Wywiady

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Rozmowa z: Douglas J McCarthy / Bon Harris

Legenda nurtu EBM, brytyjska grupa Nitzer Ebb, wyda 5 października box zawierający aż dziesięć płyt winylowych. Na pięciu z nich znajdą się zremasterowane wersje albumów z lat 1982-2010, zaś na pięciu kolejnych – nigdy niepublikowane nagrania, remiksy i utwory w wersjach koncertowych.

Jak opowiedział nam Peter Black z wytwórni Pylon Records, idea stworzenia tego wydawnictwa powstała w jego głowie w listopadzie 2012 roku, gdy rozpoczął współpracę z wokalistą NE – Douglasem J McCarthym nad jego solowym projektem Kill Your Friends. Długo trwał proces ustalania do kogo należą prawa do nagrań Nitzer Ebb po tym, jak label płytowy Mute sprzedał w 2012 roku wytwórni BMG cały katalog tego zespołu. Po dwuletnich staraniach wyjaśniono wszystkie kwestie prawne i nawiązano współpracę z wytwórnią Universal, która jest właścicielem nagrań Nitzer Ebb na terenie Ameryki Północnej.  

Jednocześnie Peter Black rozpoczął gromadzenie bonusowych nagrań, remiksów oraz wszystkich dostępnych utworów NE z lat 1982-2010. W połowie 2016 roku Pylon Records zaczął tworzyć archiwum zdjęć zespołu, poligrafię wydawnictwa oraz rozpoczął proces cyfrowej obróbki nagrań. Wytwórnia rozpoczęła także rozmowy z Douglasem McCarthym na temat reaktywacji grupy. Zarówno on, jak i muzyczny lider NE Bon Harris, byli w tym czasie zajęci projektem Black Line.

W kwietniu 2018 roku prace nad boxem zostały zakończone, a Douglas i Bon postanowili reaktywować Nitzer Ebb z dwoma muzykami z oryginalnego składu: Davidem Goodayem oraz Simonem Grangerem. W przyszłym roku grupa zagra serię koncertów w Europie.

Z tej okazji zadaliśmy obu muzykom serię pytań.

- Czy box, który ukaże się 5 października, będzie zapowiedzią kolejnej nowej płyty studyjnej Nitzer Ebb?

- DMC: Na chwilę obecną nie mamy planów na nową płytę Nitzer Ebb ani nie planujemy nagrania nowych piosenek. Skupiamy się na projekcie Black Line.

- BH: Black Line jest obecnie naszym priorytetem w kwestii nowych nagrań studyjnych.

- Po wydaniu ostatniego, jak dotąd, albumu Nitzer Ebb „Industrial Complex” i zagraniu promującej go trasy, zawiesiliście działalność zespołu (nie pierwszy zresztą raz, że przypomnę okres ciszy po wydaniu płyty „Big Hit” z 1995 roku). Co było powodem zakończenia działalności przez Wasz zespół?

- DMC: Ja i Bon tworzyliśmy wspólnie muzykę od czasu gdy byliśmy nastolatkami. Teraz jesteśmy obaj po pięćdziesiątce. Po tylu latach tworzenia muzyki oraz grania koncertów, co było i jest związane z pełną paletą emocji oraz wyrzeczeń, teraz wolimy komponować, nagrywać i koncertować wtedy, gdy czujemy, że mamy na to ochotę i czas. Podczas wspomnianych przez ciebie dwóch długoletnich okresów zawieszenia działalności Nitzer Ebb tworzyliśmy i produkowaliśmy muzykę do naszych solowych projektów, do filmów. Współpracowaliśmy z innymi wykonawcami. Nie otaczała nas cisza.

- BH: Praca w Nitzer Ebb jest intensywnym i często bardzo wymagającym doświadczeniem. Nie jest to coś, co moglibyśmy robić non-stop, nawet jeśli byśmy tego chcieli. Dlatego bardzo ważne jest skupinie się czasem na innych projektach i doświadczeniach muzycznych.


- „Industrial Complex” był pierwszym albumem Nitzer Ebb wydanym poza Mute Records. Ukazał się on w niemieckiej wytwórni Major Records. Co było powodem zakończenia przez Was współpracy z Mute?

