee promujące nowy album "Double Vision" oraz upamiętniające 20 rocznicę wydania płyty "The Visitor". Z tej okazji porozmawialiśmy z Mickem Pointerem.

Rozmowa z: Mick Pointer

- W 2018 roku grupa Arena wyruszy na europejską trasę koncertową, podczas której będziecie promowali nowy album i upamiętnicie 20 rocznicę powstania płyty „The Visitor”. Możesz zdradzić szczegóły tych występów?

- W pierwszej części koncertów, po raz pierwszy od 20 lat zagramy od początku do końca cały album „The Visitor”. Na pewno przygotujemy scenografię i wizualizacje nawiązujące do tego wydawnictwa. Obecnie pracujemy nad tym, więc nie mogę zdradzić szczegółów.  W drugiej części występów zaprezentujemy kompozycje z innych płyt Areny, w tym z nowego wydawnictwa zatytułowanego „Double Vision”.

- Zdradzisz więcej informacji na temat tej płyty?

- Płyta ukaże się w kwietniu lub maju przyszłego roku, ale jeszcze nie wiemy dokładnie kiedy. Piosenki zaczniemy nagrywać w styczniu. Nie wiemy jeszcze, ile kompozycji trafi na tę płytę. To są informacje, które mogę podać na chwilę obecną.

- Macie już tytuł nowej płyty, więc zakładam, że wiecie już, o czym będzie „Double Vision”…

- Nie będzie to tzw. concept album, którym była chociażby płyta „The Visitor”. Owszem, trafi tam między innymi jedna bardzo długa kompozycja, która będzie podzielona na kilka części i sama w sobie będzie czymś w rodzaju zamkniętej opowieści, ale na „Double Vision” nie będzie jednego wiodącego tematu. Kompozycje będą się ze sobą łączyły, ale nie będą spójne tematycznie.

- W jaki sposób pracujecie najczęściej nad nowymi utworami? Najpierw powstaje muzyka czy teksty piosenek?

- Zawsze zaczynamy od muzyki. W przypadku nowej płyty, Clive i ja zaczęliśmy myśleć o nowych kompozycjach już 1,5 roku temu. Najpierw przynieśliśmy wstępne pomysły na premierowy materiał i powoli, bez pośpiechu, bezstresowo pracowaliśmy nad nimi w zapasowym studiu nagraniowym zlokalizowanym nad należącymi do Clive’a Thin Ice Studios. Odwiedzałem go tam raz czy dwa razy w tygodniu, gdyż mieszkamy dość daleko od siebie. W tym zapasowym studiu pracowaliśmy nad pomysłami, budowaliśmy z nich nowe kompozycje, tworzyliśmy aranżacje i tak dalej. Teraz doszliśmy do punktu, w którym zaczynamy się stresować, gdyż już wkrótce zaczniemy proces nagrywania nowej płyty. Przy poprzednich albumach Areny wszystko mieliśmy gotowe przed wejściem do studia nagraniowego, ale tym razem dopuszczamy możliwość, że pewne pomysły będziemy dopracowywać już podczas sesji nagraniowych. Chcemy być bardziej elastyczni niż zawsze.

- Powróćmy na chwilę do albumu „The Visitor”. Wielu Waszych fanów, w tym ja, uważa tę płytę za najlepsze dzieło Areny. Jak Ci się wydaje: skąd się biorą tak entuzjastyczne opinie na temat tego wydawnictwa?

- Każda kompozycja na „The Visitor” jest świetna, co niekoniecznie jest normą na wszystkich naszych albumach. Udanej całości dopełnia tematyka płyty oraz pomysł na okładkę. Świetnym posunięciem było także zaproszenie do wyprodukowania tego albumu Simona Hanharta. Znałem go jeszcze z czasów mojego pobytu w Marillion w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Po prostu wszystko idealnie zagrało w odpowiednim czasie. 


- Słuchając płyt Areny wyobrażam sobie, że mogłyby one być idealnymi soundtrackami dla filmów…

- Zgadzam się (śmiech).

- Jak sobie wyobrażasz idealny film z muzyką tego zespołu?

- Hm….Nie podam tu żadnego konkretnego tytułu, ale myślę, że byłby to jakiś horror lub film utrzymany w stylistyce gotyckiej. Nie myślę tu o czymś krwawym i brutalnym w stylistyce „gore”, ale raczej o starych czarno-białych filmach gotyckich bądź wampirycznych.

- Po odejściu z Marillion w 1983 roku zacząłeś pracować jako projektant kuchni i porzuciłeś muzykę na blisko 10 lat. Co się stało, że po tylu latach przerwy założyłeś Arenę?

- Z Marillion zostałem wyrzucony po trasie promującej debiutancki album „Script For A Jester’s Tear”. Szczerze mówiąc miałem dosyć muzyki. Jak zapewne wiesz, Marillion podpisał wówczas kontrakt z wytwórnią EMI i działalność zespołu przestała mieć wiele wspólnego z muzyką, natomiast zaczęła mieć dużo wspólnego z biznesem. Nie mam z tym żadnego problemu, ale byłem wtedy młody i miałem nieco inne spojrzenie na takie sprawy. Zerwałem więc z muzyką i zacząłem pracować jako projektant kuchni. Mało kto wie, ale zanim dołączyłem do Marillion przez cztery lata pracowałem jako cieśla. Więc moja praca projektanta przynosiła mi dużo przyjemności i satysfakcji.

W 1992 lub 1993 roku przez przypadek poznałem Clive’a Nolana z Pendragon. To była śmieszna historia. Skądś wracałem i postanowiłem wstąpić do McDonalda. Było tam kilka osób w t-shirtach Marillion. Stałem w kolejce i zaczęliśmy rozmawiać. Zapytali mnie, czy lubię Marillion? Odpowiedziałem, że nie za bardzo, ale byłem jednym ze współzałożycieli. Oni spojrzeli na mnie i powiedzieli: „Mój Boże, ty jesteś Mick Pointer” (śmiech). Kilka tygodni później jeden z tych gości, jak się okazało prowadzący jakiś prog-rockowy magazyn, którego nazwy nie pamiętam, skontaktował się ze mną i zakomunikował mi, że zna wiele osób, które chciałyby znowu usłyszeć moją muzykę. Zaproponował mi spotkanie w pubie i zapowiedział, że przedstawi mnie kilku osobom. Powiedziałem „OK”. Spotkaliśmy się, zapoznałem kilka fajnych kontaktów i jedna z tych osób powiedziała, że chce przedstawić mnie Clive’owi Nolanowi – klawiszowcowi grupy Pendragon. Zgodziłem się, zaaranżowano nam kolejne spotkanie w pubie, tam poznałem Clive’a i…reszta jest historią (śmiech). Clive jest moim przyjacielem od blisko 25 lat, świetnie się dogadujemy, razem tworzymy fantastyczną muzykę.

- Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w maju w Warszawie oraz Poznaniu.

- Dziękuję za ten wywiad i zapraszam wszystkich polskich fanów Areny na te koncerty. 

15.05.2018. Warszawa, Proxima

16.05.2018. Poznań, U Bazyla

www.metalmind.com.pl 

Foto: materiały prasowe 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load