Wywiady

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Rozmowa z: Wesley Eisold

- Ostatni album Cold Cave zatytułowany „Cherish The Light Years” miał premierę w 2011 roku. Od tamtego czasu ukazywały się jedynie ep-ki i single. Dlaczego zdecydowałeś się na wydawanie nowego materiału w takiej właśnie „krótkometrażowej” formie?

- Stało się to zupełnie naturalnie. Uznałem za interesujące publikowanie tych wydawnictw dokładnie wtedy, gdy będą one gotowe. Chciałem wyzwolić się z tradycyjnego cyklu publikowania płyt, a więc: tworzenia albumu, czekania na jego wydanie, promowania go na trasie koncertowej. A następnie robienia tego samego od początku. 

- Niedawno ukazała się nowa ep-ka Cold Cave zatytułowana „You & Me & Infinity”. Czy może tym razem jest to zapowiedź nowego albumu? Masz jeszcze inne nowe utwory w zanadrzu?

- Nie, to po prostu wydawnictwo z czterema nowymi kompozycjami, które idealnie prezentują aktualne oblicze Cold Cave. Cały czas komponuję i nagrywam nowe utwory, więc wkrótce możecie się spodziewać czegoś nowego.

- Po wydaniu „Cherish The Light Years” zacząłeś nagrywać nowy album, ale w 2013 roku ten projekt został zawieszony. Dlaczego?

- W tym czasie zaczęliśmy grać niekończące się trasy koncertowe. Wtedy w składzie Cold Cave były jedynie dwie osoby: ja i Amy (Lee - grająca na instrumentach klawiszowych żona Wesleya Eisolda – przyp.GS). Oferty koncertowe spływały do nas praktycznie non stop z całego świata. Wtedy właśnie nowa płyta była już niemal gotowa, ale musiałem się od niej odciąć emocjonalnie. Zacząłem wydawać single i traktowałem to jako próbę zmiany mojej wizji tworzenia muzyki. Z czasem polubiłem taką formę prezentowania premierowych kompozycji. Album nadal jest nieukończony. Wydam go gdy uznam, że nadszedł odpowiedni czas lub może nigdy się nie ukaże.

- Czy Cold Cave nadal uważasz za swój projekt solowy? Na zdjęciach promocyjnych z ostatnich kilku lat widać Ciebie oraz Twoją żonę Amy Lee…

- Już od kilku lat nie traktuję Cold Cave jako projektu solowego. W projekt zaangażowanych jest więcej osób. Amy jest moją współpracowniczką na kilku płaszczyznach. Gra na instrumentach klawiszowych, jest fotografem, jest reżyserką klipów Cold Cave. W składzie koncertowym zespołu są jeszcze kolejni dodatkowi muzycy.


- Masz ulubiony sposób tworzenia muzyki?

- Szczerze mówiąc – nie przywiązuję do tego uwagi. Uważam, że najważniejsze jest odnalezienie i zatrzymanie przy sobie odpowiednich inspiracji. A muzykę mogę nagrywać wszędzie: w pokoju hotelowym, studiu nagraniowym, na podłodze, w łazience.  

- Cold Cave to nie jest pierwszy i jedyny zespół w Twojej biografii artystycznej. W przeszłości grałeś w hardcore’owych i punkowych kapelach American Nightmare, XO Skeletons i Some Girls. Co spowodowało, że skręciłeś w stronę synthpopu, darkwave i noise’u w Cold Cave?

- Sądzę, że był to naturalny proces, który można zauważyć, gdy posłuchasz nagrań wymienionych przez Ciebie zespołów w porządku chronologicznym. Wszystkie projekty muzyczne w których brałem udział, czy które tworzę obecnie, pochodziły i pochodzą z tego samego korzenia muzycznego, tego samego serca, tego samego miejsca, a także mają często te same inspiracje muzyczne. XO Skeletons nie był nawet zespołem, ale grał połączenie hardcore’a i elektroniki. Używaliśmy automatu perkusyjnego. Przestrzeń między muzyką tego projektu a pierwszymi nagraniami Cold Cave była naprawdę bardzo wąska. Z kolei American Nightmare było zainspirowane Joy Division i Bauhausem.

- Skąd czerpiesz inspiracje do swoich poetyckich tekstów?

- Z życia, izolacji i wielu lat bycia w depresji. Moje literackie inspiracje są bardzo szerokie i nieustannie się powiększają, ale do najważniejszych zaliczam amerykańskich bitników z lat 50-tych ubiegłego wieku oraz francuskich autorów takich jak: Genet, Celine, Rimbaud.

- Jesteś nie tylko muzykiem, ale także wydawcą książek. Prowadzisz oficynę wydawniczą Heartworm. Mógłbyś przybliżyć szczegóły tej działalności i polecić kilka książek z katalogu Heartworm?

- Uwielbiam odkrywać książki w ten sam sposób jak płyty winylowe. Dla mnie niczym się one od siebie nie różnią. Chcę wydawać książki twórców, którzy inspirują mnie do wspierania ich artystycznych wizji. Większość naszego katalogu to pozycje opublikowane w limitowanych nakładach, więc szybko znikają. Ale oprócz książek mojego autorstwa chciałbym polecić takż te wydawnictwa: „Indestructible Wolves” Maxa M. Mortona, „Rommel Drives On Deep Into Egypt” Richarda Brautigana oraz „A Popular Place To Explore” Erica Paula. Pracujemy też nad kilkoma nowymi projektami, ale teraz jest za wcześnie by o nich mówić. Ukażą się one w przyszłym roku. Zapraszam na stronę internetową Heartworm: https://shop.theheartworm.com/collections/publications

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load