Wywiady

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Rozmowa z: Ewa Szlachcic

- Jakie czynniki spowodowały, że aż 6 lat musieliśmy czekać na Twoją nową płytę solową?

- Bardzo chciałam, by ten album był przemyślany i spójny. By był moim „dzieckiem” i pokazał, co chcę obecnie robić na muzycznej scenie. Przez te wszystkie lata bardzo dużo się działo w moim życiu. To nie było tak, że cały czas siedziałam w domu i komponowałam piosenki na tę płytę. Brałam udział w dużej ilości projektów jako muzyk sesyjny, grałam dużo koncertów, występuję również w warszawskim teatrze Rampa. Aż wreszcie nadszedł moment, w którym zadecydowałam, że jest to odpowiednia pora na wydanie tego materiału.

- W 2016 roku wydałaś singel „Wracam”. Czy był to jednorazowy projekt czy też pierwsza zapowiedź tego, co ukazało się dwa lata później?

- Tak, to już był ten okres, gdy powstawały nowe piosenki. Ale żeby przypomnieć o swoim istnieniu i pokazać, że coś robię zdecydowaliśmy się na wydanie „Wracam”. Potem jeszcze zdecydowaliśmy się na wydanie ep-ki "ETAP" z trzema utworami, które nie ukazały się ani na pierwszej ani na drugiej płycie. Wydawnictwo to miało być takim podsumowaniem mojej dotychczasowej twórczości.

- Na nowej płycie zmieniłaś brzmienie na bardziej nowoczesne oraz pokazałaś nowy image. Skąd te zmiany i czy nowy album traktujesz jako początek nowego etapu w swojej działalności muzycznej?

- Ta płyta miała mieć ogromne znaczenie, nie tylko muzyczne, ale też wizerunkowe. Wraz z moim managementem artCONNECTION music naradziliśmy się, w jakim kierunku to ma pójść. Chciałam, by mój wizerunek był spójny z muzyką, która znalazła się na nowym albumie. Poszliśmy w stronę elektroniki, więc chcieliśmy odejść od tej Ewy, której wizerunek znali do tej pory wszyscy. Chcieliśmy postawić na coś nowego, świeżego, totalnie innego niż dotychczas.


- Przy powstawaniu „D.N.A.” wzięło udział kilku gości. Jednym z nich była Patrycja Kosiarkiewicz, która napisała tekst do utworu „Hola Hola”. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Większość  tekstów na ten album miałam napisać sama, ale w natłoku pracy zadaliśmy sobie pytanie: „A może spróbujemy współpracy z kimś kto już ma na koncie dużo świetnych tekstów?”. I jakoś automatycznie nasz wybór padł na Patrycję Kosiarkiewicz. Kovalczyk czyli mój wydawca odezwał się do niej i okazało się, że Patrycji podoba się ta piosenka i jest zainteresowana napisaniem słów do „Hola Hola”. Nie sugerowałam jej o czym ma być ten utwór, a jedynie poinformowaliśmy ją, do jakiego odbiorcy ma trafić album „D.N.A”. Na bazie tych informacji Patrycja napisała wręcz idealny tekst.

- Jak Ci się śpiewało tekst autorstwa innej kobiety?

 - Słowa tej piosenki są mi tak bliskie, że traktuję ten tekst jak swój. Trafił idealnie w mój gust i uważam, że jest spójny z innymi tekstami z tej płyty, które są mojego autorstwa.

- Poza tekstem do „Firefly”, który też nie jest Twojego autorstwa….

- Zgadza się. Kompozycja została napisana dla mnie przez fińskiego producenta Jarana Hereida i otrzymałam ją w komplecie z tekstem, więc tu już nie było możliwości zmiany tekstu.

- Poza Jaranem i Patrycją Kosiarkiewicz w nagrywaniu albumu brali również udział dwaj producenci: Mikołaj Trybulec z Linii Nocnej i Piotr Gozdek. Jak układała się współpraca z tymi osobami? Czy w całości dostosowywałaś się do ich propozycji  czy też miałaś decydujące zdanie?

- Produkcja płyty jest bardzo żywą materią. Tak, do mnie należało ostateczne słowo, bo materiał miał brzmieć tak, jak ja chciałam. Bardzo istotna była także opinia dyrektora muzycznego wytwórni, czyli Kovalczyka. Zaufałam mu w kwestii produkcji całego albumu i chciałam, aby to on trzymał pieczę nad wszystkim. Byłam przy całym procesie powstawania „D.N.A.”. To nie było tak, że oddałam im piosenki i czekałam na efekt końcowy. Spotykaliśmy się z producentami, analizowaliśmy, oni dawali swoje propozycje, które zmienialiśmy, dogrywaliśmy partie instrumentów. Także była to wspólna twórcza praca. Niektóre piosenki bardzo mocno ewoluowały. Początkowo wyobrażałam je sobie zupełnie inaczej niż brzmią w wersjach końcowych. Jednak uznawałam, że wizja producenta jest tak ciekawa, że szliśmy na kompromisy między obiema wizjami: moją i producenta.

- Czujesz się bardziej piosenkarką czy aktorką?

- Miałam kiedyś w życiu taki moment, w którym musiałam wybrać dalszą drogę artystyczną. Skończyłam Akademię Teatralną i mogłam iść do teatru gdzieś na drugim końcu Polski. Ale czułam, że jestem bardziej związana z muzyką, która płynie w mojej krwi, moim DNA. Postanowiłam więc, że najpierw dam szansę muzyce i zobaczę, czy uda mi się pogodzić ją z teatrem. Poszłam do szkoły muzycznej w Warszawie, na ulicę Bednarską. A teatr gdzieś tam przewijał się w tle i nie dawał o sobie zapomnieć. Może dzięki temu właśnie pracuję teraz w stołecznym Teatrze Rampa. Ale gram w spektaklach muzycznych, więc wciąż łączę teatr i muzykę.

- Dziękuję za rozmowę.

Foto: Olek Leydo

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load