Wywiady

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Rozmowa z: Douglas J McCarthy / Bon Harris

Legenda nurtu EBM, brytyjska grupa Nitzer Ebb, wyda 5 października box zawierający aż dziesięć płyt winylowych. Na pięciu z nich znajdą się zremasterowane wersje albumów z lat 1982-2010, zaś na pięciu kolejnych – nigdy niepublikowane nagrania, remiksy i utwory w wersjach koncertowych.

Jak opowiedział nam Peter Black z wytwórni Pylon Records, idea stworzenia tego wydawnictwa powstała w jego głowie w listopadzie 2012 roku, gdy rozpoczął współpracę z wokalistą NE – Douglasem J McCarthym nad jego solowym projektem Kill Your Friends. Długo trwał proces ustalania do kogo należą prawa do nagrań Nitzer Ebb po tym, jak label płytowy Mute sprzedał w 2012 roku wytwórni BMG cały katalog tego zespołu. Po dwuletnich staraniach wyjaśniono wszystkie kwestie prawne i nawiązano współpracę z wytwórnią Universal, która jest właścicielem nagrań Nitzer Ebb na terenie Ameryki Północnej.  

Jednocześnie Peter Black rozpoczął gromadzenie bonusowych nagrań, remiksów oraz wszystkich dostępnych utworów NE z lat 1982-2010. W połowie 2016 roku Pylon Records zaczął tworzyć archiwum zdjęć zespołu, poligrafię wydawnictwa oraz rozpoczął proces cyfrowej obróbki nagrań. Wytwórnia rozpoczęła także rozmowy z Douglasem McCarthym na temat reaktywacji grupy. Zarówno on, jak i muzyczny lider NE Bon Harris, byli w tym czasie zajęci projektem Black Line.

W kwietniu 2018 roku prace nad boxem zostały zakończone, a Douglas i Bon postanowili reaktywować Nitzer Ebb z dwoma muzykami z oryginalnego składu: Davidem Goodayem oraz Simonem Grangerem. W przyszłym roku grupa zagra serię koncertów w Europie.

Z tej okazji zadaliśmy obu muzykom serię pytań.

- Czy box, który ukaże się 5 października, będzie zapowiedzią kolejnej nowej płyty studyjnej Nitzer Ebb?

- DMC: Na chwilę obecną nie mamy planów na nową płytę Nitzer Ebb ani nie planujemy nagrania nowych piosenek. Skupiamy się na projekcie Black Line.

- BH: Black Line jest obecnie naszym priorytetem w kwestii nowych nagrań studyjnych.

- Po wydaniu ostatniego, jak dotąd, albumu Nitzer Ebb „Industrial Complex” i zagraniu promującej go trasy, zawiesiliście działalność zespołu (nie pierwszy zresztą raz, że przypomnę okres ciszy po wydaniu płyty „Big Hit” z 1995 roku). Co było powodem zakończenia działalności przez Wasz zespół?

- DMC: Ja i Bon tworzyliśmy wspólnie muzykę od czasu gdy byliśmy nastolatkami. Teraz jesteśmy obaj po pięćdziesiątce. Po tylu latach tworzenia muzyki oraz grania koncertów, co było i jest związane z pełną paletą emocji oraz wyrzeczeń, teraz wolimy komponować, nagrywać i koncertować wtedy, gdy czujemy, że mamy na to ochotę i czas. Podczas wspomnianych przez ciebie dwóch długoletnich okresów zawieszenia działalności Nitzer Ebb tworzyliśmy i produkowaliśmy muzykę do naszych solowych projektów, do filmów. Współpracowaliśmy z innymi wykonawcami. Nie otaczała nas cisza.

- BH: Praca w Nitzer Ebb jest intensywnym i często bardzo wymagającym doświadczeniem. Nie jest to coś, co moglibyśmy robić non-stop, nawet jeśli byśmy tego chcieli. Dlatego bardzo ważne jest skupinie się czasem na innych projektach i doświadczeniach muzycznych.


- „Industrial Complex” był pierwszym albumem Nitzer Ebb wydanym poza Mute Records. Ukazał się on w niemieckiej wytwórni Major Records. Co było powodem zakończenia przez Was współpracy z Mute?

