Wywiady

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Rozmowa z: M.Naróg / R.Rataj / F.Franczak

MM: Płyta „II” wydaje mi się nieco lżejszą propozycją w stosunku do „I”. Do tego dochodzi dość filmowy klimat tego albumu. Czy to są odrzuty z pierwszej płyty, czy też zupełnie nowy pomysł?

FF: Ten album to zupełnie nowy pomysł.To po prostu inny etap naszej twórczości. „I” była bardzo mocno improwizowana. W przypadku „II” struktura jest bardziej ‘piosenkowa’.

RR: Na pierwszej płycie było bardziej jazzowo. Pojawiały się tematy, wokół których mogliśmy improwizować. A tutaj jest już wszystko bardziej poukładane.

FF: Ale nie brakuje momentów frywolności. Choć ta struktura wymusiła zbudowanie pewnego nastroju za pomocą tych kompozycji.

MM: A skąd pomysł, by zatytułować utwory tytułami filmów bądź seriali?

MN: To były nasze pierwsze skojarzenia.

RR: W przypadku „Jeziora Marzeń” Filip zaczął grać zaczął grać ciężką melodię na gitarze. Ja dodałem do tego coś zupełnie odwrotnego – taką lekką melodyjkę. Musieliśmy to jakoś zatytułować, więc podpisaliśmy ją tytułem serialu z lat 90. (śmiech). 

MN: Pewnie kojarzysz też temat na pianinie z serialu „Jezioro Marzeń”. To też jest pewna wariacja.


MM: Wsłuchując się w waszą twórczość, przyszedł mi do głowy inny polski zespół – Jazzpospolita – głównie ze względu na instrumentarium. U was jednak ostatnio jest więcej brzmień klawiszowych z lat 80.

FF: Nie było takiego założenia. To wyszło naturalnie. „II” jest wynikiem poszukiwania nowych brzmień. Stąd te syntezatory i melodie rodem z lat 90.

MN: Myślę, że takie brzmienia naturalnie w nas siedzą. Poza tym jest powrót do takich soundów. Można je usłyszeć w wielu miejsach i w twórczości wielu artystów.

RR: W tym momencie po „II” zaczynamy już myśleć o trzeciej płycie i pojawiają się coraz bardziej awangardowe pomysły (śmiech).

MM: „I” wyszła w listopadzie 2017, „II” rok później. Po drodze jeszcze pojawiła sie płyta koncertowa. Co was tak goni?

FF: Wykorzystujemy ten czas, że jeszcze chce nam się grać (śmiech).

MN: Poza tym gramy sporo koncertów, więc jesteśmy ‘rozegrani’.

RR: Do tego stare utwory nam się nudzą, więc chcemy robić i grać nowe rzeczy.

MM: Zauważyłem też, że dużą rolę odgrywa saksofon Bartka Szumilasa.

FF: Nie chce zostać w tyle za innymi instrumentami (śmiech). Ale rzeczywiście, jego brzmienie i rola są wyjątkowe, bo Bartek nie ma zbyt wielu powtarzanych partii.

MN: Bartek ma zakaz grania na saksofonie altowym, bo tenorowy daje większe pole do działania (śmiech).

MM: Podejrzewam, że skoro tyle tworzycie, to na „III” nie będziemy musieli zbyt długo czekać.

FF: Następna będzie znowu płyta live. To jest inna energia. Na żywo gramy mocniej.

MM: Nagrywacie wszystkie koncerty?

FF: Nie wszystkie. Obecnie mamy zarejestrowane 2 po wydaniu „II”.

RR: Czasami się zdarzy, że realizator nas okabluje na koncercie i coś nagra.

MN: Koncert w „Pięknym Psie” w Krakowie zarejestrowaliśmy z myślą o płycie live.

MM: A czy będą jeszcze jakieś klipy promujące „II”?

FF: Myślimy nad video do utworu „Abraham”. Sądzę, że wizaule, które pojawiają się na naszych koncertach będą tutaj punktem wyjścia.

MM: Płyty wydajecie własnym sumptem. Nie myśleliście o dużej wytwórni?

FF: Myslimy o tym w kontekście tego, że sporo osób pisze do nas zwłaszcza zza granicy i chciałoby nasze płyty na winylach.

MM: A koncerty?

FF: Zagramy w Gdańsku w „Studiu XY”. Planujemy też koncert w „SPATiF-ie” w Warszawie i w Toruniu w „TUTU”. O wszystkim będziemy na bieżąco informowali.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load