Wywiady

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Rozmowa z: Monika Borzym

- Co takiego fascynuje Cię w twórczości Radiohead?

- Przede wszystkim fascynują mnie oni od strony kompozycyjnej. Ja nie piszę dużo swoich piosenek, jestem przede wszystkim wokalistką i to jest mój główny fach. Słucham bardzo dużo różnej muzyki i najbardziej kręcą mnie po prostu doskonałe kompozycje. To jest moja odpowiedź na pytania wielu osób: „Skąd u mnie taki rozstrzał stylistyczny – od Joni Mitchell do Radiohead?”. No właśnie stąd. Radiohead jest dla mnie prawdziwą kopalnią świetnych utworów. Tak samo jak Joni Mitchell.

- Skąd pomysł na nagranie albumu koncertowego z Twoimi interpretacjami utworów Radiohead?

- Początkowo to miał być projekt jednorazowy- mój koncert urodzinowy w Teatrze Syrena. Postanowiłam zrobić sobie prezent i zaśpiewać piosenki mojego ukochanego zespołu czyli Radiohead. Od dawna chciałam też zrobić coś z Nikolą Kołodziejczykiem- genialnym kompozytorem i aranżerem. Bardzo szybko połączyłam te dwa marzenia w jedno absolutnie hedonistyczne. Całość przerosła moje oczekiwania i nie mówię tu tylko o muzyce. Zaangażowanie i zespołu i naszych słuchaczy okazało się ogromne. To oni sprawili, że zaczęliśmy szybko i poważnie myśleć o zarejestrowaniu i wydaniu koncertu z Łódzkiej Wytwórni.

- Czy ten album będzie miał także wersję studyjną?

- Nie, uważam, że nagrywanie wersji studyjnej byłoby nieuczciwe. Wersje, które trafiły na płytę zostały zaaranżowane pod konkretny skład, konkretną sytuację i uważam, że w takiej formie powinny pozostać. Niektóre utwory na „Radiohedonistycznie” wcale nie różnią się diametralnie od oryginałów. Na przykład utwór „Weird Fishes”, który jest moją ukochaną piosenką na świecie Nikola zaaranżował dla mnie tak, abym mogła go sobie zaśpiewać w takiej formie, w jakiej go uwielbiam, dla czystej frajdy i dzikiej przyjemności. Zmienia się w nim właściwie tylko kolorystyka, faktura ze względu na nasze instrumentarium i uważam, że nagrywanie tego w studio nie ma najmniejszego sensu. To od początku był projekt koncertowy i niech takim pozostanie.

- Według mnie, jednym z plusów tego albumu jest to, że część kompozycji została przearanżowana, wydłużona, co dodało im zupełnie nowego oblicza. Mam tu na myśli np. „Glass Eyes”, które w oryginale trwa 3 minuty a Waszej wersji ponad 6 minut….

- Punktem wyjścia do improwizacji w tym zespole jest Trio Stryjo czyli Nikola Kołodziejczyk, Maciek Szczyciński i Michał Bryndal. Improwizują piosenki od ponad 10 lat. Mając w zespole trzech klasycznych waltornistów oraz klasycznego klarnecistę basowego, trudno jest zostawić sobie nieograniczoną przestrzeń na improwizacje. Oni grają z nut. W związku z tym Marta Zalewska, Nikola, Maciek i Michał grają improwizowane solówki w trakcie utworów, a Stryjo zabiera nas w różne nieoczekiwane przestrzenie pomiędzy utworami i uwielbiam tę formułę. Dzieje się to bardzo naturalnie, wtedy, gdy ma się zadziać. Dodatkowo zabiera mi to możliwość długiego gadania między utworami do czego mam duże inklinacje (śmiech). Dzięki tym improwizacjom tworzy się swoisty spektakl muzyczny i powoduje, że ten projekt nie jest quasi-kameralistyczny, lecz pozostaje projektem muzyków, których korzenie tkwią w jazzie.

- Według jakiego klucza zostały dobrane utwory, które trafiły na ten album?

