Wywiady

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Rozmowa z: Kasia Stankiewicz / Robert Janson

- Częstotliwość wydawania albumów Varius Manx w ostatnich 15 latach wyraźnie spadła. Na nową płytę "ENT" czekaliśmy 7 lat, podobnie jak na poprzedni krążek „Eli”. Jakie są przyczyny tak długich przerw między premierami Waszych albumów?

- RJ: Sztuka to nie taśma produkcyjna. Nie ma na ten stan jakiejś przyczyny lub reguł i zasad. Raz jest tak, raz inaczej. To jest wypadkowa potrzeb, odczuć.

- "ENT” to jednocześnie pierwszy album Varius Manx nagrany z Kasią Stankiewicz od 21 lat. Jak doszło do Waszej ponownej współpracy?

- KS: Wydarzyło się to 3 lata temu, kiedy zespół planował obchody 25-lecia istnienia. Zapytali czy nie chciałabym zagrać ośmiu koncertów i na tym miało się skończyć. Ale trasa cieszyła się ogromnym powodzeniem i przyniosła ze sobą kolejne sukcesy. Dlatego gramy wspólnie kolejny sezon, bardzo to szanując. 

- Czy traktujecie ten album jako rozpoczęcie nowego etapu w działalności zespołu, a jednocześnie ciąg dalszy Waszej wzajemnej współpracy zakończonej w 2000 roku?

- RJ: Trudno mieć odczucie rozpoczęcia nowego etapu, jeśli zespół istnienie prawie 30 lat na rynku . To jest ciąg dalszy wspaniałej przygody Varius Manx z Kasią. Życie ciągle nas zaskakuje, wszyscy jesteśmy starsi, dojrzalsi i stąd w jakimś sensie jest inaczej, doroślej, co nie znaczy że poważniej (śmiech).

- Tytuł płyty odnosi się do Entów czyli istot z Mitologii Śródziemia stworzonej przez Tolkiena. Panie Robercie, skąd pomysł na "ENT"?

- RJ: Zainspirowałem się mitologią Tolkiena. Baśniowym postaciami, które przenoszą nas w przestrzeń nierealną. Enty czynią dobro ratując las i kojarzą nam się z przyrodą, naturą, ze wszystkim co najpiękniejsze i bez czego nie  jesteśmy w stanie istnieć.

- Czy "ENT" można traktować jako tzw. concept album bądź zamkniętą całość? Tytuł płyty, jej poligrafia, teksty, nostalgiczna muzyka – wszystko wydaje się być powiązane ze sobą…

 - RJ: Tak wszystko na płycie jest bardzo spójne i wszystko zaczęło się od tytułu „ENT”. Piękne teksty Kasi, sesja zdjęciowa, grafika , animacje na koncertach. Wszystko jest spójne i utrzymane w stylizacji baśniowej.


-  Pani Kasiu, jednym z atutów tego albumu są teksty bardzo poetyckie Pani autorstwa. Skąd czerpała Pani inspiracje do ich napisania?

- KS: Tytuł płyty znacząco wpłynął na treść i brzmienie płyty. Dużo wtedy czytałam o przyrodzie, o tym jak zwierzęta i przyroda porozumiewają się ze sobą. Wyjechałam do Świeradowa Zdroju, dużo czasu spędzałam w ciszy, blisko natury. W takich okolicznościach nie sposób nie usłyszeć treści, które dobijają się do ciebie.

- Z Varius Manx nagrała Pani trzy albumy i na właśnie na nowej płycie, po raz pierwszy, niemal wszystkie teksty (dwanaście z trzynastu) są Pani autorstwa. Jak to się stało, że tym razem zmonopolizowała Pani etat „Naczelnej Tekściarki Varius Manx”?

- KS: To się nie stało, to była praca. Długoletnia, czasami żmudna, ale chciałam ją wykonać. Wszystkie doświadczenia poprzedzające tę płytę sprawiły, że byłam gotowa stworzyć taką treść. Tak samo jak to, co dzieje się obecnie, przygotowuje mnie na treści, które są przede mną. W przeciwieństwie do czasów mojego debiutu, dziś uwielbiam pisać. Słowo stało się dla mnie tak samo ważne jak samo śpiewanie. 

- Po odejściu z Varius Manx w 2000 roku nagrała Pani kilka albumów solowych, w tym wręcz fenomenalną płytę "Lucy & The Loop”. Czy doświadczenia zebrane podczas tych kilkunastu lat solowej kariery przydały się podczas pracy nad "ENT"? Jakie to było uczucie znowu pracować z zespołem? 

- KS: To miłe uczucie móc po latach poszukiwań wejść na bezpieczne terytorium, które znasz i na którym praca rozkłada się na cały zespół, a nie tylko na ciebie. To są dwie niezależne drogi, które, jak się okazało, doskonale przeplotły się w moim życiu. 

- Niespodzianką na "ENT" jest nowa akustyczna wersja utworu „Piosenka Księżycowa”, który Varius Manx nagrał na album "Emu" z 1994 roku. Dlaczego zdecydowaliście się na ponowną rejestrację akurat tej piosenki i zamieszczenie jej na limitowanej edycji nowego wydawnictwa?

- RJ: Jest to jedna z  piosenek w naszej twórczości, o których się nie zapomina. Chcieliśmy jeden ze starych utworów pokazać po latach w nowej wersji. Taką odczuwaliśmy potrzebę artystyczną 

- W przyszłym roku Varius Manx będzie obchodził 30 urodziny. Panie Robercie, jak w Pana ocenie wygląda bilans zysków i strat na koncie zespołu?

- RJ: Varius Manx jest moim dzieckiem, które prawie 30 lat temu powołałem do życia tworząc skład muzyków jak i kompozycji, ale przez wszystkie lata tworzyliśmy go wspólnie z muzykami i wokalistkami Varius Manx. To praca zespołowa. Udało nam się osiągnąć olbrzymi sukce , o jakim nie marzyliśmy czyli plan został osiągnięty. Ale tak jak w życiu były chwile piękne i trudne. Wszystko przechodzimy i trzymamy się razem, stacje radiowe nas grają, fani słuchają i to jest nasz sukces, za to jesteśmy wdzięczni losowi. Po tylu latach istnienia na rynku nie mamy wielkich oczekiwań. Najważniejszy jest wciąż dla nas odbiorca, bo nie tworzymy z myślą do szuflady .

- Choć od premiery "ENT" minęło dopiero 5 miesięcy, nie może nie paść pytanie o kolejną płytę Varius Manx. Czy w Pana głowie kiełkują już gdzieś pomysły na nowe nagrania, które, miejmy nadzieję, ukażą się szybciej niż za 7 lat?

- RJ: (śmiech) Nie myślimy jeszcze o następnej płycie. Obecnie promujemy płytę „ENT” podczas trasy koncertowej po filharmoniach i klubach. A ja kompozytorsko skupiam się na tworzeniu muzyki filmowej , która jest moją największą pasją.

- Dziękuję za wywiad. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load