Wywiady

Żywiołak

2017-12-29

„Pieśni Pół/Nocy” to długa i niezwykle wciągająca klimatem płyta grupy Żywiołak, podejmująca tematykę historii Pomorza. Nie bez znaczenia jest w tym także twórczość etnografa Oskara Kolberga, którego bogaty dorobek był jedną z bezpośrednich inspiracji do stworzenia płyty. Rozmowa z Robertem Jaworskim, liderem grupy z jednej strony wyjaśniła złożoność nowego dzieła zespołu, a z drugiej stanowiła punkt wyjścia do przyszłych artystycznych poczynań Żywiołaka. Poniżej jej zapis.

Rozmowa z: Robert Jaworski

MM: Co było tak naprawdę pierwszym impulsem do tego, by zająć się historią Pomorza?

RJ: Wynikało to z moich fascynacji muzycznych. Od lat jest jestem pod ogromnym wrażeniem twórczości folkowych zespołów skandynawskich. Moim faworytem jest szwedzka Hedningarna. Mimo wielu lat słuchania wciąż nie przestaje mnie inspirować i cały czas zaskakuje. Wydana w ubiegłym roku składanka „Kult” jeszcze bardziej mnie w tym chyba utwierdziła. Ich muzyka inspirowana jest kulturą Skandynawii, a szczególnie Szwecji, której historia jest z Polską nierozerwalnie związana. Kiedyś to był można powiedzieć, wspólny obszar kulturowy. Wspólni królowie, czy karczmy na zamarzniętym Bałtyku, to wiedza, która dziś już nikogo jakoś bardzo nie dziwi.  Śmiało można powiedzieć, że moja fascynacja Hedningarną przełożyła się bezpośrednio na twórczość Żywiołaka. W trakcie poszukiwań inspiracji trafiłem na dzieła dziewiętnastowiecznego etnografa Oskara Kolberga.  Jeden z jego tomów nosi tytuł „Pomorze”. Impulsów było jednak więcej. Wertując kolejne już utwory literackie B.Leśmiana, natrafiłem na wiersz pt. „Skrzeble”, traktujący o stworzeniach mitologii Kaszub. Tak więc tych punktów zapalnych, które się połączyły w jednym momencie było całe mnóstwo. Nie bez znaczenia był też nadzwyczaj odczuwalny odzew od fanów w tym właśnie temacie.

MM: „Pieśni Pomorza” to płyta alchemiczna. Brzmi mistycznie i tajemniczo. Jak ją tworzyliście?

RJ: Dobre pytanie. Właściwie wszystkie numery, które znalazły się na płycie, były przećwiczone na próbach od deski do deski. Natomiast 2-4 utwory powstały już w studiu jako dodatki do regularnego materiału. To też taki niesamowity przypadek, że przez dłuższy czas borykałem się ze znalezieniem osoby - inżyniera dźwięku, który skłonny byłby współpracować z pełną pokorą dla tych często bardzo nietypowych pomysłów. Mikołaj Jarząbek potraktował mnie trochę jak „guru”(?) i praca z nim okazała się tak owocna, że udało mi się zrobić więcej, niż zakładałem. Podogrywałem mnóstwo dodatkowych instrumentów i brzmień. Gdybyśmy pozostali jedynie przy tym, co stworzyliśmy na próbach, to ten album brzmiałby dużo bardziej sztampowo. Natomiast płytę stricte „alchemiczną” dopiero szykuję w ramach mojego solowego projektu: rekonstrukcja/destrukcja. Na niej będą już bezpośrednie nawiązania do alchemii, bo będzie po części oparta na książce „Sędziwój” Józefa Bohdana Dziekońskiego.

MM: „Dens Makabreska” to taki trupi erotyk?

RJ: To tekst tradycyjny, do którego dołożyliśmy refren i jedną puentującą zwrotkę. To groteska ludowa.

