Wywiady

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Rozmowa z: Dylan Baldi

Jakub Oślak: Za niecałe 4 tygodnie zagracie swój pierwszy klubowy koncert w Warszawie. To nie będzie wasza pierwsza wizyta w Polsce; w 2013 wystąpiliście podczas Off Festivalu w Katowicach. Co preferujesz – potężny tłum na festiwalu, czy ciasny undergroundowy klubik?

Dylan Baldi: Dobrze się bawiłem wtedy na Offie; poznałem ludzi z The Pop Group, Mark Stewart przez cały koncert tankował wino prosto z butelki. Ale bardziej nastawiam się właśnie na ten koncercie w Warszawie. Lubię grać w zaciemnionych barach i klubach. To dla mnie bardzo wygodne, naturalne otoczenie, znacznie lepsze niż granie na zewnątrz. Poza tym nigdy nie byłem w Warszawie i mam nadzieję, że uda mi się choć trochę ją zobaczyć.

JO: W ciągu ostatnich 5 lat wydaliście 4 albumy studyjne – niezły wynik jak na zespół rockowy, który cały czas jeździ po świecie i gra koncerty! Gdzie znajdujesz do tego inspirację – i przede wszystkim, czas?

DB: Czas to nie problem; napisanie piosenki czy ułożenie albumu nie zajmuje aż tyle czasu jak się wydaje. Musisz po prostu usiąść i to zrobić. Nasze albumy powstają w dosyć krótkim czasie – zwykle kilka tygodni – a inspiracja przychodzi wraz z graniem koncertów i jeżdżeniem po świecie. Długa trasa koncertowa to naprawdę męcząca sprawa, która może rzutować na twoje zdrowie psychiczne. Moim sposobem na jej odreagowanie po powrocie do domu jest nagranie nowej płyty.

JO: W tym roku Cloud Nothings obchodzą swoje 10 urodziny – gratulacje! To także niezły wynik jak na „nieprawdziwy” zespół, który zaczynał jako rodzaj internetowej sztuczki.

DB: To nie była sztuczka, lecz mój jedyny sposób na tworzenie muzyki. Nikt z moich znajomych nie grał wtedy na instrumentach, więc wszystko nagrywałem sam i wypuszczałem do sieci jako grupa. I gdy tylko wrzuciłem te piosenki na Myspace napisał do mnie zespół Coasting z pytaniem, czy zagramy przed nimi w Nowym Jorku. To był spory uśmiech losu i moment od którego zespół powstał już naprawdę. Od tego wszystko się zaczęło i do tej pory nie zatrzymało.

JO: Skoro już mówimy o sieci, jak istotną rolę odgrywa internet dziś, dla młodego, nieznanego zespołu, aby ruszyć z miejsca w nieznany, muzyczny świat?

DB: Nie mam pojęcia co zespoły robią dziś, ale nawet gdy chcesz być na Pitchforku lub czymś w tym stylu, to już musisz mieć jakieś tam znajomości w tym biznesie. Gdy my zaczynaliśmy, a było to raptem 10 lat temu, wszystko było łatwiejsze. Ale uważam, że to powinna być po prostu dobra zabawa; niech każdy kto chce grać po prostu założy zespół i gra. Nie warto jest zagubić się w robieniu „wielkiej kariery” w muzyce.


JO: Komponowanie piosenek zawsze było dla ciebie zabawą. Jak sam mówiłeś, chciałeś po prostu sprawdzić, czy ci się to uda. Po 10 latach mamy zespół, 6 albumów studyjnych, światowe trasy. Czy kiedykolwiek myślałeś, że będziesz w takiej sytuacji? Czy twoje marzenie już się spełniło (czy może wciąż śnisz?)

DB: Nie mam pojęcia, ale to całkiem niezła jazda! Nigdy tak naprawdę o tym nie myślałem i tego nie planowałem. Mam inne marzenia i pomysły i nie sądzę, abym robił to do końca życia. Wydaje mi się, że osiągnąłem już to, co chciałem osiągnąć z tym zespołem. Nie wyobrażam sobie jeszcze czegoś więcej.  

