Wywiady

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Rozmowa z: Maja Hyży

– Ukazał się Twój nowy singel, zatytułowany „Błysk (Skin)”. Czy jest to zapowiedź Twojej nowej, drugiej płyty?

– Tak, choć tym razem mamy trochę inną taktykę niż w przypadku pierwszego albumu. Wtedy pracowaliśmy nad cały materiałem i mając już gotową płytę, wypuściliśmy pierwszego singla. Tym razem będziemy wydawać pojedyncze utwory i powoli zbierać materiał na kolejny album.

– Czy i tym razem w powstawaniu nowego materiału biorą udział goście?

– Tak i jest ich kilku. Ponownie współpracuję z Piotrem Siejką, który współtworzył moją pierwszą płytę, ale także m.in. z muzykami z The Hove, z Gosią Uściłowską, czyli Lanberry. Myślę, że pojawią się też kolejne nazwiska i to nie tylko z Polski, ale na razie nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów.

– Gdy współpracujesz z tymi muzykami i producentami, to do kogo należą ostateczne decyzje?

– Ostateczna decyzja należy do mnie, bo to moja płyta i piosenki, które, mam nadzieję, pozostaną ze mną na długo, ale oczywiście opinia osób, z którymi pracuję, jest dla mnie bardzo ważna. Dlatego zaprosiłam ich do współpracy, ponieważ cenię to, co robią i zależy mi na ich opinii i ich wkładzie w moją twórczość. Taka współpraca jest zawsze bardzo twórcza i zwykle dochodzimy do porozumienia, bo też tak dobieram osoby, z którymi współpracuję, byśmy mieli wspólny twórczy mianownik i wspólną estetykę. I choć jest to długotrwały proces i sporo piosenek zostaje też odrzuconych, to nie ma między nami nieporozumień.

– No właśnie… Twoja debiutancka płyta ukazała się w 2015 roku. Dlaczego dopiero po trzech latach usłyszeliśmy Twój nowy singel?

– Chyba potrzebowałam trochę czasu, żeby ochłonąć i zebrać myśli. Zbyt optymistycznie podeszłam do wydania debiutanckiego krążka. Wydawało mi się, że jak już wydałam „W chmurach”, to już teraz moja kariera nabierze zawrotnego tempa i wszystko się wydarzy. A nie do końca tak było. Najpierw trzeba się przebić, dobrze poznać odbiorców swojej muzyki, a także dojrzeć. Ta przerwa dała mi też czas na różne przemyślenia, między innymi o tym, w którym kierunku ma pójść moja muzyka.


– Jako wokalistka także się zmieniłaś?

– Wydaje mi się, że zaczęłam śpiewać dojrzalej i pewniej. Jestem teraz świadoma tego, co robię. Pierwsza płyta była trochę taka jak jej tytuł – „W chmurach”

– Ale była fajna dla ucha. Na przykład kompozycji „Łzy” można słuchać bardzo długo…

– Miło mi to słyszeć. I muszę przyznać, że to dla mnie też wyjątkowy numer, choć niełatwy. Wcześniej nie śpiewałam tak emocjonalnej piosenki, w tak wysokiej tonacji. Było to dla mnie duże wyzwanie. Cieszę się, że akurat ten utwór przypadł Ci do gustu.

– I masz świadomość, że druga płyta będzie dla Ciebie takim sprawdzianem, czy sukces debiutu nie był przypadkowy? Często się mówi, że drugie albumy są najważniejsze…

– I zapewne tak będzie, ale choć stawka jest wysoka, jestem dziwnie spokojna o to nowe wydawnictwo. Myślę, że jestem już po prostu na to gotowa. Wiem, co chcę zaproponować słuchaczom i wiem, że te utwory będą dojrzałe i świadome. Reszta w rękach słuchaczy i obym się nie myliła (śmiech).

– Pięć lat temu wzięłaś udział w programie X Factor. Warto było? Takie programy są potrzebne?

– Jak najbardziej. Dla początkującego artysty – to bardzo dobra droga, by trafić do szerszej publiczności, ale także zaprezentować się branży. Gdybym nie wystąpiła w „X Factorze”, to nie poznałabym ludzi, dzięki którym ukazała się moja pierwsza płyta.

Dzięki występowi w programie szybko zyskałam także grupę fanów, którzy mnie polubili i cały czas są ze mną, a to bardzo ważne czysto mentalnie, ale także komunikacyjnie w dobie social mediów. I choć w „X Factorze” tak naprawdę nie pokazałam pełni swoich umiejętności wokalnych, to dużo mi pomógł.

– Natomiast uważam, że w bardzo dobrym świetle pokazujesz siebie w teledyskach. Wyobrażasz sobie siebie jako aktorkę?

– Hm, nie zastanawiałam się nad tym, ale gdybym dostała jakąś propozycję, to czemu nie? (śmiech) Choć muszę przyznać, że nie do końca czuję się komfortowo przed kamerą. Udział w teledysku jednak trudno nazywać aktorstwem, to raczej odgrywanie siebie i ról znanych z życia codziennego. Raczej zabawa niż prawdziwe aktorstwo. Choć w teledysku do „Błysku” występuję tylko ja, więc cały ciężar aktorski był na mnie i musiałam dać z siebie wszystko, ale w sumie dobrze się bawiłam i chyba też całkiem fajnie wyszło.

– Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load