Wywiady

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Rozmowa z: Jarek Nyckowski

 MM: „Divided” to debiut Jarocego. Graliście już jednak razem zdaje się w innych konfiguracjach?

JN: Z perkusistą Łukaszem Tomczakiem graliśmy razem w grupie The Nameless, z którą w 2010 roku wydaliśmy płytę „Unnamed Reflections”. To była podobna formuła, bo dużo muzyki było jego i mojej. W przypadku „Divided” jest 80% moich pomysłów, a 20% Łukasza. Zależało mi jednak, żeby zagrał na tej płycie. Jeśli chodzi o "Jankesa" (Łukasza Usydusa, basistę – przyp. MM), to tworzyliśmy razem wcześniej pod szyldem Soul Skeleton. Niestety nie zawsze rozpoznawalność idzie w parze z jakością muzyki i dlatego o grupie nie słyszało zbyt wiele osób. Łukasz jest jednak moim bliskim kolegą, więc poprosiłem go, by zagrał na tej płycie. Natomiast z wokalistą Grześkiem Kosowskim wcześniej nie współpracowałem. Przyszedł po prostu na casting i spodobało mi się to, co zrobił do kawałka „Light In The Dark” do tego stopnia, że zachowałem jego partie na płycie. Jarocy zaczął się tworzyć w 2016. W tamtym czasie nagrywałem muzykę akustyczną. A ponieważ jeden z zespołów się rozsypał, to pomyślałem, że zrobię coś nowego. Poza tym miewam takie sinusoidy, że po graniu akustycznym mam ochotę grać mocniej i odwrotnie.    

MM: Długo to nagrywaliście – prawie 7 miesięcy. A komponowali?

JN: Niektóre pomysły sięgają nawet 2010 roku – tak jest z „This Is The End”, który napisał Łukasz. Sukcesywnie jednak robiłem te numery. A przed wejściem do studia jeszcze je dopracowaliśmy. Tytułowy „Divided” powstał jako ostatni, a jest pierwszy na płycie. Natomiast samo komponowanie mogłoby się zamknąć w kilku miesiącach. Ciężko jednak odmierzyć ten czas dokładnie, bo bywa tak, że coś cię zainspiruje i nagle robisz muzykę w zupełnie innym klimacie. A że nie zajmuje się tylko tym, bo jeszcze uczę grać, to trudno to jednoznacznie zamknąć w jakieś ramy czasowe. Inna sprawa, że nasz realizator Szymon Grodzki jest również dość zajętym człowiekiem. To, że całość się przeciągnęła, jest też spowodowane tym, że nie mógł nam za każdym razem poświęcać wiele czasu na raz. Zależało mi jednak, żeby nagrywać z nim w jego studiu, bo wiedziałem, jakie brzmienie jest w stanie wykręcić. Bywało tak, że nagrywaliśmy, po czym okazywało się, że kolejna sesja dopiero za 6 tygodni… Na szczęście udało się wszystko zrealizować i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.


MM: Ta płyta to w sporej mierze sklejka. „Order We’ll Be Fighting For”, “This Is The End”, czy “The World Is Mine”, to chyba najlepsze przykłady. Nie myślałeś o tym, by usiąść i od początku do końca napisać ten materiał ciągiem?

JN: Nie sądzę, że tak jest lepiej. Myślę, że materiał zawarty na „Divided” jest spójny i te kawałki mają wspólny mianownik. Wszystkie mają swoje smaczki i patenty techniczne, czy harmoniczne. Jest to dokładnie taka płyta, jaką chciałem zrobić w tym gatunku.

MM: W „The War Is Coming” zagrał gościnnie Pellumb Qerimi z Macedonii. Jak do tego doszło?

JN: Poznaliśmy się na konkursach gitarowych. Na jeden z nich robiliśmy sola. Bardzo mi się spodobało to, co on zrobił. Gra gęsto, ale jest w tym sporo smaku. Napisałem do niego. Posłałem mu ścieżki ze studia. Dograł swoje solo i odesłał. Uważam, że fajnie się wpasował w ten numer, bo zagrał właśnie w takim gęstym stylu. Kiedy rozpisywałem to na taby, to łapałem się za głowę, ile rzeczy tam pomieścił (śmiech).

MM: Z kolei „Fear To Be Alive” wyniknął ponoć z Twojej fascynacji noną. Małą czy wielką?

JN: Wielką w tym przypadku (śmiech). W tym akordzie mała nona nie zabrzmiałaby tak dobrze.

MM: Będzie to grali materiał z „Divided” na żywo?

JN: Tak, bardzo byśmy chcieli. Co prawda nie graliśmy jeszcze prób przed koncertami, ale pomysł jest. To nie są zawodnicy z pierwszej łapanki, więc spokojnie się odnajdą. Trzeba jednak być w formie. Jeśli nie ćwiczy się dziennie, to potem jest ciężko. Sam przegrywam sobie te numery regularnie. A granie ich na żywo to osobna sprawa, bo nie wystarczy odegrać tylko swoich partii, ale przełożyć tę muzykę na coś żywego, naturalnego. Mnie było łatwiej, bo ćwiczyłem jeszcze przed wejściem do studia – nawet po 7 godzin dziennie. Niestety jestem perfekcjonistą i zawsze mi zależy na tym, żeby wszystko było jak najlepsze. Wiele też dała motywacja Szymona. Bardzo ważne jest takie ucho zewnętrzne, które podpowie ci, co jest ok, a co nie. Taki swoisty zimny prysznic jest jak najbardziej wskazany w tym wypadku. Mimo początkowego dyskomfortu efekt finalne jest znacznie lepszy. Mam nadzieję, że na koncertach też będzie to widać i słychać.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load