Wywiady

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Rozmowa z: Agnieszka Adamczewska

- Tekst do Twego debiutanckiego singla „Na wszystko przyjdzie czas” napisał Wojciech Byrski. Czy po tych kilkunastu latach w branży muzycznej nie chciałaś być autorską słów do tej piosenki?

- Dostałam piosenkę z już gotowym tekstem. Autorem utworu jest Marcin Kindla. Czasem dostaje się gotowe utwory, które nie do końca trafiają w gusta. I albo artysta zgadza się na taką piosenkę albo nie. Jestem zwolenniczką tego, aby śpiewać kompozycje, które w 100% odzwierciedlają to, co czuję. W przypadku „Na wszystko przyjdzie czas” byłam wręcz wstrząśnięta, że ktoś tak idealnie trafił w moje uczucia. Całkowicie się z tą piosenką utożsamiam. Gdy patrzę wstecz na swoje życie i na to, w którym miejscu teraz jestem to utwór ten jest dla mnie prezentem. Gdzieś wewnątrz słyszę taki głos który mówi, że to jest TA piosenka, którą mam pokazać ludziom i dzięki niej pokazać siebie.

- Czy jest to zapowiedź Twojej debiutanckiej płyty?

- Tak, „Na wszystko przyjdzie czas” zapowiada mój debiut, który ukaże się jeszcze w tym roku. Na razie nie mam ustalonej daty premiery tego wydawnictwa. Mogę jedynie zdradzić, że znajdą się tam kompozycje zarówno mojego autorstwa, jak i Marcina Kindli. Nie zabraknie również piosenek naszego wspólnego autorstwa. Zapowiada się więc ciekawa płyta.

- Jak doszło do Twej współpracy z Marcinem, który jest rozchwytywanym kompozytorem i producentem?

- Marcin to maszynka do tworzenia muzyki, ale w pozytywnym sensie tego określenia. Jest bardzo emocjonującym, prawdziwym i wrażliwym człowiekiem. To mnie właśnie w nim urzekło. i jestem zaszczycona, że mogę współpracować z taką osobą. A jak doszło do naszej współpracy? Otóż poznałam Marcina, gdy siedem lat temu nagrywałam w jego studiu wokale na album Piotra Kupichy. Coś mi podpowiedziało: „odezwij się jeszcze kiedyś do niego” (śmiech). I gdy już postanowiłam zacząć działalność solową, najpierw przez dwa lata współpracowałam nad piosenkami z Adamem Rybakiem. Po pewnym czasie postanowiliśmy skontaktować się z Marcinem Kindlą, aby nam poradził, co robić dalej z tym materiałem. No i Marcin zainteresował się mną jako artystką i zaproponował współpracę.

- W Twojej biografii artystycznej są duże przerwy. W 2011 roku brałaś udział w „Bitwie na Głosy”, potem dopiero w 2017 roku – koncert w O!Polskich Przebojach, teraz ukazała się zapowiedź płyty. Co się działo z Tobą między 2011 a 2017 rokiem?

- Po udziale w "Bitwie Na Głosy" cały czas próbowałam swoich sił z zespołem The Variants, z którym w 2012 roku wydaliśmy płytę. Przez około 2 lata graliśmy jeszcze koncerty, ale potem grupa się wypaliła i każdy poszedł w swoją stronę. Ja podjęłam decyzję, że będę działać na własny rachunek. Przez około rok-półtora próbowałam znaleźć kogoś, kto będzie zainteresowany współpracą ze mną. Znalazłam wspomnianego już Adama Rybaka, który bardzo mnie „otworzył” na muzykę i pokazał mi, jak można pracować w studiu nagraniowym. No, a potem była już współpraca z Marcinem.


- Co Ci dał udział w „Bitwie Na Głosy”? Musiał to być dla Ciebie gigantyczny przeskok od bycia nieznaną amatorską wokalistką do pojawienia się na ekranach setek tysięcy telewizorów…

- To był dla mnie przyspieszony kurs dojrzewania. Idąc tam nie spodziewałam się, że to będzie tak ciężka praca i nerwówka. Ale największym bonusem mego udziału w tym programie było to, że w wieku 18 lat mogłam zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje i zadać sobie pytania: „Czy tego naprawdę chcę?” i „W jaki sposób chcę to osiągnąć?”. Bo dróg do osiągnięcia celu jest naprawdę bardzo dużo, ale trzeba wybrać tę najwłaściwszą.

- No właśnie. Z jednej strony rozpoczęłaś karierę solową, ale z drugiej strony studiujesz zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Śląskiej w Katowicach i byłaś lektorką języka angielskiego. W którą stronę chcesz pójść w najbliższych latach?

- To, co się teraz dzieje, to jest moje prawdziwe spełnienie. Muzyka to jest to, co chcę robić w życiu, a bycie lektorką to była taka przygoda, choć robiłam z to z zamiłowania. Bardzo lubię pracę z dziećmi.

- Ale cały czas studiujesz…

- Tak, ale niestety nie chodzę obecnie na uczelnię, bo nie mogę być w dwóch miejscach jednocześnie (śmiech). Ale poszłam na te studia z rozsądku, choć nie miałam jasno sprecyzowanych kierunków studiów. Po prostu stwierdziłam, że warto mieć wykształcenie, które kiedyś w przyszłości będzie jakimś zabezpieczeniem. Przez wiele lat w branży muzycznej ostrzegano mnie, że jest to ciężki kawałek chleba. Można z tego wyżyć, albo i nie. Mam to gdzieś zakodowane w głowie, ale na razie stawiam wszystko na jedną kartę i poświęcam się muzyce. Jestem spełniona i szczęśliwa.

- Planujesz koncerty w najbliższym czasie?

- Na razie skupiamy się na nagrywaniu płyty, ale mam już umówiony koncert, który odbędzie się 3 czerwca w Suwałkach.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load