Wywiady

Drekoty

2018-02-26

Dziewczęce trio Drekoty powróciło właśnie ze swoim trzecim wydawnictwem. Płyta zatytułowana wyjątkowo tajemniczo „Lub maszyna dzika trawa”, przynosi kolejną ciekawą porcję dźwięków surowych i nieoczywistych. Podobnie jest zresztą z tekstami grupy. Przyszło mi spotkać się z dwoma trzecimi składu, czyli perkusistką Olą Rzepką i wokalistką Natalią Pikułą, które rozszyfrowały częściowo zawartość krążka.

Rozmowa z: Ola Rzepka / Natalia Pikuła

MM: Mnie się to układa w dziwną całość: „Persentyna”, „lub maszyna dzika trawa” i już jest dłuższa historia. Czemu aż 5, a właściwie 6 lat czekaliśmy na tę płytę?

OR: Głównym powodem było moje macierzyństwo. Materiał na płytę był w zasadzie gotowy przed tą przerwą. Potem doszło jeszcze kilka nowych piosenek m.in. utwór „Troskliwy”. Poza tym w czasie tej przerwy te piosenki dojrzały. Zresztą my również.

NP: Te kawałki wcześniej już ogrywałyśmy na koncertach. Nie było to jednak nigdzie nagrane.

OR: Płytę zaczęłyśmy kończyć na początku ubiegłego roku. Do studia weszłyśmy w lipcu.

MM: Kluczowa jest tu osoba Sebastiana Witkowskiego. Natomiast z muzyków gościnnym można by stworzyć osobny band.

OR: Materiał zarejestrowałyśmy na setkę. Bazą był wokal, klawisze i perkusja. Żeby nie było to tak bardzo surowo-kwadratowe, pomyślałyśmy, że warto by te piosenki jakoś wzbogacić. Od siebie dodałam jeszcze dodatkowe partie klawiszy. . Na szczęście wszyscy Ci, z których – jak to określiłeś – można by stworzyć osobny band, zgodzili się z nami zagrać. Poza tym oprócz Sebastiana, bardzo pomógł nam Olek Orłowski, który ustawił mi brzmienie bębnów.

MM: Co było punktem wyjścia dla tych utworów? Bo rozstrzał brzmieniowy jest dość duży i sporo się tu dzieje. „Liście” są tego najlepszym przykładem z tymi zmianami tempa oraz „Spacer”, który ma jakby dwie części.

OR: Za każdym razem punktem wyjścia jest coś innego. Czasem jest to fraza słowna. Np. w przypadku „AAA” było tak, że to jest utwór, który grałyśmy już długo, ale na koncertach nigdy się nie sprawdzał. Był w dość surowej wersji, a inspiracją dla jego melodii był blues. Miałyśmy jednak problem z odpowiednim tempem w tej piosence i przez to nie brzmiało to dobrze. W studiu miałyśmy ten bazowy podkład, a ja w domu do tego dograłam bardzo dużo ścieżek klawiszowych, które wysłałam następnie Sebastianowi, a Raphael Rogiński miał dograć gitarę. Okazało się jednak, że chłopcy zapomnieli zajrzeć do tych moich tracków (śmiech). Początkowo byłam zła, ale ostatecznie bardzo dobrze się stało, bo na płytę weszły obydwie wersje, skrajnie odmienne. W pierwszej wersji wokal Natalii jest mocniejszy, a w drugiej bardziej subtelny. Stąd też „AAA 2” rozpoczyna płytę a „AAA 1” kończy, spinając całość w klamrę

MM: Czemu jest zatem odwrotnie?

OR: Bo chciałyśmy stworzyć element zaskoczenia, by klawiszowe Drekoty zaczynały się gitarowo.


MM: Wspomniany „Troskliwy” rzeczywiście się wyróżnia. Jest najdelikatniejszy z całej płyty.

NP: Bo jest mój (śmiech). Bawię się z tym utworem już od jakichś trzech lat. Zaintrygowało mnie brzmienie klawisza, które nazywa się Miss you i dobierałam do niego dźwięki, które są odpowiednie, bo nie potrafię grać dobrze na instrumencie klawiszowym. Po drodze stopniowo zaczął powstawać tekst. Ola kiedyś namówiła mnie, żebym wysłała jej swoje piosenki, czego ja się bardzo wstydziłam. A kiedy posłałam „Troskliwego”...

OR: ...to puściłam ten utwór mojemu chłopakowi i po prostu odpadliśmy. W sensie pozytywnym oczywiście. Po dwukrotnym przesłuchaniu, obudziłam się tej samej nocy o 4:00 rano i ta piosenka wciąż chodziła mi po głowie.

NP: Jestem przeszczęśliwa, że ten utwór znalazł się na płycie Drekotów, bo jest to dla mnie bardzo ważne, że mam swój kawałek na tej płycie. Do tego został „ubrany” w bardzo ładny teledysk. Nie spodziewałam się takiego epickiego scenariusza do tak minimalistycznej piosenki.

MM: A jak rozumieć sam tytuł płyty?

OR: A jak Ty go rozumiesz?

MM: „Lub Maszyna Dzika Trawa” = kombajn

OR: (śmiech) Jest to fraza słowna zaczerpnięta z utworu „Nigdy”.Początkowo tytuł miał brzmieć:„lub maszyna dzika trawa, rdzewiejąca wanna, a śmierć nas nigdy nie rozdzieli, jesień nie nadejdzie”. Przez kilka miesięcy cieszyłyśmy się, że zapiszemy się jako zespół z najdłuższym tytułem płyty (śmiech). Kiedy już jednak przyszło do ostatecznej decyzji, to stwierdziłyśmy, że taki tytuł jest zbyt pretensjonalny. Te słowa, które zostały wystarczają, by opisać zawartość płyty.

MM: Zaintrygowała mnie jeszcze „Joga Strachu”.

OR: Tu chodziło o uchwycenie dusznej atmosfery beznadziei miejskiej, stagnacji, ponurości – zwłaszcza o tej porze roku, którą teraz mamy.

MM: Natomiast okładka przypomina mi rysowaną wersję rewersu płyty „Two Virgins” Johna Lennona i Yoko Ono.

OR: Może być (śmiech).

NP: Mnie ta postać męska kojarzy się z Raphaelem (śmiech).

OR: To grafika mojego kolegi, na którą natknęłam się, buszując w Internecie. Wówczas już intensywnie myślałam o płycie. Ten obrazek idealnie skorelował się w warstwą muzyczną.

MM: Co dalej?

NP: Koncerty! 27 lutego –w „Promie Kultury” na Saskiej Kępie. Gościnnie zagra z nami Antoni Gralak na trąbce. Dzień później gramy w poznańskim „Dragonie”. Natomiast w marcu odwiedzimy kolejne miasta. Bardzo sie cieszymy i nie możemy się już doczekać.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Tomasz Zygon


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load