- DMC: Nasz kontrakt z Mute opiewał na pięć płyt studyjnych i skończył się wraz z wydaniem albumu „Big Hit” z 1995 roku. Gdy mieliśmy nagrane wersje demo kilku utworów z „Industrial Complex” spotkaliśmy się z Danielem Millerem (założyciel i szef Mute Records – przyp.GS) i dał on nam bardzo dobrą radę, byśmy związali się z jakimś niezależnym labelem płytowym. Padło na Major Records.

- Wasza muzyka ma w mojej opinii mocny potencjał komercyjny. Czy wyobrażacie sobie nagrania NE na playlistach komercyjnych stacji radiowych, a płyty w katalogu jakiejś dużej wytwórni płytowej.

- DMC: Bardzo dziękuję. W USA byliśmy podpisani z Geffen Records i prezentowano nasze nagrania w dużych stacjach radiowych. Nawet w Wielkiej Brytanii swego czasu byliśmy obecni na playlistach i w programach telewizyjnych. Nasz stosunek do przemysłu muzycznego nigdy nie był przypisany do konkretnego miejsca i nigdy nie byliśmy uwięzieni w szufladkach gatunkowych narzuconych nam przez innych.

- Douglas, poza Nitzer Ebb masz na koncie także projekty takie jak: wspomniany już Black Line (działa tam także Bon) czy Fixmer-McCarthy. Czy traktujesz te projekty jako pełnoprawne zespoły czy też jako poboczne projekty będące odskocznią od Nitzer Ebb?

- DMC: Jeśli chodzi o Black Line to planujemy kontynuację tournée promującego album „TREASON, SEDITION, AND SUBVERSIVE ACTIVITIES”. Mamy już także kilka nowych kompozycji. Fixmer/McCarthy regularnie wydaje klubowe single zarówno na winylach, jak i w wersjach cyfrowych. Uważam, że obecnie Black Line i Fixmer/McCarthy to pełnoprawne zespoły, zaś Nitzer Ebb jest takim „on/off project”. Ale nigdy nie mów nigdy, więc może te priorytety się kiedyś zmienią?


- Bon, jesteś nie tylko muzycznym mózgiem Nitzer Ebb, ale także uznanym producentem, kompozytorem, multiinstrumentalistą. Tworzysz muzykę do filmów oraz reklam. Masz na koncie współpracę z takimi gwiazdami jak chociażby: Billy Corgan, The Smashing Pumpkins, Marylin Manson, Avril Lavigne and Bush. Który z tych obszarów twojej twórczej pracy jest dla Ciebie najważniejszy i który daje Ci największe spełnienie?

- BH: Największe spełnienie artystyczne daje mi początkowy etap procesu twórczego. Obserwowanie jak pomysł rozwija się od zarodka aż do skończonego projektu poprzez instynkt, impuls i fizyczną reakcję. Wolność dająca możliwość tworzenia czegoś z niczego jest dla mnie jedną z największych życiowych radości.

- W jaki sposób najczęściej tworzycie nowe kompozycje Nitzer Ebb?

- BH: Na przykład pracując nad płytą „Industrial Complex” rozpoczęliśmy tworzenie muzyki od wielu improwizacji i słuchania siebie nawzajem, co w moim mniemaniu jest najważniejszym etapem powstawania jakiegokolwiek projektu.

- Douglas, skąd czerpiesz inspiracje do tekstów piosenek?

- BH: Głównie z trwających całe życie prób dowiedzenia się: co się właściwie do cholery dzieje wokół nas?

- Macie na koncie sześć albumów studyjnych. Który z nich jest Waszym ulubionym?

- BH: Każda z naszych płyt ma bardzo dobre momenty. Jednak dla mnie najlepsze utwory i remiksy pochodzą z okresu albumu „Belief” z 1989 roku.

- Współpracujecie ze sobą, jak już wspomnieliście, od blisko 40 lat. W czym tkwi tajemnica Waszego tak udanego długoletniego związku muzycznego?

- DMC: Piwo. Czas. Przestrzeń. Szacunek. Piwo.

- BH: Szacunek i uznanie, że między nami jest wyjątkowa twórcza chemia.

- Dziękuję za wywiad. 

http://www.pylonrecords.com/

http://www.nitzer-ebb-produktcom/

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load