Wywiady

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Rozmowa z: Dylan Baldi

Jakub Oślak: Za niecałe 4 tygodnie zagracie swój pierwszy klubowy koncert w Warszawie. To nie będzie wasza pierwsza wizyta w Polsce; w 2013 wystąpiliście podczas Off Festivalu w Katowicach. Co preferujesz – potężny tłum na festiwalu, czy ciasny undergroundowy klubik?

Dylan Baldi: Dobrze się bawiłem wtedy na Offie; poznałem ludzi z The Pop Group, Mark Stewart przez cały koncert tankował wino prosto z butelki. Ale bardziej nastawiam się właśnie na ten koncercie w Warszawie. Lubię grać w zaciemnionych barach i klubach. To dla mnie bardzo wygodne, naturalne otoczenie, znacznie lepsze niż granie na zewnątrz. Poza tym nigdy nie byłem w Warszawie i mam nadzieję, że uda mi się choć trochę ją zobaczyć.

JO: W ciągu ostatnich 5 lat wydaliście 4 albumy studyjne – niezły wynik jak na zespół rockowy, który cały czas jeździ po świecie i gra koncerty! Gdzie znajdujesz do tego inspirację – i przede wszystkim, czas?

DB: Czas to nie problem; napisanie piosenki czy ułożenie albumu nie zajmuje aż tyle czasu jak się wydaje. Musisz po prostu usiąść i to zrobić. Nasze albumy powstają w dosyć krótkim czasie – zwykle kilka tygodni – a inspiracja przychodzi wraz z graniem koncertów i jeżdżeniem po świecie. Długa trasa koncertowa to naprawdę męcząca sprawa, która może rzutować na twoje zdrowie psychiczne. Moim sposobem na jej odreagowanie po powrocie do domu jest nagranie nowej płyty.

JO: W tym roku Cloud Nothings obchodzą swoje 10 urodziny – gratulacje! To także niezły wynik jak na „nieprawdziwy” zespół, który zaczynał jako rodzaj internetowej sztuczki.

DB: To nie była sztuczka, lecz mój jedyny sposób na tworzenie muzyki. Nikt z moich znajomych nie grał wtedy na instrumentach, więc wszystko nagrywałem sam i wypuszczałem do sieci jako grupa. I gdy tylko wrzuciłem te piosenki na Myspace napisał do mnie zespół Coasting z pytaniem, czy zagramy przed nimi w Nowym Jorku. To był spory uśmiech losu i moment od którego zespół powstał już naprawdę. Od tego wszystko się zaczęło i do tej pory nie zatrzymało.

JO: Skoro już mówimy o sieci, jak istotną rolę odgrywa internet dziś, dla młodego, nieznanego zespołu, aby ruszyć z miejsca w nieznany, muzyczny świat?

DB: Nie mam pojęcia co zespoły robią dziś, ale nawet gdy chcesz być na Pitchforku lub czymś w tym stylu, to już musisz mieć jakieś tam znajomości w tym biznesie. Gdy my zaczynaliśmy, a było to raptem 10 lat temu, wszystko było łatwiejsze. Ale uważam, że to powinna być po prostu dobra zabawa; niech każdy kto chce grać po prostu założy zespół i gra. Nie warto jest zagubić się w robieniu „wielkiej kariery” w muzyce.


JO: Komponowanie piosenek zawsze było dla ciebie zabawą. Jak sam mówiłeś, chciałeś po prostu sprawdzić, czy ci się to uda. Po 10 latach mamy zespół, 6 albumów studyjnych, światowe trasy. Czy kiedykolwiek myślałeś, że będziesz w takiej sytuacji? Czy twoje marzenie już się spełniło (czy może wciąż śnisz?)

DB: Nie mam pojęcia, ale to całkiem niezła jazda! Nigdy tak naprawdę o tym nie myślałem i tego nie planowałem. Mam inne marzenia i pomysły i nie sądzę, abym robił to do końca życia. Wydaje mi się, że osiągnąłem już to, co chciałem osiągnąć z tym zespołem. Nie wyobrażam sobie jeszcze czegoś więcej.  

