Wywiady

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Rozmowa z: Michał Wiraszko

MM: „Terroromans” i „Galanteria” to jedyne wasze wydawnictwa, które nie są ogólnodostępne. Czy to było głównym powodem ich wznowienia?

MW: Zdecydowanie tak. Myśleliśmy już o tym jesienią, kiedy minęło 10 lat od wydania „Terroromans”. Poza tym gdzieś nam po głowach chodził pomysł ponownego zejścia się na nowo. Spotkaliśmy się, bo nie chcieliśmy wypuszczać odgrzewanych kotletów, tylko wywołać przyczynek do stworzenia czegoś nowego. Wymyśliliśmy, że będzie to dobry sposób, żeby zrobić ten 'reunion' i wrócić do żywych. Nie chciałbym też, aby ta nowa piosenka, czyli „Obok Ulic i Miejsc” była tylko dodatkiem, a raczej zwiastunem czegoś nowego. Reedycja „Terroromansu” wiążę się przede wszystkim z tym, że płyta wychodzi na winylu oraz „Xerrormansem”, czyli „Galanetrią” i „Terroromansem” w jednym boxie. 

MM: Nad nowymi miksami czuwał Marcin Bors, z którym już pracowaliście. Czego brakowało pierwotnej wersji?

MW: To nie jest tak, że czegoś brakowało tym pierwotnym wersjom. Marcin nie tyle miksował tę płytę, ile ją zremasterował. Dobarwił ją, by zabrzmiała 'tłuściej'. Ale taśma-matka jest oryginalna. Mam pełne zaufanie do Marcina, a zależało nam na tym, by zostało to odświeżone. Również chcieliśmy złożyć 'hołd” „Galanterii”, która ukazała się pierwotnie w ponad stu egzemplarzach.

MM:  Wspomniałeś o nowym utworze, który znalazł się na „Xerroromansie”, czyli „Obok Ulic i Miejsc”, który nagraliście w oryginalnym składzie. Jak doszło do tego, że zeszliście się w tej konfiguracji personalnej?

MW: Zespół ostatnią płytę nagrał w 2014 roku („Karma Market”. - przyp. MM). To był inny skład, ale był już w nim Piotr Maciejewski, który pomagał kompozycyjnie i aranżacyjnie. On jest jednak samotnikiem. Żyje swoim życiem troszeczkę na uboczu. Bardzo to szanuję, bo to otwarta życiowa deklaracja i pomysł na siebie. Poza tym jest osobą bardzo wrażliwą. Z kolei Szymon Waliszewski założył rodzinę i wyprowadził się z Poznania, natomiast spotkało go mało przyjemne doświadczenie i ta rodzina mu się rozpadła. Latem ubiegłego roku, Muchy były rok po ciszy koncertowej. Byliśmy już po zakończeniu promocji „Karma Market”. Po drodze pojawiła się „Powracająca Fala”. Tamten skład dogorywał, przyszło pewne przesilenie. Powiedzieliśmy sobie, że trzeba złapać trochę dystansu, bo to przestało iść w dobrą stronę. Pojawiły się złe emocje i przerost ambicji nad rzeczywistością. Z tego ostatniego składu obecnie są z nami gitarzyści Stefan Czerwiński i Michał Puchała, który odpowiada też za klawisze. Będą z nami koncertowo i będą pracowali przy kolejnej płycie. Natomiast trzon zespołu, to powrót do korzeni, czyli nasza trójka: Piotrek, Szymon i ja.

MM: Mówisz, że w tym składzie nagracie nową płytę. Czy zatem „Obok Ulic i Miejsc” zapowiada kierunek, jaki na niej obierzecie?

MW: Ten utwór dowodzi, że w tym pierwotnym zestawieniu nas trzech coś iskrzyło. Spotkaliśmy się w styczniu, żeby sprawdzić, czy w ogóle umiemy jeszcze grać stare numery (śmiech). W pewnym momencie Piotrek powiedział, że ma pomysł na utwór i stało się dokładnie to, co działo się w latach drugiej połowy poprzedniej dekady, kiedy w tej konfiguracji graliśmy i komponowaliśmy. Piotrek pokazał mi pomysł na partię gitary, Szymon od razu to podłapał, dodając 'pasyjne' wręcz bębny i w 15 minut mieliśmy piosenkę. Pojawił się magnetyzm, który jest tym kierunkiem. Aura tego spotkania jest wynikiem tego. Teraz pozostaje mieć nadzieję i trzymać kciuki za to, co będzie dalej.

MM: Macie już jakieś inne, nowe pomysły na piosenki?

MW: Takich niewykorzystanych pomysłów i szkiców mam mnóstwo. Póki co - w tym nowym podejściu skupiliśmy jednak się na tym, by grać „Terroromans” w całości i żeby ta nowa piosenka była na 120%

MM: Powiem Ci, że jestem zaskoczony trochę odbiorem Much w ostatnich latach – zwłaszcza jeśli chodzi o płyty. „Karma Market” była przecież świetna. Z czego to wynika?

MW: Wydaje mi się, że w tamtej konfiguracji personalnej czegoś zabrakło. To, za co ludzie pokochali Muchy, chyba zrodziło się z trzewi Piotra, Szymona i moich. Jestem pewien, że te rzeczy i tamte płyty nie były złe. Mało tego – bardzo rozwinęliśmy się koncertowo. Nie wiem jednak, czyli ludzie odnajdowali w tych piosenkach historie swojego życia. Inna sprawa, że jesteśmy też świadkami śmierci nośnika, jakim jest płyta CD.

MM: Z MNKR, czyli z Michałem Szturomskim wystąpiłeś na Spring Breaku. Przeczytałem, że to twój samodzielny materiał, ale przecież nie do końca, bo stworzyliście go we dwóch. 

MW: To materiał samodzielny w tym znaczeniu, że stworzony poza Muchami. MNKR to absolutna socjaldemokracja. Dzielimy obowiązkami po połowie. Michał przesyła mi wszystko, co chciałby w danym utworze zmieścić. Takie 'minutówki' lub 'dwuminutówki', które nazywam paletą barw. I wtedy ja mu odpisuje, z których fragmentów możemy coś ułożyć. Robimy taką układankę, po czym spotykamy się i improwizujemy. Bardzo bym chciał, żeby to był projekt stricte klubowy. Natomiast gdzieś mamy na sobie ciężar doświadczeń w tworzeniu piosenek, a w muzyce klubowej liczy się flow i wkrętka. Walor tego zespołu objawi się na występach klubowych. Jesteśmy mocno wpatrzeni w Moderat, GusGus, czy Junior Boys, gdzie taka konwencja fajnie 'wachluje'. Czasem jest to piosenka, czasem miks.

MM: To inaczej – czemu wcześniej nie było żadnego twojego materiału np. solo?

MW: Bo zawsze było coś innego. Do materiału solowego podchodziłem z kilkunastoma osobami i raz byłem bliżej, raz dalej, ale zawsze się to rozchodziło i ciężko było postawić tę ostateczną kropkę. Musiałem chyba poczekać, aż upłynie trochę czasu i znajdziemy się z Michałem Szturomskim w odpowiednich momentach życia. Myślę, że to też nieprzypadkowo się zdarzyło.

MM: Z Muchami zresztą też zamknęliście tegoroczny Spring Break...

MW: Tak, to był pomysł Tomka Waśko, który zasugerował nam taki „tajny gig – niespodziankę”. Bardzo fajnie nam się grało. Przed nami koncerty w „Grizzly Gin Barze” w Warszawie i ponownie w Poznaniu na „Late Summer Festival” na koniec wakacji.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load