Wywiady

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Rozmowa z: Marek Smolski

MM: Mam wrażenie, że „Invictus” jest takim pomostem między płytami „Ressurected” a „Reborn Monster”. O ile pierwsza z nich była dość taneczna, tak druga miała nieco ‘filmowy’ klimat. A na tej płycie się to łączy. Takie było wasze założenie?

MS: W ogóle nie myśleliśmy o jakimkolwiek pomyśle na płytę. Po prostu tworzyliśmy muzykę. To jest nasze hobby, które sprawia nam przyjemność. Dorabianie do tego jakiejś dodatkowej teorii nie ma sensu. Zawsze mamy z tym problem, gdy jesteśmy pytani o treść płyty. My tego zwyczajnie nie wiemy (śmiech).

MM: Jak zatem dobieraliście teksty do tych utworów? Pasowały wam do jakoś muzyki?

MS: Tak (śmiech). Tekstami zajmuje się głównie Miłosz. Siedzi w tym od lat. Wertuje Baudelaire’a, Blake’u, czy Poe. Wyszukuje teksty, które są tak naprawdę śpiewne. Buduje taką bazę, z której potem dobiera te, które pasują mu do muzyki. Nigdy nie jest odwrotnie. Ja staram się nie dotykać tej sfery, chociaż sam napisałem już w życiu kilka tekstów. Staram się natomiast czuwać nad całością projektu.

MM: Przypuszczam, że tych utworów mieliście więcej, niż to, co jest na „Invictus”?

MS: Tak, było, a właściwie jest więcej utworów. Są na moim dysku. Stwierdziliśmy jednak, że nie są one na tyle fajne, by wrzucać je na płytę. Niekoniecznie przyjemnie się ich słucha, albo powinniśmy je zmienić. Powodów było kilka.

MM: Mogliście z nich zrobić np. ep-kę

MS: Mamy w planach wydanie pod koniec roku takiej płyty, na której znajdzie się 10 utworów, które bardzo lubimy, ale z jakichś powodów nie znalazły się na płytach. Zwróć uwagę, że teksty, którymi się posługujemy, należą do poetów starych, dawnych. Jest to kwestia praw autorskich. W tym przypadku nie musimy się z nimi borykać, natomiast mamy na przykład świetny numer z tekstem Charlesa Bukowskiego. Nie mogliśmy go wykorzystać, ponieważ nie minął jeszcze  odpowiednio długi czas od śmierci poety.


MM: A jak dobieraliście gości na płytę? Bo wybór jest dość specyficzny.

MS: Począwszy od pierwszego numeru, czyli „Silence In Violence”, który powstał na samym początku, tuż po zakończeniu prac związanych z „Ressurected”. Zastanawiałem się, co z tym zrobić. Od ręki stworzyłem zarys. Pokazałem go Miłoszowi i wspólnie uznaliśmy, że zupełnie do niego nie pasuje i w związku z tym musimy znaleźć kogoś, kto go zaśpiewa. Kawałek jest dość pompatyczny, a Void z Deathcamp Project ma świetny wokal. Napisałem więc do niego, który się zgodził. A ponieważ się nie spieszyliśmy, to numer był gotowy pół roku później (śmiech). Wiedziałem jednak, że musi otwierać tę płytę. Wprowadza element niepewności. Inna sprawa jest z „It Rains In My Heart”. Nagrałem numer z innym wokalistą, ale coś mi nie pasowało. Dałem to Kubie Włodarskiemu z Egoist z prośbą, by coś z tym zrobił. Potrzebowałem nowego podejścia. Kuba go zremiksował, po czym wycięliśmy poprzedni wokal i dograł swój z zupełnie innym tekstem (śmiech). Natomiast w „Complete & Bored” pojawili się Rafał Zaręba na gitarze i Szymon Danis na wokalu. Obaj są muzykami IdiotHead. Z Szymonem znamy się bardzo długo. To piekielnie zdolny muzyk i wokalista. Bardzo chciałem coś z nim zrobić. Dałem mu elektroniczny numer z metalowym patentem w środku. To, co zrobił z wokalem przypomina mi Mike’a Pattona i Layne’a Staleya z najlepszych czasów. Aranżacyjnie jest to najciekawszy numer na płycie.

MM: No i ostatni numer z udziałem gości, czyli „God Lay Dead”, gdzie pojawił się Wojtek Król z Controlled Collapse i Sin Quirin z Ministry. Mnie ten utwór skojarzył się z dokonaniami Marilyn Manson.

MS: Akurat o tym nie myślałem pod tym kątem. To też jest ciekawa historia, bo ten numer również był w pełni elektroniczny. Są w nim sample z filmu „12 Małp”. Następnie Miłosz dograł wokal i całość zabrzmiała dość ciężko. Usunąłem więc jego wokal i przerobiłem ten numer. Nie miałem jednak wciąż gitary. Zacząłem więc sam nagrywać i szukałem rozwiązania. Nic mi jednak ciekawego nie wychodziło, w związku z tym stwierdziłem, że potrzebuje gitarzysty. A ponieważ ten kawałek kojarzył mi się Ministry, to napisałem do Sina. Pogadaliśmy trochę i w ciągu dwóch dni przysłał mi gotowe tracki, w których wprowadziłem niewielkie zmiany. Zrobił jednak to, czego się spodziewałem, więc nagrał to po swojemu. Z kolei Wojtek nagrał swoje wokale już wcześniej.

MM: Czemu MonsterGod tak rzadko gra na żywo?

MS: Bo nam się nie chce (śmiech). Granie na żywo musi sprawiać przyjemność. Poza tym jesteśmy dość zajętymi ludźmi. Mamy rodziny i bardzo absorbujące prace. I tak jak już mówiłem – gramy dla przyjemności. Natomiast nie jest tak, że zupełnie nie gramy na żywo. W tym roku wystąpimy chociażby na „Castle Party” w Bolkowie. Zacząłem już przygotowania do setu na żywo. Mam nadzieję, że koncertów będzie jednak więcej. Chcemy żeby to były takie małe wydarzenia.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load