Wywiady

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Rozmowa z: Jakub Krystyan

- Czujesz się trenerem personalnym grającym muzykę, czy może muzykiem będącym trenerem personalnym?

- Obecnie czuję się jednak bardziej muzykiem niż trenerem, choć element rywalizacji jest wciąż obecny w moim życiu. Przed „Idolem” zastanawiałem się czy chcę wziąć się bardziej za sport, czy za muzykę. Zapytałem życie co robić i „Idol” dał mi odpowiedź. Jestem teraz tu gdzie jestem i bardzo się z tego powodu cieszę. Dzięki udziałowi w tym programie pootwierały mi się różne furtki, jak na przykład do wytwórni Universal. Współpracuję ze sztabem ludzi, dzięki czemu odchodzi mi dużo pracy, związanej chociażby z prowadzeniem fanpejdża na Facebooku. Reasumując: jeśli ktoś nie jest sportowcem zawodowym, ale ma ku temu smykałkę, to uprawianie sportu będzie bardzo pomocne w życiu. Mam tu na myśli tak zwaną „daily routine” czyli na przykład wstawanie rano, przygotowywanie sobie odpowiedniego pożywienia i napojów, wyrzeczenia takie jak nie picie alkoholu w weekend (śmiech) - to wszystko pomaga nie tylko w sporcie, ale także wtedy, gdy jesteś muzykiem.

- Singel „Ty mnie znasz” jest pierwszą zapowiedzią Twojego debiutanckiego solowego albumu. Czy możesz nam podać jakieś bliższe informacje dotyczące tego wydawnictwa?

- Jeśli wszystko pójdzie z planem, to płyta ukaże się pod koniec tego roku. Przewidywane są trzy single, z czego pierwszy już się ukazał, nad drugim pracujemy, a trzeci też już mamy. Jestem multiinstrumentalistą, czego niestety nie pokazałem ani w „Idolu”, ani w pierwszym singlu. Będę chciał na tej płycie przemycić tych instrumentów jak najwięcej i połączyć je z elektroniczną produkcją Czarnego Hi-Fi. On właśnie zajmuje się produkcją tego albumu. Pomimo to, granie na żywych instrumentach jest dla mnie bardzo ważne. Całkiem niedawno organizowałem na krakowskim Kazimierzu jam sessions wraz z moim przyjacielem Bartkiem Łuczyńskim z zespołu Levy. W ubiegłym roku wygrali oni Rawę Blues. Z czasem te wieczorki bluesowe zyskały miano największych jam sessions w Krakowie. Dlatego chciałbym znaleźć złoty środek i połączyć to żywe granie w stylu vintage z elektroniczną produkcją.

- Tekst do „Ty mnie znasz” napisał Wojtek Łuszczykiewicz z grupy Video. Czy pozostałe teksty na tej płycie będą Twojego autorstwa czy też będziesz zapraszał tekściarzy?

- Wojtek napisał tekst właściwie dlatego, że poprosiłem go o pomoc. Powiedziałem mu, że mam fajny utwór zaśpiewany po „belgijsku” i trzeba napisać do niego tekst. Przedstawiłem mu pomysł na tekst tej piosenki, no i Wojtek go napisał. Wysłał mi też kolejny tekst, który był pierwotnie przeznaczony dla Roberta Gawlińskiego, ale nie wiem jeszcze czy z niego skorzystam. Wojtek pisze piękne teksty i tego nie mogę mu odmówić, ale chcę się rozwijać jako autor słów do piosenek. Wiesz, ja jestem bardzo krytyczny wobec swojej twórczości, w tym także bycia autorem tekstów. Czasem potrzebuję, by spojrzał na nie ktoś z zewnątrz. Tak było właśnie w przypadku wyboru singli na tę płytę. Pan Szlagowski z Universala (dyrektor A&R w wytwórni Universal Music Polska – przyp.GS) usłyszał te kompozycje i zapytał: „Kto jest autorem tych fajnych słów?”. Czarny odpowiedział, że Kuba. A Jarek na to: „Dlaczego on nie pisze więcej tekstów?”. I widzisz, dla mnie te liryki nie są złe, ale mogłyby być lepsze. Jeśli mi wytwórnia na to pozwoli, to będę mógł pokazać jeszcze więcej na tym polu. Poza tym o wiele łatwiej śpiewa się swój tekst, bardziej się go przeżywa.

- Skąd będziesz czerpał inspiracje do tych tekstów?

- Płyta ma być w stylu „tęskno mi, coś gdzieś kiedyś zrobiłem źle, żałuję i że jest tam ktoś kto może na mnie czeka” (śmiech). Więc inspiracje będę czerpał z życia, z sytuacji, które gdzieś tam mnie spotkały. Będę chciał, aby każdy mógł się z tymi tekstami utożsamić. Myślę, że każdy człowiek ma podobne historie, tylko je po prostu różnie przeżywamy.

- W klipie do „Ty mnie znasz” wystąpiła wnuczka Leszka Millera – Monika. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Moja menadżerka Sylwia Gałach, którą poznałem podczas „Idola” miała katalog aktorek, które mogłyby wziąć udział w nagrywaniu tego klipu. Jednak nie była z nich do końca zadowolona i twierdziła, że czegoś im brakuje. W Internecie znalazła Monikę Miller i stwierdziła: „Ona musi zagrać w tym klipie”. Raz – ze względu na tatuaże, a dwa – ze względu na podobieństwo wizualne ze mną. Wystąpiła w tym teledysku, widzowie dobrze ten klip przyjęli i jest niewykluczone, że Monika jeszcze wystąpi w którymś z moich teledysków.

- Ty także wypadłeś bardzo dobrze w tym teledysku. Nie myślałeś o rozpoczęciu kariery aktorskiej, jak to zrobił kilka lat temu chociażby Krzysiek Zalewski, który wystąpił w głównej roli w filmie „Historia Roja”?

- Wiem, że mam duszę artysty i jestem podatny na piękno w muzyce i filmach. Ale gdy tylko kamera zaczyna pracować, to wszystko się zmienia i trzeba nauczyć się odpowiednio zachowywać na planie filmowym. Gdybym miał potraktować występ w filmie jako przygodę, to czemu nie, ale zostać aktorem raczej bym nie chciał. Wiesz, moim marzeniem jest następująca sytuacja: na scenie jest rozstawionych pięć instrumentów, ludzie myślą, że wyjdzie zespół, a tu pojawia się jeden Pan czyli ja i sam obsługuje całość.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load