JO: "Last Building Burning" to wasz najbardziej dopracowany i, co naturalne, najdojrzalszy album. Słychać na nim wpływy The Clash, The Stooges, a także Black Flag i Fugazi. Ale kto jest naprawdę twoim muzycznym bohaterem?

DB: Dziękuję. Gdy tworzę muzykę z Cloud Nothings staram się przekazać swoją pasję do takich zespołów punkowych jak The Wipers czy Hot Snakes. W zasadzie czegokolwiek co ma dużo szybkich, niebanalnych gitar. Ale doceniam porównanie do zespołów o których wspomniałeś.

JO: Wasze brzmienie w ciekawy sposób łączy hardcorową energię i alternatywne ponuractwo i radością w stylu indie czy nawet pop. To brzmi dosyć sprzecznie, ale działa! Czy ten styl był czymś, co staracie się świadomie wypracowywać, czy też każdy kolejny album to krok w nieznane – eksperyment, który może się udać, albo i nie?

DB: Staram się robić muzykę jaką sam chciałbym słuchać, ale która nie istniałaby gdybym sam się do tego nie zabrał. Zawsze lubiłem szybką, energiczną muzykę punkową, ale też popowe melodie i tego typu rzeczy, a istnieje naprawdę niewiele zespołów, które potrafią to ładnie i ciekawie połączyć. Więc postanowiłem spróbować sam i każdy kolejny album to próba doskonalenia tego podejścia.  


JO: Współpracowaliście kilka lat temu z legendarnym muzykiem i producentem Stevem Albini. Jak wspominasz to doświadczenie? Podoba ci się jego styl i sposób pracy?

DB: Albini jest świetny, pracuje szybko i nie traci czasu. Jeśli tylko będzie okazja, chętnie bym to powtórzył. To prawdziwy zawodowiec. Niedawno oglądałem krótki dokument o tym jak wygrał turniej pokera. Polecam. To naprawdę ciekawy facet.

JO: Czym jest dla ciebie sukces? To dosyć subiektywny termin, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tzw. gwiazd rocka jest coraz mniej, ale za to młodych, domorosłych zespołów jest coraz więcej?

DB: Myślę, jako muzyk, że tak długo jak robisz to co lubisz, na swoich zasadach, to jest to sukces. Gdy tylko pojawiają się przeszkody lub zbyt silne wpływy, przez które zbaczasz ze swojego kursu, wtedy mogą pojawić się problemy, które ów sukces uniemożliwiają.

JO: Żyjemy w niezwykle niepewnych czasach, często tradycyjnie szukając schronienia w muzyce. Gdzie twoim zdaniem znajdziemy odtrutkę na ten świat – w energii i gniewie, czy radości i pięknie?

DB: Czy to mój jedyny wybór? Myślę, że na chwilę obecną na ten świat nie ma lekarstwa. Musimy po prostu wziąć się w garść i przeczekać ten destruktywny czas – a gdy ten już się skończy, wtedy zobaczymy kto pozostał.

JO: Ostatnie pytanie – utwór z ostatniej płyty zatytułowany “Dissolution” – prosta piosenka, która mutuje do postaci 11-minutowej improwizacji pełnej hałasu, sprzęgła i przetworników. Co za numer! Czy to będzie wasz krok naprzód? Będziecie go wykonywać na żywo?

DB: Dzięki! Tak, mamy zamiar zagrać to w Warszawie. To i inne długie kawałki. Właśnie takie numery są najfajniejsze do grania na żywo, bo pozwalają improwizować i robić wszystko to, czego nie ma w tych bardziej popowych kawałkach. Mam nadzieję, że ludzie nie wyjdą z klubu jak je usłyszą!

JO: Dziękuję za rozmowę. 

Cloud Nothings + Haiko, Warszawa, Pogłos, 09.02.2019. Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1620540918245527/ 


Rozmawiał: Jakub Oślak


Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load