Wywiady

Rosalie.

2018-01-17

19 stycznia do sprzedaży trafi debiutancki album wokalistki Rosalie. zatytułowany "Flashback". Udział w nagraniu płyty wzięło aż 10 polskich topowych producentów. Rosalie. spotkała się z nami w jednym z warszawskich klubów i opowiedziała nam o powstawaniu "Flashback".

Rozmowa z: Rosalie.

- Dlaczego nazwałaś nową płytę „Flashback”?

- Chcę zabrać Was, słuchaczy, w podróż w moją przeszłość. Każda z tych piosenek opowiada o tym, co się u mnie działo jeszcze przed debiutancką ep-ką „Enuff”. Ostatnia piosenka na „Flashback” nosi tytuł „Enuff”, gdyż na ep-ce nie było takiego utworu. Chciałam tą kompozycją pokazać pewien bunt, gdyż cała płyta „Flashback” jest dość spokojna, a dopiero pod jej koniec pojawia się ten bunt, który był na moim debiutanckim wydawnictwie. Jestem osobą, która bardzo dużo wspomina i wraca do tego, co już było. Dlatego uznałam, że tytuł „Flashback” będzie idealny.

- Na „Flashback” doliczyłem się aż dziesięciu producentów. Według jakiego klucza ich dobrałaś?

- Mój menadżer zaprosił mnie do swojego pokoju, zamknął drzwi, położył mi przed nosem kartkę i powiedział: „Teraz masz czas, aby napisać mi 20 producentów, z którymi chciałabyś współpracować”. Pomyślałam sobie: „Boże Drogi, no trochę ich jest, ale nie wiem z kim bym mogła” (śmiech). Nie wiedziałam, na ile mogę sobie pozwolić po „Enuff”. Jak się okazało, moje możliwości były całkiem spore, gdyż na płycie znalazło się aż dziesięciu producentów i są to osoby z najwyższej półki.

- A nie bałaś się, że ta ilość producentów i ich różnorodność gatunkowa sprawi, że „Flashback” może się „rozjechać” stylistycznie?

- Moim zdaniem było, aby swoim wokalem ujednolicić te kompozycje. Uważam, że udało mi się to zrobić i pomimo, że jest tu dziesięciu producentów, to płyta jest spójna. Porównując „Enuff” i „Flashback” czuję, że na nowym albumie jestem zdecydowanie bardziej świadoma tego, co robię. Na „Enuff” szukałam siebie, nagrywając „Flashback” dokładnie wiedziałam, co chcę zrobić i jak ta płyta ma brzmieć.

- Jak wyglądało powstawanie piosenek na „Flashback”?

- Zazwyczaj wyglądało to tak, że dostawałam beat od producenta i nagrywałam swoją „prevkę”. Następnie pytałam producenta czy jest to materiał, który mu odpowiada. Gdy słyszałam odpowiedź „tak” to dalej działałam tak, jak miałam na to ochotę. Gdy nagrywałam partie wokalne to producent zaczynał analizować czy to jest już to, czy też można coś zrobić jeszcze lepiej. Wszystkie decyzje były podejmowane wspólnie przez nas oboje. Muszę tu dodać, że bardzo duży wpływ na brzmienie płyty miał Envee u którego nagrywałam partie wokalne i który miksował oraz robił „master”. Gdyby nie on, to „Flashback” mógłby brzmieć zupełnie inaczej. Tak bardzo się zakolegowaliśmy i złapaliśmy dobry „vibe”, że miałam ochotę cały czas dobrze się bawić podczas tego nagrywania. Envee idealnie mną kierował podczas tych sesji nagraniowych. W odpowiednim momencie mówił mi, że mam już przestać albo tutaj mogę wyciągnąć ze swojego wokalu jeszcze więcej. Była taka sytuacja, że zachorowałam. Dramat. Terminy gonią. Envee zapytał: „Słyszysz jak dobrze brzmi Twój wokal?”. Odpowiedziałam, że tak. A on na to: „To wyobraź sobie, jak brzmiałby zajebiście gdybyś była zdrowa” (śmiech). No więc poszłam do domu się kurować.


- Nie jest tajemnicą, że inspiruje Cię życie w mieście. Czy gdybyś na dłuższy czas trafiła na przykład na Mazury – Twoje twórczość brzmiałaby inaczej?

