Wywiady

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Rozmowa z: Agnieszka Adamczewska

- Tekst do Twego debiutanckiego singla „Na wszystko przyjdzie czas” napisał Wojciech Byrski. Czy po tych kilkunastu latach w branży muzycznej nie chciałaś być autorską słów do tej piosenki?

- Dostałam piosenkę z już gotowym tekstem. Autorem utworu jest Marcin Kindla. Czasem dostaje się gotowe utwory, które nie do końca trafiają w gusta. I albo artysta zgadza się na taką piosenkę albo nie. Jestem zwolenniczką tego, aby śpiewać kompozycje, które w 100% odzwierciedlają to, co czuję. W przypadku „Na wszystko przyjdzie czas” byłam wręcz wstrząśnięta, że ktoś tak idealnie trafił w moje uczucia. Całkowicie się z tą piosenką utożsamiam. Gdy patrzę wstecz na swoje życie i na to, w którym miejscu teraz jestem to utwór ten jest dla mnie prezentem. Gdzieś wewnątrz słyszę taki głos który mówi, że to jest TA piosenka, którą mam pokazać ludziom i dzięki niej pokazać siebie.

- Czy jest to zapowiedź Twojej debiutanckiej płyty?

- Tak, „Na wszystko przyjdzie czas” zapowiada mój debiut, który ukaże się jeszcze w tym roku. Na razie nie mam ustalonej daty premiery tego wydawnictwa. Mogę jedynie zdradzić, że znajdą się tam kompozycje zarówno mojego autorstwa, jak i Marcina Kindli. Nie zabraknie również piosenek naszego wspólnego autorstwa. Zapowiada się więc ciekawa płyta.

- Jak doszło do Twej współpracy z Marcinem, który jest rozchwytywanym kompozytorem i producentem?

- Marcin to maszynka do tworzenia muzyki, ale w pozytywnym sensie tego określenia. Jest bardzo emocjonującym, prawdziwym i wrażliwym człowiekiem. To mnie właśnie w nim urzekło. i jestem zaszczycona, że mogę współpracować z taką osobą. A jak doszło do naszej współpracy? Otóż poznałam Marcina, gdy siedem lat temu nagrywałam w jego studiu wokale na album Piotra Kupichy. Coś mi podpowiedziało: „odezwij się jeszcze kiedyś do niego” (śmiech). I gdy już postanowiłam zacząć działalność solową, najpierw przez dwa lata współpracowałam nad piosenkami z Adamem Rybakiem. Po pewnym czasie postanowiliśmy skontaktować się z Marcinem Kindlą, aby nam poradził, co robić dalej z tym materiałem. No i Marcin zainteresował się mną jako artystką i zaproponował współpracę.

- W Twojej biografii artystycznej są duże przerwy. W 2011 roku brałaś udział w „Bitwie na Głosy”, potem dopiero w 2017 roku – koncert w O!Polskich Przebojach, teraz ukazała się zapowiedź płyty. Co się działo z Tobą między 2011 a 2017 rokiem?

- Po udziale w "Bitwie Na Głosy" cały czas próbowałam swoich sił z zespołem The Variants, z którym w 2012 roku wydaliśmy płytę. Przez około 2 lata graliśmy jeszcze koncerty, ale potem grupa się wypaliła i każdy poszedł w swoją stronę. Ja podjęłam decyzję, że będę działać na własny rachunek. Przez około rok-półtora próbowałam znaleźć kogoś, kto będzie zainteresowany współpracą ze mną. Znalazłam wspomnianego już Adama Rybaka, który bardzo mnie „otworzył” na muzykę i pokazał mi, jak można pracować w studiu nagraniowym. No, a potem była już współpraca z Marcinem.


- Co Ci dał udział w „Bitwie Na Głosy”? Musiał to być dla Ciebie gigantyczny przeskok od bycia nieznaną amatorską wokalistką do pojawienia się na ekranach setek tysięcy telewizorów…

- To był dla mnie przyspieszony kurs dojrzewania. Idąc tam nie spodziewałam się, że to będzie tak ciężka praca i nerwówka. Ale największym bonusem mego udziału w tym programie było to, że w wieku 18 lat mogłam zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje i zadać sobie pytania: „Czy tego naprawdę chcę?” i „W jaki sposób chcę to osiągnąć?”. Bo dróg do osiągnięcia celu jest naprawdę bardzo dużo, ale trzeba wybrać tę najwłaściwszą.

- No właśnie. Z jednej strony rozpoczęłaś karierę solową, ale z drugiej strony studiujesz zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Śląskiej w Katowicach i byłaś lektorką języka angielskiego. W którą stronę chcesz pójść w najbliższych latach?

- To, co się teraz dzieje, to jest moje prawdziwe spełnienie. Muzyka to jest to, co chcę robić w życiu, a bycie lektorką to była taka przygoda, choć robiłam z to z zamiłowania. Bardzo lubię pracę z dziećmi.

- Ale cały czas studiujesz…

- Tak, ale niestety nie chodzę obecnie na uczelnię, bo nie mogę być w dwóch miejscach jednocześnie (śmiech). Ale poszłam na te studia z rozsądku, choć nie miałam jasno sprecyzowanych kierunków studiów. Po prostu stwierdziłam, że warto mieć wykształcenie, które kiedyś w przyszłości będzie jakimś zabezpieczeniem. Przez wiele lat w branży muzycznej ostrzegano mnie, że jest to ciężki kawałek chleba. Można z tego wyżyć, albo i nie. Mam to gdzieś zakodowane w głowie, ale na razie stawiam wszystko na jedną kartę i poświęcam się muzyce. Jestem spełniona i szczęśliwa.

- Planujesz koncerty w najbliższym czasie?

- Na razie skupiamy się na nagrywaniu płyty, ale mam już umówiony koncert, który odbędzie się 3 czerwca w Suwałkach.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load