Wywiady

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Rozmowa z: Grabek

MM: Mówisz, że początkiem tej płyty były zdjęcia Ziemi i Księżyca zrobione spomiędzy pierścieni Saturna. A ja mam wrażenie, że „Day One” to soundtrack do stworzenia świata?

Grabek: Bardzo dobry trop. Pierwszą inspiracją był tak naprawdę zeszyt nutowy, który dostałem od żony. Kolejną natomiast było to zdjęcie, które pojawiło się półtora roku później. „Day One” można zrozumieć jako swoisty początek, a druga interpretacja – znacznie mi bliższa – to jeden dzień z życia ludzkości, człowieka. Wspomniane zdjęcie na okładce ma wymiar symboliczny, ponieważ od jakiegoś czasu mam wrażenie, że zmierzamy do jakiejś totalnej samozagłady. Nie chodzi tylko o środowisko naturalne, ale także o relacje międzyludzkie. Nie potrafimy ze sobą rozmawiać bez obrzucania się błotem… Brakowało mi jakiegoś wyciszenia i to zdjęcie sugeruje, że nie jesteśmy najważniejsi i nie słychać nas za bardzo z oddali. To kolejny fragment do tej układanki, która złożyła się na „Day One”.

MM: Stąd też te żywioły w tytułach utworów na płycie?

Grabek: Tak, bo – jak zauważyłeś – płyta zaczyna się od wschodu, a kończy zachodem. Zależało mi, aby tytuły były proste, jednosłowne. Tak, by nic nie zakłócało samej muzyki. Gdybym się zaczął zastanawiać, jak zatytułować dany utwór, to można by się doszukiwać nie wiadomo czego. Tego też chciałem uniknąć.

MM: Długo płyta powstawała?

Grabek: Miesiąc (śmiech). Na co dzień zajmuję się tłumaczeniami. Poza tym odtworzyliśmy z żoną foodtracka z karaibskim jedzeniem, co było bardzo absurdalnym pomysłem. Sporo się nauczyliśmy – na przykład tego, że nigdy więcej nie wejdziemy w gastronomię (śmiech). Płyta powstała po prawie 7 latach od poprzedniej, ponieważ obraziłem się na siebie. Miałem zbyt wygórowane ambicje zwłaszcza po sukcesie pierwszej płyty. Myślałem że druga płyta będzie czymś jeszcze większym. Poza tym chciałem zadowolić zbyt wiele osób. Potrzebna mi była przerwa. Dojrzałem, odpuściłem i myślę, że dzięki temu wypracował się mój własny styl. Nagrałem po prostu płytę od serca.

MM: A czy w tym zeszycie, który otrzymałeś od żony zapisywałeś partię nutowe?

Grabek: Nigdy nie zapisuję nut, choć znam je. Zeszyt podarowała mi na Islandii i to ma większe znaczenie.

MM: Na twoich poprzednich płytach, czyli „Duality” i „8”, skrzypce się trochę chowały za elektroniką. Na „Day One” już są równomiernym ogniwem twórczym.

Grabek: Tak, dzięki temu wreszcie widać, że skrzypce są moim pierwszym instrumentem. To też wymagało czasu i przemyślenia. Mój debiut był bardzo późno, bo miałem ponad trzydzieści lat i zastanawiałem się, jak do tego podejść. Czy robić muzykę na komputerze, czy też wykorzystać moje klasyczne wykształcenie muzyczne. Dlatego na poprzednich płytach te skrzypce słychać tylko śladowo. Poza tym nie lubię swojego wokalu, dlatego skrzypce go zastępują.


MM: Ta melodeklamacja w „Hide” można chyba mimowolnie traktować jak hołd dla Stephena Hawkinga. Mówisz, że nie lubisz swojego wokalu. Czemu zatem pojawił się on w tym utworze?

Grabek: Ciekawa interpretacja. A pojawił się, ponieważnapisałem bardzo fajny tekst – tak przynajmniej uważam (śmiech). Po napisaniu go, doszedłem do wniosku, że może mi się to już nie przytrafić. Cała otoczka nostalgii tej płyty pasowała do tego tekstu, bo powstał on w trakcie jej tworzenia. Uzewnętrznia on moje lęki, które też się pojawiły. Poza tym wydaje mi się, że jest fajnym rodzynkiem. Zaśpiewałem go w rejestrze, który najbardziej u siebie lubię. Najważniejsze, że jest czytelny.

MM: Miałeś zatem więcej tekstów?

Grabek: Mam jeszcze jeden, który nie pasował jednak do koncepcji tej płyty. 

MM: „Earth” jest dla mnie epicentrum tej płyty. Chyba przez ten rozsierdzony bit.

Grabek: Tam się wszystko rodzi. Ten początek jest jeszcze przed świtem, czyli jeszcze przed „Dawn”. Budzą się różne rzeczy dziwne.

MM: Natomiast „Heat” jest przeraźliwie smutny i jesienny, a tymczasem tytuł wskazuje na gorące emocje.

Grabek: W„Heat” chodziło mi o paniczną ucieczkę przed czymś, co powoduje brak komfortu.

MM: Z czego zrobiłeś bit w „Run”?

Grabek: Zpudła rezonansowego skrzypiec, reklamówki szeleszczącej i szklanki z pewnego szwedzkiego sklepu (śmiech). To wszystko nagrałem, a potem zapętliłem. Nagrywałem długi track, podzieliłem i wybrałem te najlepsze. Tych ‘szelestów’ było sporo. Musiałem to po prostu spiąć.

MM: Z kolei „Dusk” to machanie z kosmosu.

Grabek: O widzisz, a tu mi chodziło o totalne wyciszenie. No i jest to najbardziej optymistyczny utwór z całej płyty. Taka „kropka nad i” i sugeruje ciąg dalszy. Nie będzie Grabka death metalowego albo speed metalowego, tylko skrystalizowany styl i będzie sobie trwał.

MM: Będą koncerty?

Grabek: Póki co - 10 maja w „Meskalinie” w Poznaniu. Jestem na scenie sam, więc niespecjalnie palę się do koncertów (śmiech).

MM: A klipy?

Grabek: Jest zamysł, żeby powstały klipy do wszystkich utworów. Pod koniec kwietnia powinien być pierwszy.

MM: Dziekuję za rozmowę. 

 

Foto: Mariusz Forecki


Rozmawiał: Maciej Majewski


Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load