- Klucz był bardzo hedonistyczny. Musiały to być piosenki, które kocham i bardzo chciałam zaśpiewać i które mogłam zaśpiewać. Radiohead ma wiele bardzo „pojechanych” tekstów, ogromnie depresyjnych, zbyt obrazowych jak na moją wrażliwość. No i przede wszystkim musiały to być piosenki, w których jest co śpiewać. Radiohead ma sporo utworów melorecytacyjnych, ale wykonywanie takich kompozycji nie specjalnie mnie interesowało, gdyż po prostu chciałam sobie pośpiewać (śmiech).


- Niespodzianką jest natomiast cover piosenki „Wieliczka” grupy Hey pochodzącej z ich „radioheadowego” albumu „Do Rycerzy Do Szlachty Do Mieszczan”. Czemu akurat ten cover trafił do programu tych koncertów?

- Też uważam, że ten utwór bardzo pasuje stylistycznie do reszty płyty. A wykonanie go było sytuacją dość pragmatyczną. Jest to utwór Hey, który kocham najbardziej. Wielokrotnie rozmawiałam o tym z Kasią Nosowską, która też mi mówiła, że bardzo tę kompozycję lubi, ale nie gra jej na koncertach, bo na nagraniu śpiewa go w oktawie- sama ze sobą. Zawsze się oferowałam, że gdyby jednak miała ochotę tę kompozycję gdzieś kiedyś wykonać, to ja z wielką radością dołączę (śmiech). No więc gdy zapadła decyzja o zagraniu tego pierwszego koncertu radiohedonicznego w marcu w Warszawie, to pomyślałam sobie, że skoro to będzie mój urodzinowy prezent, to może zaproszę Kaśkę i ona zaśpiewa „Wieliczkę” ze mną w wersji zaaranżowanej przez Nikolę. Zareagowała bardzo optymistycznie, zgodziła się i pozwoliła mi też zamieścić wszędzie informacje o jej udziale w tym przedsięwzięciu. Na 2 czy 3 dni przed koncertem menadżerka Kasi poinformowała nas, że Kasi wypadło jej coś pilnego w Szczecinie i że niestety nie weźmie udziału w naszym koncercie. Nikola już napisał aranż, byliśmy pod koniec prób. Nie było mnie stać na to żeby ten numer po prostu zrzucić i zastąpić innym. Poza tym bardzo nam się ta nowa wersja podobała, przywiązaliśmy się do niej. I tu wchodzi Marta Zalewska, cała na biało, i ratuje nam ten numer śpiewając go ze mną przepięknie. Ja zaśpiewałam partię niską, którą miała zaśpiewać Nosowska, a Marta, grając jednocześnie na ukulele i gitarze, pięknie zaśpiewała „górę”, którą normalnie ja bym „piskała” (śmiech). I tak już zostało.

Czy pracowaliście nad jeszcze innymi coverami Radiohead czy też skupiliście się tylko na tych, które wykonywaliście na koncertach?

- Tylko na tych, które zagraliśmy na koncertach. Napisanie aranżacji tych kilkunastu kompozycji na tak duży skład było naprawdę czasochłonne i wcale nie takie proste. Musiałam naprawdę wnikliwie przemyśleć listę utworów, szczególnie, że Nikola wtedy został ojcem, więc był to dla niego szczególny czas. Myślę, że pracował w dużym napięciu życiowo-domowym. Poza tym to miał być projekt na jeden raz, dla przyjemności, dla frajdy, bez planów na przyszłość. Nie chciałabym marnować ani jednej godziny pracy Nikoli w tamtym okresie.

- Może za wcześnie o to pytać, ale czy masz już jakieś pomysły na nową płytę studyjną?

- Jeszcze jest na to za wcześnie, ale rzeczywiście, mam kilka pomysłów, które wydają mi się fajne. Ale u mnie to się to czasem bardzo szybko zmienia. Narazie jestem jeszcze skupiona na Radiohedonistycznie. Myślę, że mój kolejny projekt dopadnie mnie znienacka i będzie zaskoczeniem również dla mnie. Tak jest najfajniej.

- Dziękuję za rozmowę. 

Dziś, 26 listopada, Monika Borzym wystąpi w warszawskim Teatrze Syrena. Szczegóły koncertu: http://www.teatrsyrena.pl/spektakle/230/monika-borzym-radio-hedonistycznie-br 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load