Wywiady

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Rozmowa z: Sonia Stein

- Jak doszło do tego, że grasz koncerty u boku Alice Merton?

- Mój agent dowiedział się, że Alice nie ma supportu na trzy koncerty podczas jej bieżącej trasy, w tym występ w Polsce. No i udało się załatwić, że jestem jej gościem w Warszawie, Bratysławie i Pradze.

- Urodziłaś się w Berlinie, mieszkałaś wiele lat w Warszawie, dużo czasu spędzasz w Londynie i Stanach Zjednoczonych. Jak te podróże wpływają na Twoją twórczość muzyczną?

- Ma wpływ podświadomy. To, że mieszkałam w wielu miejscach i znam kilka języków oczywiście wpływa na to, w jaki sposób piszę teksty piosenek i  jak odbieram otaczający mnie świat. Ale w trakcie procesu twórczego o tym nie myślę. Te naleciałości kulturowe najbardziej wpływają na to, jak siebie wyrażam w tekstach moich piosenek. Na brzmienie muzyki raczej wpływu nie mają.

- W Twojej dotychczasowej dyskografii nie masz dotąd ani jednego albumu, tylko pojedyncze utwory bądź ep-ki w wersjach cyfrowych. Dlaczego?

- Jeszcze nie mam albumu, ale dążę ku temu, by to się zmieniło. W związku z tym, że w dzisiejszych czasach słuchacze mają dość krótką pamięć i cały czas pojawiają się nowe płyty oraz nowe zespoły, nie chciałam opublikować od razu wszystkich moich kompozycji dla grupy powiedzmy 1000 osób, a tak by się stało, gdybym wydała płytę. Grupa moich fanów rośnie systematycznie, ale powoli. Dlatego wolę wypuszczać na razie pojedyncze utwory, co pozwala mi zachęcać nowe osoby do zapoznania się z moją twórczością. Gdy zbiorę dużą grupę fanów, wtedy wydam album.

- Ale będzie też wersja kompaktowa oraz winylowa?

- Bardzo chciałabym wydać tę płytę w wersji winylowej, ale jeśli chodzi o kompakt, to nie wiem….Od dłuższego czasu nie mam styczności z tym nośnikiem. Nie mam w domu odtwarzacza płyt CD. Kiedyś mogłam w laptopie słuchać płyt, a teraz mam nowego laptopa i nie mam nawet jak słuchać CD. Poza tym chodzi też o kwestię „środowiskową”. Tyle plastiku idzie na marne. Także ideałem byłoby dla mnie wydanie mej płyty w wersji winylowej, ale pewnie zdecyduję się także na wersję kompaktową.

- Czy masz już pomysł na ten album?

- Na pewno chciałabym, by ta płyta była w miarę krótka – maksymalnie 9-10 utworów. Znajdą się tam już cztery opublikowane kompozycje i dodam do nich pięć-sześć premierowych piosenek. 

- Jak pracujesz nad nowymi kompozycjami?

- Wszystkie utwory komponuję na pianinie, a później pracuję z dwoma-trzema tymi samymi producentami. Gdy dostarczę im szkice piosenek, daję im trochę czasu, z reguły kilka godzin, na pobawienie się dźwiękami i jeśli podoba mi się efekt końcowy ich pracy, to znowu wkraczam i dodaję trochę swoich pomysłów.


 - Teledysk do utworu „One of Those Things” nakręciłaś w Warszawie. Jak ważne jest dla Ciebie to miasto?

- Mieszkałam tutaj wiele lat. Mieszka tutaj moja rodzina, kiedy tylko mogę to wracam do Warszawy. Przyjeżdżam na urodziny moich Rodziców, na święta. Pomimo, że nie czuję się 100-procentową Warszawianką to na pewno mam to miasto w moim sercu.

- Jak doszło do Twojego udziału w filmie Janusza Majewskiego „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”?

- Janusz Majewski usłyszał jak śpiewałam na, o ile dobrze pamiętam, urodzinach mojej Mamy. Podszedł do mnie i zapytał, czy chciałabym wystąpić w jego nowym filmie. Odpowiedziałam, że tak, bo myślałam, że chodzi o nagranie piosenki na ścieżkę dźwiękową. On wtedy powiedział, że dopisze mnie do scenariusza, który mi wyśle (śmiech). Pomyślałam sobie: „O Boże, przecież ja nie jestem aktorką!”. Największy problem miała w scenie, w której obierałam ziemniaki (śmiech). A nagrywanie sceny końcowej, w której śpiewam, wspominam bardzo miło.

- Chciałabyś kontynuować karierę filmową?

- Nie widzę tego. Nie uważam siebie za dobrą aktorkę i nie lubię grać kogoś. W teledyskach jestem sobą i kręcąc je czuję się dobrze, ale bycia aktorką filmową po prostu nie czuję.

- Kiedy w Twoim życiu nastąpił taki moment, w którym postanowiłaś zostać piosenkarką?

- Śpiewam od zawsze, a w wieku 15 lat zaczęłam pisać piosenki. Wtedy wyjechałam na taki pięciotygodniowy obóz muzyczny do Berklee College of Music w Bostonie. I chyba właśnie tam przekonałam się do zajęcia się muzyką. Poznałam dziesiątki innych dzieciaków, które zajmowały się tym samym co ja i przede wszystkim poznałam świat muzyczny, który mi się bardzo spodobał. Także w wieku 16 lat podjęłam decyzję o byciu piosenkarką.

- Chcesz tę karierę kontynuować?

- Na razie skupiam się na muzyce, ale nie wiem, co przyniesie przyszłość. Na razie nagrywam nowe piosenki, chcę wydać debiutancką płytę, ale kto wie, być może będę musiała kiedyś w życiu zająć się czymś innym. Jednak na razie moja kariera rozwija się i mam nadzieję, że tak pozostanie.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load