Wywiady

CLANN

2018-02-28

Ukazał się album "Seelie" kanadyjskiego projektu CLANN stworzonego i kierowanego przez kompozytora, muzyka i filmowca Sebastiana McKinnona. Artysta opowiedział nam między innymi o magicznym świecie CLANN, fascynacji światem elfów i procesie powstawania płyty "Seelie".

Rozmowa z: CLANN

- Nowa płyta CLANN jest zatytułowana „Seelie”. W tzw. języku średnio angielskim używanym w Anglii między XI a XVI wiekiem słowo to znaczyło „szczęśliwy” bądź „błogosławiony”. „Seelie” ma swój odpowiednik także w folklorze angielskim. Który z tych tropów jest właściwy i dlaczego użyłeś tego właśnie słowa jako tytułu albumu?

- Tytuł odnosi się do folkloru Wysp Brytyjskich, ale ma także nawiązane lingwistyczne o którym wspomniałeś. Istnieją dwie grupy elfów należące do dwóch różnych dworów: Seelie i Unseelie. Pierwszy z nich to elfy życzliwe, dobre i szczęśliwe, a więc „seelie”, zaś drugi zamieszkują elfy złe,  groźne dla ludzi, nieszczęśliwe (przeciwieństwo „seelie” czyli „unseelie”).  Piękny, czysty śpiew wokalistki Charlotte Oleeny, która występuje na tej płycie jest nawiązaniem do pierwszej z tych kategorii czyli dworu dobrych elfów („Seelie Court”).

- Czy możemy powiedzieć, że „Seelie” to tzw. „concept album”?

- Myślę, że tak. Ta płyta tworzy wyjątkowy fantastyczny świat zamieszkały przez specyficzne postaci takie jak na przykład dziewczyna z okładki albumu lub okrągła maska, która jest jednocześnie logo CLANN. Muzyka ma za zadanie zwabić słuchacza do tego świata tak, jak robią to Wróżki aby przyciągnąć do siebie śmiertelników w starych sagach. Gdy już słuchacz zatopi się w tym świecie odkryje, że istnieje tam nie tylko sama muzyka. Jest tam cały projekt filmowy związany z naszym brzmieniem.

- No właśnie: CLANN jest silnie związany z projektem filmowym KIN Fables. Mógłbyś nam go przybliżyć?

- KIN Fables obejmuje kilka płaszczyzn: naszą muzykę, oryginalną szatę graficzną, powstającą właśnie powieść graficzną oraz w szczególności serię krótkich filmów The KIN Fables Trilogy. Obecnie pracujemy nad pełnowymiarowym filmem fabularnym opartym o ten mityczny świat. CLANN stworzy oczywiście soundtrack do tej produkcji. Wszystko jest już przygotowane, ale w rozpoczęciu prac nad tym filmem stoi obecnie na przeszkodzie brak funduszy, które potrzebujemy, aby go porządnie wyprodukować. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ten film zostanie ukończony.

- Czy CLANN jest Twoim solowym projektem czy też traktujesz go jako pełnoprawny projekt?

- Widzę go bardziej jako rodzinę powracających współpracowników. Ja komponuję i produkuję muzykę, ale charakterystyczne brzmienie CLANN jest tworzone przez wokalistkę Charlotte Oleena i wiolonczelistkę Chloe Picard.

- Jak doszło do Twojej współpracy z obiema tymi artystkami?

- Charlotte odkryłem na Youtubie i od razu wiedziałem, że znalazłem duszę tego projektu. Na szczęście mieszkaliśmy w tym samym mieście. Charlotte zgodziła się rozpocząć współpracę ze mną i obdarować swoim głosem projekt KIN Fables po tym, jak przesłałem jej maila z moimi pomysłami i konceptualnymi obrazami związanymi z tym projektem.

Chloe skontaktowała się ze mną, gdy w Internecie ukazał się pierwszy film z cyklu KIN Fables. Wyraziła chęć nagrania partii wiolonczeli do kolejnych produkcji z tej serii zatytułowanych „Salvage” i „Requiem”. Natychmiast „zażarło” między nami na płaszczyźnie muzycznej i tak wystartowała nasza współpraca. Chloe jest wyjątkowo dobra w tym co robi i wnosi dużo emocji do brzmienia CLANN.


- Gdy słucham śpiewu Charlotte mam skojarzenia z Elisabeth Fraser z grupy Cocteau Twins, która znakomitą większość piosenek tego zespołu śpiewała w nieistniejącym języku. Czy Wy także stworzyliście taki język na potrzeby CLANN?

- Praca z Charlotte w studiu nagraniowym była bardzo przyjemna i dawała mi dużo radości, gdyż nie chcieliśmy przywiązywać konkretnych słów do określnych nastrojów w piosenkach. Nie stworzyliśmy faktycznego języka, ale podczas licznych sesji nagraniowych Charlotte na przykład śpiewała poezję w różnych językach lub wyciągaliśmy z pudełka litery, z których tworzyliśmy przypadkowe słowa. Ona je śpiewała, a ja rejestrowałem. Gdy już miałem bardzo dużo takich sampli, mogłem się nimi bawić: ciąć, odwracać, wydłużać sylaby lub je przearanżować. Aż w końcu uzyskiwałem taki emocjonalny efekt, na którym mi zależało.

- Czy Chloe i Oleena robiły w studiu tylko to, co im zlecałeś, czy też miały swobodę artystyczną?

- Zawsze mają taką swobodę. Proces nagrywania wyglądał zwykle tak, że przynosiłem do studia nagraniowego szkic kompozycji, a one improwizowały na jego postawie. Gdy pracujesz w ten sposób, często zdarzają się chwile, gdy powstaje coś inspirującego. Dlatego też zachęcałem je, by wychodziły ze strefy komfortu i dawały coś od siebie. I rzeczywiście powstawało dużo niespodziewanych rzeczy, które zostały wykorzystane w kompozycjach, które trafiły na „Seelie”.

- Co jest takiego fascynującego w tym świecie wyspiarskiego folkloru?

- Ten świat przyciągał mnie już jako dziecko. Lubię idealizm i niewinność obecne w tych bajkach o rycerzach, ale jeśli chodzi o mityczne stworzenia takie jak elfy to najbardziej fascynująca jest ambiwalencja z nimi związana. Z jednej strony ludzie zawsze je podziwiali i jednocześnie się ich bali. Nigdy nie byli pewni, czy można im ufać. Jest to jednocześnie piękny, ale i niebezpieczny świat do eksplorowania.

- Wyobrażasz sobie siebie jako aktora?

- Tak, ale tylko wtedy, gdy nie będzie widać mojej twarzy. Uwielbiam pracować głosem.

- Czy album „Seelie” będzie promowany na koncertach?

- Tak, właśnie rozmawiamy z labelem płytowym House of Youth, jak najlepiej przygotować koncertową prezentację materiału z tego albumu.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load