Wywiady

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Rozmowa z: Adam Sobolewski

MM: Wreszcie zobaczyłem Hańbę! na dużej scenie i to podwórko nabrało jeszcze większego sensu. Natomiast jestem zaskoczony odbiorem waszego zespołu przez publiczność. Zauważyłem, że część bierze was za kapelę weselną, część za kapelę punkową, a jeszcze inna część – za grupę rekonstrukcyjną. Jak Ty to postrzegasz?

AS: Ciekawe pytanie. Rzeczywiście reakcje na nas są bardzo różne. Natomiast nasz rodowód jest zdecydowanie punkowy i odbiór ze strony właśnie punkowej publiki jest dla nas kluczowy. On daje nam największego kopa. Zawsze miło widzieć dobrze bawiących się ludzi. Niedawno w Poznaniu po koncercie podeszła do nas dziewczyna i powiedziała, że ma problem z odbiorem naszej twórczości, ponieważ dysonans między skocznością i weselnością naszej muzyki, a ciężarem tekstów doprowadza do tego, że ona nie wie, co ze sobą zrobić. Chciała się bawić, ale w obliczu warstwy lirycznej, jaką usłyszała, nie była w stanie. Nie była to pierwsza osoba, która tak nas odebrała. Gdybym ja był na jej miejscu, to pewnie też bym stał i słuchał tekstów. Natomiast w kwestii samej weselności – nie raz byliśmy już postrzegani jako kapela kabaretowa… Ludzie uważali, że robimy sobie jaja… To zapożyczenia ludowe sprawiają, że nasza muzyka ma taką skoczność. Zdarzało nam się grać dla ludzi, którzy nie znali tekstów i bawili się w najlepsze. Takim przykładem są kibole, dla których graliśmy, a dla których była to zabawa. Swoją drogą, myślę, że na weselu dalibyśmy sobie radę. Pytanie, jak goście odebraliby nasze teksty (śmiech). Zaś my jako grupa rekonstrukcyjna… Hmm, może coś w tym jest…

MM: Widziałem rozpiskę waszej trasy – gracie bardzo dużo koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. W związku z tym, zastanawiam się, na ile mocno utożsamiacie się z tymi tekstami, wykonując je na żywo czasem co wieczór w takiej konwencji i w taki sposób? Gracie przecież bardzo intensywnie.

AS: Nie wiem, czy będzie to dobra odpowiedź na twoje pytanie…Powiem ci, żepomimo tego, że zagraliśmy już tyle koncertów w ciągu tylu lat, to ilekroć gramy utwór „Niemcy się zbroją”, którym kończymy koncerty, dostaję ciarek. Ten tekst zawsze sprawia, że coś się we mnie odzywa. Innym takim utworem jest „Piosenka młodych faszystów” z naszej ostatniej płyty „Będą bić!”, w której na słowa: Gdy trzeba rzeźby tłuc/no to się gracko tłucze/bo tak rozkazał wódz/Führer albo Duce też dostaję dreszczy. Za każdym razem! Niektórzy wchodzą w to bardziej, inni trochę mniej. Na przykład nasz tubista Ignacy Woland żyje tym bardzo mocno. Gdyby to nie było dla nas ważne, to nie wykonywalibyśmy tego w ten sposób. Fakt, że są to teksty, dotyczące odległego okresu naszej historii nie oznacza, że straciły one na aktualności. W ogóle okres międzywojnia wydaje się nam odległy. A II wojna światowa jest wielką cezurą. Z drugiej strony – to przecież nie są aż tak bardzo odległe czasy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile technologicznie rzeczy działo się w okresie międzywojnia. Ludzie dziś przywołują tamte czasy pod kątem politycznym, na czele ze wszystkimi ich animozjami, bo był to krótki okres państwa niepodległego. My się od tego zdecydowanie odżegnujemy. Poza tym nie dotykamy spraw współczesnych, a myślę, że część naszych odbiorców bardzo by tego chciała. Okres, z którego czerpiemy jest bardzo bogaty – cały czas wyszukujemy nowe teksty. Niektóre z nich są naprawdę przerażające… Gdybyśmy je zaczęli śpiewać, to ludzie mogliby nie znaleźć różnicy i uznać je za napisane współcześnie. Dla mnie przykładem takiego tekstu jest wiersz Tuwima „Do Prostego Człowieka”, który usłyszałem w wykonaniu Akurat. Nie wiedziałem wówczas, że pochodzi on z okresu przedwojennego. Nic na to nie wskazywało. Takich tekstów jest mnóstwo.


MM: No właśnie - w jednej z recenzji „Będą bić!” padło pytanie, czego będą dotyczyły teksty na kolejnej płycie. Zastanawiam się, czy jeśli przesuniecie wektor czasowy do przodu, to czy nie będzie to już jakaś post apokalipsa.

AS: O tym jest utwór „Puste samoloty”. Autor tekstu Jerzy Jurandot przepowiada, że następna wojna, to będą właśnie zdalnie sterowane samoloty, samonaprowadzające się torpedy i samo płynące łodzie podwodne. Wszystko będzie się toczyło w oparciu o technologię. A ludzie? - Cóż tu mają do roboty?
Wszyscy wytruci
– brzmią ostatnie słowa tego tekstu. To jest niesamowite, że ten przeskok jest jeszcze dalszy. Przerażająca wizja.

MM: A jesteście w stanie zrobić całą płytę na ten temat?

AS: Myślę, że tak. Trzymamy się jednak chronologii. I jeśli mamy obecnie wrzesień 2018 roku to w rzeczywistości hańbowej jest wrzesień 1938 roku. Idziemy cały czas równolegle. Mając dziś wiedzę, co wtedy się wydarzyło, byłoby łatwo o tym śpiewać. My jednak jesteśmy myślami w okresie, kiedy widmo III Rzeszy wisi nad Polską. Machina zbrojeniowa ruszyła. Toczą się boje o Czechosłowację. Natomiast nie czujemy, że będzie wojna. A nawet jeśli, to myślimy, że Niemcy są słabym państwem. Jeżdżą na sztucznej benzynie, zbroją się, ale cienką blachą. A u nas jest super. My natomiast się zbroimy pełną parą i wszystko, co przyjdzie – odeprzemy… Myślimy już o nowym wydawnictwie, ale krótszym. Będzie to pewnie ep-ka, natomiast nic jeszcze nie jest pewne pod tym względem. Utworów jest mnóstwo, więc musimy zrobić przesiew.

MM: Zawsze przeraża mnie na koniec waszych koncertów ta syrena…

AS: To jest jak najbardziej zamierzony efekt. I myślę, że tym, którzy traktują nasz zespół nie do końca poważnie, ta syrena może być takim strzałem między oczy.

MM: Mówiłeś, że odżegnujecie się od tych elementów politycznych z międzywojnia, które są teraz wyciągane na światło dzienne. A czy uważasz Hańbę! za zespół polityczny?

AS: Tak, jak najbardziej. Pamiętajmy jednak, że śpiewamy o innych czasach, niż współczesne. Może bardziej określiłbym nas mianem zespołu polityczno-rekonstrukcyjnego. Takim międzywojennym punkiem. Sam natomiast uknułem termin, że jesteśmy political music fiction. Wcześniej były kapele podwórkowe, ale żadna nie traktowała o polityce. To nas wyróżnia i chcemy pokazać, co by było, gdyby w tamtym okresie taka kapela istniała.

MM: Dziękuję za wywiad. 

Foto: Katarzyna Skrzypek / Foto Forge


Rozmawiał: Maciej Majewski


Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load