- DMC: Nasz kontrakt z Mute opiewał na pięć płyt studyjnych i skończył się wraz z wydaniem albumu „Big Hit” z 1995 roku. Gdy mieliśmy nagrane wersje demo kilku utworów z „Industrial Complex” spotkaliśmy się z Danielem Millerem (założyciel i szef Mute Records – przyp.GS) i dał on nam bardzo dobrą radę, byśmy związali się z jakimś niezależnym labelem płytowym. Padło na Major Records.

- Wasza muzyka ma w mojej opinii mocny potencjał komercyjny. Czy wyobrażacie sobie nagrania NE na playlistach komercyjnych stacji radiowych, a płyty w katalogu jakiejś dużej wytwórni płytowej.

- DMC: Bardzo dziękuję. W USA byliśmy podpisani z Geffen Records i prezentowano nasze nagrania w dużych stacjach radiowych. Nawet w Wielkiej Brytanii swego czasu byliśmy obecni na playlistach i w programach telewizyjnych. Nasz stosunek do przemysłu muzycznego nigdy nie był przypisany do konkretnego miejsca i nigdy nie byliśmy uwięzieni w szufladkach gatunkowych narzuconych nam przez innych.

- Douglas, poza Nitzer Ebb masz na koncie także projekty takie jak: wspomniany już Black Line (działa tam także Bon) czy Fixmer-McCarthy. Czy traktujesz te projekty jako pełnoprawne zespoły czy też jako poboczne projekty będące odskocznią od Nitzer Ebb?

- DMC: Jeśli chodzi o Black Line to planujemy kontynuację tournée promującego album „TREASON, SEDITION, AND SUBVERSIVE ACTIVITIES”. Mamy już także kilka nowych kompozycji. Fixmer/McCarthy regularnie wydaje klubowe single zarówno na winylach, jak i w wersjach cyfrowych. Uważam, że obecnie Black Line i Fixmer/McCarthy to pełnoprawne zespoły, zaś Nitzer Ebb jest takim „on/off project”. Ale nigdy nie mów nigdy, więc może te priorytety się kiedyś zmienią?


- Bon, jesteś nie tylko muzycznym mózgiem Nitzer Ebb, ale także uznanym producentem, kompozytorem, multiinstrumentalistą. Tworzysz muzykę do filmów oraz reklam. Masz na koncie współpracę z takimi gwiazdami jak chociażby: Billy Corgan, The Smashing Pumpkins, Marylin Manson, Avril Lavigne and Bush. Który z tych obszarów twojej twórczej pracy jest dla Ciebie najważniejszy i który daje Ci największe spełnienie?

- BH: Największe spełnienie artystyczne daje mi początkowy etap procesu twórczego. Obserwowanie jak pomysł rozwija się od zarodka aż do skończonego projektu poprzez instynkt, impuls i fizyczną reakcję. Wolność dająca możliwość tworzenia czegoś z niczego jest dla mnie jedną z największych życiowych radości.

- W jaki sposób najczęściej tworzycie nowe kompozycje Nitzer Ebb?

- BH: Na przykład pracując nad płytą „Industrial Complex” rozpoczęliśmy tworzenie muzyki od wielu improwizacji i słuchania siebie nawzajem, co w moim mniemaniu jest najważniejszym etapem powstawania jakiegokolwiek projektu.

- Douglas, skąd czerpiesz inspiracje do tekstów piosenek?

- BH: Głównie z trwających całe życie prób dowiedzenia się: co się właściwie do cholery dzieje wokół nas?

- Macie na koncie sześć albumów studyjnych. Który z nich jest Waszym ulubionym?

- BH: Każda z naszych płyt ma bardzo dobre momenty. Jednak dla mnie najlepsze utwory i remiksy pochodzą z okresu albumu „Belief” z 1989 roku.

- Współpracujecie ze sobą, jak już wspomnieliście, od blisko 40 lat. W czym tkwi tajemnica Waszego tak udanego długoletniego związku muzycznego?

- DMC: Piwo. Czas. Przestrzeń. Szacunek. Piwo.

- BH: Szacunek i uznanie, że między nami jest wyjątkowa twórcza chemia.

- Dziękuję za wywiad. 

http://www.pylonrecords.com/

http://www.nitzer-ebb-produktcom/

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load