MM: Mam wrażenie, że te pieśni mają coś wspólnego z muzyką nordycką a słuchając „OG” z dalekowschodnią.

RJ: Tak, jak najbardziej. „OG” jest tutaj zamierzonym wyjątkiem. Zaczęliśmy intensywnie zgłębiać historię olbrzymów, które na Pomorzu mają swoje poczesne miejsce na piedestale demonologii ludowej. Opowiadam o tym także w „Bagiennej królowej”. Natomiast tutaj chcieliśmy pokazać olbrzymy z punktu widzenia Biblii. Zaczęliśmy to już zresztą robić na ep-ce „Muzyka Psychoaktywnego Stolema”. Tam Stanisław Szroeder czytał fragmenty historii związane z olbrzymami z O.Kolberga.  Jest tam między innymi mowa o tym, że olbrzymy wyginęły w wyniku potopu. To przykład naturalnej pozostałości kultury chrześcijańskiej w powiastkach ludowych.  Z kolei jeszcze inaczej wyglądają opowiadania w „księgach rabinniczych”, które różnią się od opowiadań z biblijnego „Pięcioksięgu”. Folklor żydowski jest jak widać również wielowątkowy i wieloznaczeniowy.  Jak każdy inny posiada swoje regionalne odsłony i wersje. W nich natrafiłem właśnie na tą, w której jeden z olbrzymów przetrwał potop dzięki Noemu, trzymając się jego Arki. Stwierdziłem, że jest to na tyle ciekawe, że postanowiłem zrobić wyłom w stylistyce tej płyty. Ten olbrzym jest postacią historyczną – to król Baszanu o imieniu Og. Na kolejnych płytach wrócę być może do tego tematu ze zdwojoną siłą.

MM: „Wionek” nie jest przypadkiem śląski?

RJ: Wydaje mi się, że język śląski ma wspólne korzenie z językiem serbo-łużyckim. Podobnie jest z kaszubskim. Tekst tego utworu w Kolbergu  „Pomorze” był niekompletny. Brakowało w nim paru wyrazów. Żeby mieć pełny ogląd, za radą przypisu przewertowałem też tom „Wielkie Księstwo Poznańskie”. Okazało się, że to melodia ogólnopolska. Kolberg nie zbierał ich w okresie głębokiego średniowiecza, tylko w XIX w., w związku z tym te przyśpiewki mogły funkcjonować w różnych regionach. Tak więc pewnie i na Śląsku można by je odszukać.  

MM: Muzyczną kwintesencją zdaje się być „Po Morze”, które zamyka całą płytę.

RJ: Zgadza się. To totalna magia. Olga Rembowska napisała ten tekst „na czuja”. Powiedziałem jej tylko, że mógłby być o tym, że może zabiera wszystko. No i napisała coś, co doskonale puentuje całą historię tej płyty.

MM: Wiem, że planujecie kontynuację tej tematyki, a ten szum morza, który jest pod koniec „Po Morza” jest z jednej strony zamknięciem, a z drugiej może stanowić przypływ czegoś nowego.

RJ: Tak, dokładnie. Mam już pomysł na kolejne dwie płyty, zgłębiające tematykę pomorską. Myślę, że dopiero teraz się zacznie prawdziwa zabawa (śmiech). Nasz pan oceanów nazywał się Wodan i na przykład o nim chcemy opowiedzieć na kolejnej płycie. To będzie już bardziej „podwodna” opowieść, będąca również zbieżną z pierwszą płytą Żywiołaka, czyli „Nową Ex-Tradycją”.

MM: Pojawią się jeszcze jakieś teledyski? Ta muzyka daje przecież spore pole do popisu wizualnego.

RJ: Owszem. Planujemy teledysk do utworu „Bóstwa”. Nawiązywać będzie do wcześniejszej „Nocy Kupały” i będzie klipem animowanym autorstwa Łukasza Rusinka. 

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load