Wywiady

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Rozmowa z: Kapela Ze Wsi Warszawa

MM: Płyta „Re:akcja mazowiecka” ma wymiar medytacyjny, natomiast na żywo ten materiał brzmi bardzo pulsująco i wręcz dubowo. To nadaje szerszego kontekstu całości. Zastanawiam się, czy taki jest pomysł na granie tego materiału, czy było to przygotowane w takiej formie właśnie na OFF Festival?

MS: To jest tak, że każdy z naszych koncertów jest inny. Nie kontrolujemy jednak w pełni tego, co zabrzmi. Chodzi o to, że nie zakładamy planu od początku do końca, jak zagramy. Staramy się jednak wzbogacać ten materiał.

MSZ: Założeniem tej płyty jest spotkanie z naszymi przewodnikami, mistrzami. Ustąpiliśmy im miejsca, gdyż chcieliśmy ich wyeksponować. W związku z tym długo zastanawialiśmy się, na ile możemy pozwolić sobie na jakieś eskalacje dźwiękowe, czy też volty muzyczne. Uznaliśmy jednak, że to oni są naszymi bohaterami i staraliśmy się w tym wspólnym dialogu nie dominować, tylko raczej stworzyć coś bardzo partnerskiego. Natomiast, kiedy ich nie ma, to nasza energia się kotłuje, czego wynikiem jest to, że dodajemy sporo różnych rzeczy. Myślę, że ten materiał świetnie się do tego nadaje. Zresztą korzenna muzyka nigdy nie zabrzmi dwa razy tak samo. Taka jest jej natura.

MM: A czy Ci goście towarzyszą wam na każdym koncercie?

MSZ: Chcielibyśmy, ale nie. Jest to za duże przedsięwzięcie logistyczne.

SS: Ale zdarzały nam się większe przedsięwzięcia, bo grywamy tę płytę z innymi gośćmi. Na przykład ze śpiewaczką Marią Bienias, grupą śpiewaczą "Bandysionki" z Kurpii i z Panem Zdzisławem Fabińskim i jego kapelą.

MM: A z Panią Apolonią Nowak?

PG: Z nią też się znamy. Wyraziła chęć dołączenia do nas na scenie. To wielki zaszczyt.

MS: Kiedy nie ma naszych gości na scenie, to staramy się ich pokazywać publiczności. Mamy przygotowane specjalne filmy, które wyświetlamy podczas koncertów.


MM: „Re:akcja mazowiecka” jest waszym powrotem do podjęcia tematu kultury Mazowsza. Śledząc waszą dyskografię, zastanawiam się, co jest impulsem do zrobienia płyty opartej na jakimś zjawisku muzycznym, czy właśnie kulturze?

MSZ: Zawsze jest to idea i opowieść. Chcemy, aby nasze płyty różniły się od siebie i robimy to zazwyczaj intuicyjnie. Ale za każdą z nich musi stać przekaz – tak jak w muzyce punkrockowej. Zależy nam, by poszerzała świadomość, opowiadała historię człowieka, sytuacji, plemienia, etnosu, języka. Wyrażamy to często poprzez symbole. Uwielbiamy, kiedy ludzie interpretują te pieśni. Pozostawiamy duże pole do tego typu działań. Ta płyta jest osadzona ponad czasem, ponad tym, co jest tu i teraz… Myślę, że magia zawiera się w słowie, bo ono było na początku. Kiedy przysłuchujemy się gwarowym, pradawnym przekazom, to widzimy, że jest to przekaz transgalaktycznego kodu. Nie ma w tym przesady, bo gdy gramy na świecie, to przychodzą do nas przedstawiciele różnych kultur jak Maorysi, czy Aborygeni i pytają o słowa, których używamy w poszczególnych pieśniach. Pojawiają się interpretacje w ich językach. To jest fascynujące. Z jednej strony jesteśmy zakorzenieni w Mazowszu, a z drugiej strony - nasz kod jest odczytywany i interpretowany także w innych kulturach, co nadaje mu uniwersalnego charakteru.

MM: Pojedziecie znowu gdzieś dalej z tą płytą?

SS: Jesteśmy w przededniu wydania jej w Niemczech. Na razie jeździmy niedaleko – Węgry, Białoruś. Wielka Brytania, ale mamy nadzieję, że i tym razem ten album dotrze dalej. Tak było w przypadku naszych poprzednich płyt, które trafiały do np. do Stanów Zjednoczonych. W związku z tym wydanie płyty w Niemczech może znów jakoś zadziałać pod tym względem.

MM: A czy płyta wyjdzie na winylu?
MSZ:
Nie, na razie tylko „NORD” wyszedł na winylu. Zamierzamy jednak bardzo mocno ruszyć z wydaniami winylowymi naszych płyt. To jedno z wyzwań, jakie przed sobą postawiliśmy na resztę tego roku i pierwszą połowę przyszłego.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Maciej Majewski


Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load