Wywiady

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Rozmowa z: Kapela Ze Wsi Warszawa

MM: Płyta „Re:akcja mazowiecka” ma wymiar medytacyjny, natomiast na żywo ten materiał brzmi bardzo pulsująco i wręcz dubowo. To nadaje szerszego kontekstu całości. Zastanawiam się, czy taki jest pomysł na granie tego materiału, czy było to przygotowane w takiej formie właśnie na OFF Festival?

MS: To jest tak, że każdy z naszych koncertów jest inny. Nie kontrolujemy jednak w pełni tego, co zabrzmi. Chodzi o to, że nie zakładamy planu od początku do końca, jak zagramy. Staramy się jednak wzbogacać ten materiał.

MSZ: Założeniem tej płyty jest spotkanie z naszymi przewodnikami, mistrzami. Ustąpiliśmy im miejsca, gdyż chcieliśmy ich wyeksponować. W związku z tym długo zastanawialiśmy się, na ile możemy pozwolić sobie na jakieś eskalacje dźwiękowe, czy też volty muzyczne. Uznaliśmy jednak, że to oni są naszymi bohaterami i staraliśmy się w tym wspólnym dialogu nie dominować, tylko raczej stworzyć coś bardzo partnerskiego. Natomiast, kiedy ich nie ma, to nasza energia się kotłuje, czego wynikiem jest to, że dodajemy sporo różnych rzeczy. Myślę, że ten materiał świetnie się do tego nadaje. Zresztą korzenna muzyka nigdy nie zabrzmi dwa razy tak samo. Taka jest jej natura.

MM: A czy Ci goście towarzyszą wam na każdym koncercie?

MSZ: Chcielibyśmy, ale nie. Jest to za duże przedsięwzięcie logistyczne.

SS: Ale zdarzały nam się większe przedsięwzięcia, bo grywamy tę płytę z innymi gośćmi. Na przykład ze śpiewaczką Marią Bienias, grupą śpiewaczą "Bandysionki" z Kurpii i z Panem Zdzisławem Fabińskim i jego kapelą.

MM: A z Panią Apolonią Nowak?

PG: Z nią też się znamy. Wyraziła chęć dołączenia do nas na scenie. To wielki zaszczyt.

MS: Kiedy nie ma naszych gości na scenie, to staramy się ich pokazywać publiczności. Mamy przygotowane specjalne filmy, które wyświetlamy podczas koncertów.


MM: „Re:akcja mazowiecka” jest waszym powrotem do podjęcia tematu kultury Mazowsza. Śledząc waszą dyskografię, zastanawiam się, co jest impulsem do zrobienia płyty opartej na jakimś zjawisku muzycznym, czy właśnie kulturze?

MSZ: Zawsze jest to idea i opowieść. Chcemy, aby nasze płyty różniły się od siebie i robimy to zazwyczaj intuicyjnie. Ale za każdą z nich musi stać przekaz – tak jak w muzyce punkrockowej. Zależy nam, by poszerzała świadomość, opowiadała historię człowieka, sytuacji, plemienia, etnosu, języka. Wyrażamy to często poprzez symbole. Uwielbiamy, kiedy ludzie interpretują te pieśni. Pozostawiamy duże pole do tego typu działań. Ta płyta jest osadzona ponad czasem, ponad tym, co jest tu i teraz… Myślę, że magia zawiera się w słowie, bo ono było na początku. Kiedy przysłuchujemy się gwarowym, pradawnym przekazom, to widzimy, że jest to przekaz transgalaktycznego kodu. Nie ma w tym przesady, bo gdy gramy na świecie, to przychodzą do nas przedstawiciele różnych kultur jak Maorysi, czy Aborygeni i pytają o słowa, których używamy w poszczególnych pieśniach. Pojawiają się interpretacje w ich językach. To jest fascynujące. Z jednej strony jesteśmy zakorzenieni w Mazowszu, a z drugiej strony - nasz kod jest odczytywany i interpretowany także w innych kulturach, co nadaje mu uniwersalnego charakteru.

MM: Pojedziecie znowu gdzieś dalej z tą płytą?

SS: Jesteśmy w przededniu wydania jej w Niemczech. Na razie jeździmy niedaleko – Węgry, Białoruś. Wielka Brytania, ale mamy nadzieję, że i tym razem ten album dotrze dalej. Tak było w przypadku naszych poprzednich płyt, które trafiały do np. do Stanów Zjednoczonych. W związku z tym wydanie płyty w Niemczech może znów jakoś zadziałać pod tym względem.

MM: A czy płyta wyjdzie na winylu?
MSZ:
Nie, na razie tylko „NORD” wyszedł na winylu. Zamierzamy jednak bardzo mocno ruszyć z wydaniami winylowymi naszych płyt. To jedno z wyzwań, jakie przed sobą postawiliśmy na resztę tego roku i pierwszą połowę przyszłego.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Maciej Majewski


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load