Wywiady

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Rozmowa z: Maja Hyży

– Ukazał się Twój nowy singel, zatytułowany „Błysk (Skin)”. Czy jest to zapowiedź Twojej nowej, drugiej płyty?

– Tak, choć tym razem mamy trochę inną taktykę niż w przypadku pierwszego albumu. Wtedy pracowaliśmy nad cały materiałem i mając już gotową płytę, wypuściliśmy pierwszego singla. Tym razem będziemy wydawać pojedyncze utwory i powoli zbierać materiał na kolejny album.

– Czy i tym razem w powstawaniu nowego materiału biorą udział goście?

– Tak i jest ich kilku. Ponownie współpracuję z Piotrem Siejką, który współtworzył moją pierwszą płytę, ale także m.in. z muzykami z The Hove, z Gosią Uściłowską, czyli Lanberry. Myślę, że pojawią się też kolejne nazwiska i to nie tylko z Polski, ale na razie nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów.

– Gdy współpracujesz z tymi muzykami i producentami, to do kogo należą ostateczne decyzje?

– Ostateczna decyzja należy do mnie, bo to moja płyta i piosenki, które, mam nadzieję, pozostaną ze mną na długo, ale oczywiście opinia osób, z którymi pracuję, jest dla mnie bardzo ważna. Dlatego zaprosiłam ich do współpracy, ponieważ cenię to, co robią i zależy mi na ich opinii i ich wkładzie w moją twórczość. Taka współpraca jest zawsze bardzo twórcza i zwykle dochodzimy do porozumienia, bo też tak dobieram osoby, z którymi współpracuję, byśmy mieli wspólny twórczy mianownik i wspólną estetykę. I choć jest to długotrwały proces i sporo piosenek zostaje też odrzuconych, to nie ma między nami nieporozumień.

– No właśnie… Twoja debiutancka płyta ukazała się w 2015 roku. Dlaczego dopiero po trzech latach usłyszeliśmy Twój nowy singel?

– Chyba potrzebowałam trochę czasu, żeby ochłonąć i zebrać myśli. Zbyt optymistycznie podeszłam do wydania debiutanckiego krążka. Wydawało mi się, że jak już wydałam „W chmurach”, to już teraz moja kariera nabierze zawrotnego tempa i wszystko się wydarzy. A nie do końca tak było. Najpierw trzeba się przebić, dobrze poznać odbiorców swojej muzyki, a także dojrzeć. Ta przerwa dała mi też czas na różne przemyślenia, między innymi o tym, w którym kierunku ma pójść moja muzyka.


– Jako wokalistka także się zmieniłaś?

– Wydaje mi się, że zaczęłam śpiewać dojrzalej i pewniej. Jestem teraz świadoma tego, co robię. Pierwsza płyta była trochę taka jak jej tytuł – „W chmurach”

– Ale była fajna dla ucha. Na przykład kompozycji „Łzy” można słuchać bardzo długo…

– Miło mi to słyszeć. I muszę przyznać, że to dla mnie też wyjątkowy numer, choć niełatwy. Wcześniej nie śpiewałam tak emocjonalnej piosenki, w tak wysokiej tonacji. Było to dla mnie duże wyzwanie. Cieszę się, że akurat ten utwór przypadł Ci do gustu.

– I masz świadomość, że druga płyta będzie dla Ciebie takim sprawdzianem, czy sukces debiutu nie był przypadkowy? Często się mówi, że drugie albumy są najważniejsze…

– I zapewne tak będzie, ale choć stawka jest wysoka, jestem dziwnie spokojna o to nowe wydawnictwo. Myślę, że jestem już po prostu na to gotowa. Wiem, co chcę zaproponować słuchaczom i wiem, że te utwory będą dojrzałe i świadome. Reszta w rękach słuchaczy i obym się nie myliła (śmiech).

– Pięć lat temu wzięłaś udział w programie X Factor. Warto było? Takie programy są potrzebne?

– Jak najbardziej. Dla początkującego artysty – to bardzo dobra droga, by trafić do szerszej publiczności, ale także zaprezentować się branży. Gdybym nie wystąpiła w „X Factorze”, to nie poznałabym ludzi, dzięki którym ukazała się moja pierwsza płyta.

Dzięki występowi w programie szybko zyskałam także grupę fanów, którzy mnie polubili i cały czas są ze mną, a to bardzo ważne czysto mentalnie, ale także komunikacyjnie w dobie social mediów. I choć w „X Factorze” tak naprawdę nie pokazałam pełni swoich umiejętności wokalnych, to dużo mi pomógł.

– Natomiast uważam, że w bardzo dobrym świetle pokazujesz siebie w teledyskach. Wyobrażasz sobie siebie jako aktorkę?

– Hm, nie zastanawiałam się nad tym, ale gdybym dostała jakąś propozycję, to czemu nie? (śmiech) Choć muszę przyznać, że nie do końca czuję się komfortowo przed kamerą. Udział w teledysku jednak trudno nazywać aktorstwem, to raczej odgrywanie siebie i ról znanych z życia codziennego. Raczej zabawa niż prawdziwe aktorstwo. Choć w teledysku do „Błysku” występuję tylko ja, więc cały ciężar aktorski był na mnie i musiałam dać z siebie wszystko, ale w sumie dobrze się bawiłam i chyba też całkiem fajnie wyszło.

– Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load