Wywiady

Apostolis Anthimos

2018-03-05

Apostolis Anthimos jest obecny na scenie muzycznej od 50 lat. Grał za najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi muzykami. Właśnie nagrał nowa płytę z nowym składem, wzbogacony o brzmienie klawiszy Piotra Matusika i saksofonu Olafa Węgiera. Nam opowiedział o tym, dlaczego na „Parallel Worlds” jeszcze raz nagrał niektóre kompozycje, czemu ciągnie go do gry na bębnach oraz o dalszych planach jego projektu praz grupy SBB.

Rozmowa z: Apostolis Anthimos

MM: „Parallel Worlds”, czyli światy równoległe. Znam genezę tego tytułu, natomiast próbowałem porównać proporcje gitara-perkusja na tej płycie i wyszło mi, że jednak jest więcej bębnów.

AA: Rzeczywiście na płycie jest więcej bębnów, ale w całym moim życiu nie do końca tak jest. To jest wypadkowa całej mojej pięćdziesięcioletniej przygody z muzyką. Nie jakiś tam wycinek, ale tylko konkretna część, mająca swoje odniesienia do różnych aspektów.

MM: Część utworów jest znana z „Miniatures” i z „Back To The North”. Czemu zdecydowałeś się je nagrać jeszcze raz?

AA: Ponieważ chciałem usłyszeć jak zabrzmią z fortepianem i saksofonem. Wersje z płyt, o których wspomniałeś były nagrywane w innych konfiguracjach instrumentalnych. A ja chciałem się przekonać, jak zabrzmią właśnie w tej. Powiem Ci, że bardzo miło mi się zrobiło, gdy właśnie w takiej formie je usłyszałem. Brzmią jak zupełnie inna muzyka. Każdy dołożył coś od siebie i wyszło wspaniale.

MM: W tytułach Twoich utworów często pojawia się Pinokia. To chyba ważny postać dla Ciebie?

AA: Tak, to ważna postać i istotny dla mnie motyw, natomiast nie mogę niestety zdradzić, czemu tak często po nią sięgam. Niech to pozostanie tajemnicą.


MM: Na „Parallel Worlds” słychać różne wpływy: nie tylko jazz, ale także rocka, muzykę latynoską, a nawet klasyczną.

AA: To dlatego, że bardzo szeroko podchodzę do muzyki. Przede wszystkim bardzo lubię muzykę taneczną. Ruch i rytm są podstawą. Do tego dochodzi ocieranie się o różne inne gatunki muzyczne – od awangardy przez jazz, muzykę improwizowaną. Wychodzą przy tym moje działania muzyczne z Tomkiem Stańką i Andrzejem Przybielskim, czy też spotkania z Johnem McLaughlinem, Patem Methenym oraz granie z Gilem Goldsteinem. Ostatnio z SBB mieliśmy okazję zagrać z Chrisem Potterem. To wszystko się naturalnie przenika.

MM: A jak to wyglądało w przypadku tej płyty? Puściłeś chłopakom i oni do tego grali, czy sam im je zagrałeś?

AA: Przesłałem im pierwotne struktury tych utworów, o których wspomniałeś wcześniej. Okazało się, że nie ich nie znali. W związku z tym posiedzieli nad nimi i podopisywali swoje, zupełnie nowe partie na poszczególne instrumenty. Trochę gram na pianinie, więc to, co potrafiłem, to im zagrałem.

MM: To jest nagrane na „setkę”?

AA: Tak, ale z dodatkową z dogrywką gitar w kilku miejscach i wokali. Duety natomiast też są nagrane na setkę.

MM: To wszystko, co nagraliście na tą płytę?

AA: Tak, choć mam jeszcze zrobione 5 czy 6 utworów.  Z Robertem Szewczugą i z Piotrem Matusikiem muszę jeszcze podgrać.

MM: A będzie winyl?

AA: Walczę o to. To jest świetny materiał. Marzyłem o tym od dawna, żeby grać z młodymi ludźmi i bębnić. Bo te bębny jednak cały czas mi chodzą po głowie.

MM: Czy ten zespół, który zagrał na tej płycie, to jest nowa odsłona Twojego projektu Miniatures?

AA: Tak, to jest ten zespół, natomiast nie chcieli się zgodzić, żeby na płycie był dopisek ‘Miniatures’, ponieważ uważali, że będzie się to kojarzyło z poprzednią płytą, czyli wspomnianej przez Ciebie „Back To North”.

MM: Co dalej?

AA: Na Bielskiej Zadymce Jazzowej miała miejsce mini-premiera tego materiału. 8 marca gramy w Gliwicach w „4 Art” i 14 marca w Radiu Katowice

MM: A co z SBB?

AA: SBB jest zawsze (śmiech). Szykują się nagrania w Studiu Opole, gdzie będziemy szukali nowych pól do działań muzycznych. I to także będzie współpraca z młodymi ludźmi.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Barbara Adamek


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load