JO: "Last Building Burning" to wasz najbardziej dopracowany i, co naturalne, najdojrzalszy album. Słychać na nim wpływy The Clash, The Stooges, a także Black Flag i Fugazi. Ale kto jest naprawdę twoim muzycznym bohaterem?

DB: Dziękuję. Gdy tworzę muzykę z Cloud Nothings staram się przekazać swoją pasję do takich zespołów punkowych jak The Wipers czy Hot Snakes. W zasadzie czegokolwiek co ma dużo szybkich, niebanalnych gitar. Ale doceniam porównanie do zespołów o których wspomniałeś.

JO: Wasze brzmienie w ciekawy sposób łączy hardcorową energię i alternatywne ponuractwo i radością w stylu indie czy nawet pop. To brzmi dosyć sprzecznie, ale działa! Czy ten styl był czymś, co staracie się świadomie wypracowywać, czy też każdy kolejny album to krok w nieznane – eksperyment, który może się udać, albo i nie?

DB: Staram się robić muzykę jaką sam chciałbym słuchać, ale która nie istniałaby gdybym sam się do tego nie zabrał. Zawsze lubiłem szybką, energiczną muzykę punkową, ale też popowe melodie i tego typu rzeczy, a istnieje naprawdę niewiele zespołów, które potrafią to ładnie i ciekawie połączyć. Więc postanowiłem spróbować sam i każdy kolejny album to próba doskonalenia tego podejścia.  


JO: Współpracowaliście kilka lat temu z legendarnym muzykiem i producentem Stevem Albini. Jak wspominasz to doświadczenie? Podoba ci się jego styl i sposób pracy?

DB: Albini jest świetny, pracuje szybko i nie traci czasu. Jeśli tylko będzie okazja, chętnie bym to powtórzył. To prawdziwy zawodowiec. Niedawno oglądałem krótki dokument o tym jak wygrał turniej pokera. Polecam. To naprawdę ciekawy facet.

JO: Czym jest dla ciebie sukces? To dosyć subiektywny termin, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tzw. gwiazd rocka jest coraz mniej, ale za to młodych, domorosłych zespołów jest coraz więcej?

DB: Myślę, jako muzyk, że tak długo jak robisz to co lubisz, na swoich zasadach, to jest to sukces. Gdy tylko pojawiają się przeszkody lub zbyt silne wpływy, przez które zbaczasz ze swojego kursu, wtedy mogą pojawić się problemy, które ów sukces uniemożliwiają.

JO: Żyjemy w niezwykle niepewnych czasach, często tradycyjnie szukając schronienia w muzyce. Gdzie twoim zdaniem znajdziemy odtrutkę na ten świat – w energii i gniewie, czy radości i pięknie?

DB: Czy to mój jedyny wybór? Myślę, że na chwilę obecną na ten świat nie ma lekarstwa. Musimy po prostu wziąć się w garść i przeczekać ten destruktywny czas – a gdy ten już się skończy, wtedy zobaczymy kto pozostał.

JO: Ostatnie pytanie – utwór z ostatniej płyty zatytułowany “Dissolution” – prosta piosenka, która mutuje do postaci 11-minutowej improwizacji pełnej hałasu, sprzęgła i przetworników. Co za numer! Czy to będzie wasz krok naprzód? Będziecie go wykonywać na żywo?

DB: Dzięki! Tak, mamy zamiar zagrać to w Warszawie. To i inne długie kawałki. Właśnie takie numery są najfajniejsze do grania na żywo, bo pozwalają improwizować i robić wszystko to, czego nie ma w tych bardziej popowych kawałkach. Mam nadzieję, że ludzie nie wyjdą z klubu jak je usłyszą!

JO: Dziękuję za rozmowę. 

Cloud Nothings + Haiko, Warszawa, Pogłos, 09.02.2019. Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1620540918245527/ 


Rozmawiał: Jakub Oślak


Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load