- Na pewno miejsca w których tworzę mają na mnie duży wpływ. Nie jestem w stanie teraz odpowiedzieć Ci na pytanie, czy ta płyta brzmiałaby tak czy inaczej. Głównym napędem dla mnie jest to, co się dzieje wokół mnie i jakie temu towarzyszą emocje, z kim rozmawiam, z kim się kłócę, a z kim nie. Jeśli na Mazurach nadal bym się kłóciła z tymi samymi osobami, to ta kłótnia byłaby taka sama jak na przykład w Warszawie czy Poznaniu. Ale jednak ja potrzebuję znajomych wokół siebie. Muszę mieć odpoczynek od studia i możliwość robienia zwyczajnych, codziennych rzeczy takich jak: zaparzenie kawy czy zrobienie jajecznicy. Wydaje mi się, że chciałabym nagrać płytę gdzieś w zaciszu, mieć więcej luzu, czasu do namysłu. To byłoby zupełnie inne przeżycie niż do tej pory. Na pewno kiedyś spróbuję.

- Z jakiego powodu część tekstów na zarówno na „Enuff”, jak i na „Flashback” jest po polsku, a część po angielsku?

- Początkowo w ogóle nie chciałam pisać tekstów po polsku. Zawsze śpiewałam po angielsku. Dopiero po pewnym czasie, gdy już koncertowałam, zaczęły mnie dochodzić głosy, że warto byłoby, abym coś jednak nagrała w naszym języku. Wtedy stwierdziłam, że ok, ale nie jestem w stanie zrobić tego sama i potrzebuję wsparcia. Wtedy pojawił się Michał Wiraszko, który bardzo mi pomógł. Przez pół roku poznawaliśmy się, dużo rozmawialiśmy o tym co lubię, znaleźliśmy wspólny język. Przyjechał do mnie do Berlina i zaczęliśmy pracować nad kompozycją „Trudno”. Wtedy usłyszałam po raz pierwszy swój głos w języku polskim, we własnym utworze i wówczas stwierdziłam, że to jest coś co mi się bardzo podoba. A gdy jeszcze usłyszałam, jak ludzie reagują na język polski podczas koncertów, to już wiedziałam, że nie ma odwrotu (śmiech). Jednak nadal jestem wierna brzmieniu angielskojęzycznemu. R’n’b najlepiej jednak brzmi w języku angielskim i nie chcę od tego odchodzić.

- Jakie czynniki mogłyby sprawić, że Twoja twórczość mogłaby odnieść sukces na rynku amerykańskim, który jak wiadomo jest światowym centrum nurtu R’n’b?

- Nie tylko jest zagłębiem tego nurtu, ale także powstaje tam masę nowych rzeczy. Więc musiałabym mieć bardzo duże zaplecze w swoim kraju. I to właśnie chcę zrobić. Chcę zdobyć uznanie w Polsce, aby potem móc wyjść poza granice naszego kraju. To jest marzenie. W zeszłym roku dwukrotnie zagrałam koncerty poza Polską i widziałam, że tamtejszym fanom się to podobało. Trzeba więc rozgrzać się na własnym terenie, by móc potem wystartować gdzie indziej. Ludzie szukają nowej muzyki i nie ma znaczenia czy jesteś dziewczyną z Polski czy też chłopakiem z Litwy. Jeśli masz charakter, a Twoja muzyka dobrze brzmi, to czemu miałbyś nie zdobyć uznania fanów z innych krajów?

- Płyta jest już gotowa i czeka na wydanie. Które kompozycje na „Flashback” należą do Twoich ulubionych?

- Mogę Ci powiedzieć o dwóch ulubionych. Na pewno jest to piosenka „Holding Back”, którą nagrałam z jedyną kobietą na tej płycie czyli Chloe Martini. Ten utwór to totalne przeniesienie do lat dziewięćdziesiątych. Gdy po raz pierwszy słuchałam tego utworu po masteringu u Envee’go w studio to miałam uśmiech na twarzy od ucha do ucha (śmiech). A kolejnym numerem jest równie emocjonalny acz spokojniejszy „Po co” nagrany z Bitaminą. Jest to piosenka która od pierwszych sekund chwyta słuchacza za gardło. Gdy słuchałam tej piosenki u Envee’go to popłakałam się. Był to numer, którym zakończyłam pracę nad „Flashback”, ostatnia piosenka którą nagraliśmy. Wydaje mi się, że każdy będzie mógł się utożsamić z tą piosenką. Ale oczywiście chcę zaznaczyć, że uwielbiam każdy numer na nowej płycie (śmiech). Myślę jednak, że dopiero na żywo okaże się, które numery najlepiej mi się wykonuje na koncertach. Ale gdy jakiś czas temu graliśmy w warszawskiej Cafe Kulturalna, to „Holding Back” z Chloe Martini było wooooow! Ten bas na żywo (śmiech).

- Zapraszamy więc na Twoją trasę koncertową która zacznie się 23 lutego w Krakowie….

- Tak, a pełny rozkład jazdy możecie znaleźć na moim profilu Facebook: www.facebook.com/Rosalieofficial

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Filip Popik


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load