Wywiady

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Rozmowa z: Maja Hyży

– Ukazał się Twój nowy singel, zatytułowany „Błysk (Skin)”. Czy jest to zapowiedź Twojej nowej, drugiej płyty?

– Tak, choć tym razem mamy trochę inną taktykę niż w przypadku pierwszego albumu. Wtedy pracowaliśmy nad cały materiałem i mając już gotową płytę, wypuściliśmy pierwszego singla. Tym razem będziemy wydawać pojedyncze utwory i powoli zbierać materiał na kolejny album.

– Czy i tym razem w powstawaniu nowego materiału biorą udział goście?

– Tak i jest ich kilku. Ponownie współpracuję z Piotrem Siejką, który współtworzył moją pierwszą płytę, ale także m.in. z muzykami z The Hove, z Gosią Uściłowską, czyli Lanberry. Myślę, że pojawią się też kolejne nazwiska i to nie tylko z Polski, ale na razie nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów.

– Gdy współpracujesz z tymi muzykami i producentami, to do kogo należą ostateczne decyzje?

– Ostateczna decyzja należy do mnie, bo to moja płyta i piosenki, które, mam nadzieję, pozostaną ze mną na długo, ale oczywiście opinia osób, z którymi pracuję, jest dla mnie bardzo ważna. Dlatego zaprosiłam ich do współpracy, ponieważ cenię to, co robią i zależy mi na ich opinii i ich wkładzie w moją twórczość. Taka współpraca jest zawsze bardzo twórcza i zwykle dochodzimy do porozumienia, bo też tak dobieram osoby, z którymi współpracuję, byśmy mieli wspólny twórczy mianownik i wspólną estetykę. I choć jest to długotrwały proces i sporo piosenek zostaje też odrzuconych, to nie ma między nami nieporozumień.

– No właśnie… Twoja debiutancka płyta ukazała się w 2015 roku. Dlaczego dopiero po trzech latach usłyszeliśmy Twój nowy singel?

– Chyba potrzebowałam trochę czasu, żeby ochłonąć i zebrać myśli. Zbyt optymistycznie podeszłam do wydania debiutanckiego krążka. Wydawało mi się, że jak już wydałam „W chmurach”, to już teraz moja kariera nabierze zawrotnego tempa i wszystko się wydarzy. A nie do końca tak było. Najpierw trzeba się przebić, dobrze poznać odbiorców swojej muzyki, a także dojrzeć. Ta przerwa dała mi też czas na różne przemyślenia, między innymi o tym, w którym kierunku ma pójść moja muzyka.


– Jako wokalistka także się zmieniłaś?

– Wydaje mi się, że zaczęłam śpiewać dojrzalej i pewniej. Jestem teraz świadoma tego, co robię. Pierwsza płyta była trochę taka jak jej tytuł – „W chmurach”

– Ale była fajna dla ucha. Na przykład kompozycji „Łzy” można słuchać bardzo długo…

– Miło mi to słyszeć. I muszę przyznać, że to dla mnie też wyjątkowy numer, choć niełatwy. Wcześniej nie śpiewałam tak emocjonalnej piosenki, w tak wysokiej tonacji. Było to dla mnie duże wyzwanie. Cieszę się, że akurat ten utwór przypadł Ci do gustu.

– I masz świadomość, że druga płyta będzie dla Ciebie takim sprawdzianem, czy sukces debiutu nie był przypadkowy? Często się mówi, że drugie albumy są najważniejsze…

– I zapewne tak będzie, ale choć stawka jest wysoka, jestem dziwnie spokojna o to nowe wydawnictwo. Myślę, że jestem już po prostu na to gotowa. Wiem, co chcę zaproponować słuchaczom i wiem, że te utwory będą dojrzałe i świadome. Reszta w rękach słuchaczy i obym się nie myliła (śmiech).

– Pięć lat temu wzięłaś udział w programie X Factor. Warto było? Takie programy są potrzebne?

– Jak najbardziej. Dla początkującego artysty – to bardzo dobra droga, by trafić do szerszej publiczności, ale także zaprezentować się branży. Gdybym nie wystąpiła w „X Factorze”, to nie poznałabym ludzi, dzięki którym ukazała się moja pierwsza płyta.

Dzięki występowi w programie szybko zyskałam także grupę fanów, którzy mnie polubili i cały czas są ze mną, a to bardzo ważne czysto mentalnie, ale także komunikacyjnie w dobie social mediów. I choć w „X Factorze” tak naprawdę nie pokazałam pełni swoich umiejętności wokalnych, to dużo mi pomógł.

– Natomiast uważam, że w bardzo dobrym świetle pokazujesz siebie w teledyskach. Wyobrażasz sobie siebie jako aktorkę?

– Hm, nie zastanawiałam się nad tym, ale gdybym dostała jakąś propozycję, to czemu nie? (śmiech) Choć muszę przyznać, że nie do końca czuję się komfortowo przed kamerą. Udział w teledysku jednak trudno nazywać aktorstwem, to raczej odgrywanie siebie i ról znanych z życia codziennego. Raczej zabawa niż prawdziwe aktorstwo. Choć w teledysku do „Błysku” występuję tylko ja, więc cały ciężar aktorski był na mnie i musiałam dać z siebie wszystko, ale w sumie dobrze się bawiłam i chyba też całkiem fajnie wyszło.

– Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load