Wywiady

Peter J. Birch

2018-02-13

Po dwóch latach przerwy od koncertowania Piotr Jan Brzeziński, znany jako Peter J. Birch powrócił ze swoją czwartą, zaskakująco akustyczną płytą „Inner Anxiety”. Nam opowiedział o tym, co kryje się za jej zawartością, kilku niuansach, towarzyszących procesowi jej tworzenia oraz ambitnych planach na przyszłość.

Rozmowa z: Peter J.Birch

MM: „Inner Anxiety” to płyta dość smutna, zwłaszcza w warstwie lirycznej. Co się stało?

PJB: Przestrzeń czasowa, w której powstawała i była rejestrowana większość materiału na tę płytę była takim specyficznym okresem w moim życiu, bowiem były to dwa lata przerwy od jeżdżenia w trasy i grania koncertów. Nie ukrywam, że to na pewno odcisnęło jakieś piętno na tych kompozycjach. Do tego doszły też inne zdarzenia, które miały wówczas miejsce. I to starałem się zawrzeć w warstwie lirycznej na tej płycie. Natomiast styl tych kompozycji zmierzał ku temu, że te piosenki będą melancholijne i smutne.

MM: No właśnie – co zdecydowało, że na tej płycie grasz praktycznie sam?

PJB: Nosiłem się z zamiarem nagrania takiej akustycznej płyty już od dłuższego czasu, zwłaszcza, że głównie w takiej formie gram koncerty. Ostatnie trzy albumy były zaaranżowane „na bogato” z całym zespołowym instrumentarium. Tym razem doszedłem do wniosku, że ta przerwa jest idealnym momentem, by nagrać właśnie taki minimalistyczny album i z nim wrócić do koncertowania.

MM: Mówisz, że płyta powstała w specyficznej przestrzeni czasowej. Patrząc na jej okładkę, zastanawiam się, czy powstała ona także w okolicznościach przyrody, które są na niej widoczne?

PJB: Właściwie to tak, ponieważ te zdjęcia przedstawiają Kraj Basków.To zdjęcia z drogi do San Sebastian i Bilbao. Zrobiłem je starym Zenitem, który odziedziczyłem po ojcu.

MM: W książeczce z kolei jest informacja, że nagrywałeś ten album cztery dni. Skoro są to akustyczne kompozycje, to czemu trwało to tak długo?

PJB: (śmiech)Wszystkie piosenki zostały nagrane i zaśpiewane w jeden dzień, ale - jak to zwykle bywa – nie pozostały w tej pierwotnej formie, w jakiej je zarejestrowałem. Samo klejenie bitów, dogrywanie basu, a przede wszystkim miksy, które robiliśmy z Perłą (Przemysławem Wejmannem, producentem i właścicielem Perlazza Studio – przyp. MM), zajęło więcej czasu. Zależało mi na tym, by ten album miał klimat pewnej izolacji. Myślę, że udało się to osiągnąć począwszy od soundu gitary, a skończywszy na brzmieniu wokalu. Nie ma tu żadnych efektów, czy pogłosów. Wszystko odbyło się jak najbardziej naturalnie. Jeśli posłuchasz tej płyty z zamkniętymi oczami, to możesz poczuć wrażenie, że siedzę obok z gitarą i śpiewam.

MM: Robiłeś zatem dużo podejść do tych kompozycji?

PJB: To są nagrania zrealizowane na „setkę”. Starałem się nie przekraczać trzech podejść. Mam coś takiego, że wzorując się na moich wielkich idolach jak Bob Dylan, czy Neil Young, nie robię nie wiadomo ilu „take’ów”. I kilka utworów na tej płycie, jak chociażby „Tango Bilbao” to są pierwsze podejścia. Akurat w tym utworze jest specyficzny rytm, więc bałem się, jak to wyjdzie. Zagrałem jednak od początku do końca raz i tak zostało.


MM: Skąd w ogóle wziął się ten utwór na tak spokojnej płycie?

PJB: To jest pamiątka, a wręcz blizna z Hiszpanii. Tekst jest jak najbardziej prawdziwą i osobistą historią. Nie chcę jednak mówić za bardzo o tym, co tam się działo. Chciałem się nią jednak podzielić i jak ktoś się dobrze wsłucha w tekst, to zrozumie, o co tam chodzi.

MM: A czym jest ta tytułowa „The Magical Rope”? Bo nie dajesz jednoznacznej odpowiedzi w tym tekście.

PJB: „Magiczna lina” ma nas wyciągnąć z tego całego syfu. Ma być symbolem pomocy. Chodzi o odizolowanie się od tego współczesnego świata, wyścigu szczurów itd. W tej piosence śpiewam w nim, że znalazłem spokój głęboko w lesie.

MM: Największe wrażenie zrobił na mnie utwór „Unlovable Man”, głównie ze względu na warstwę muzyczną, która jest nieco nawiedzona.

PJB: Przy tym utworze pracowaliśmy najdłużej. To najbogatszy aranżacyjnie numer na tej płycie, więc nie ukrywam, że praca nad nim dała mi dużo satysfakcji. Przemek bardzo mi tutaj pomógł, dokładając specyficzne brzmienie basu oraz delay, który na nałożył na wokal. Do tego bit, który ja wymyśliłem, a on jeszcze nieco zniszczył, bo zależało mu na tych wszystkich zniekształceniach, które w nim są (śmiech).

MM: A jeśli chodzi o warstwę liryczną? Czujesz się niekochany?

PJB: To nie jest tekst osobisty. Raczej przyjąłem tu perspektywę kogoś innego – gościa w jakimś letargu i śpiączce, który ma problem z wyrażaniem uczuć.

MM: Grasz na żywo tę solówkę, którą w „Quarantine” zagrał Ernest Kałaczyński?

PJB: Na razie grałem jeden koncert z tą płytą i siłą rzeczy nie miałem możliwości ogarnięcia dwóch gitar jednocześnie. Szczerze mówiąc, sam nie dałbym rady zagrać takiej solówki, jak Ernest, który jest świetnym gitarzystą. Mam taki pomysł, żeby grać ten numer na gitarze elektrycznej z pogłosem i samemu coś tam wyrzeźbić. Zobaczymy, jak to wyjdzie.

MM: Co dalej?

PJB: Przede wszystkim koncerty. Chciałbym zrobić teledyski do „Unlovable Man” i „Tango Bilbao” Marzę też o tym, aby wydać „Inner Anxiety” na winylu, ale czy to się uda – na razie jeszcze nie wiem.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Karolina Pędlowska. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load