Wywiady

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Rozmowa z: Maarten Devoldere / Jinte Deprez.

- Skąd wzięliście to zdjęcie psów, które trafiło na okładkę nowej płyty Balthazar? Czy kryje się za tym jakaś symbolika?

- MD: Pracę nad tą płytą zaczęliśmy, gdy obaj mieliśmy przerwę między naszymi solowymi trasami koncertowymi – ja pod szyldem Warhaus, a Jinte jako J. Bernardt. Wynajęliśmy dom w lesie, aby tam komponować muzykę. Znajdował się tam między innymi stos różnych czasopism, takich jak National Geographic. W jednym z numerów było właśnie to zdjęcie grupy afrykańskich psów, z którego się śmialiśmy, bo pozowały one do obiektywu jak muzycy jakiegoś wyimaginowanego zespołu (śmiech). Ta fotografia bardzo się nam spodobała i uznaliśmy, że pasuje do klimatu naszej płyty. To zdjęcie psów żyjących w stadzie ma także pewne odniesienie do naszej sytuacji, a więc grupy muzyków, którzy się znowu zeszli pod szyldem Balthazar. Poza tym jest to bardzo ciepłe foto, gdyż zostało wykonane w Afryce, a nasz nowy album, który jest zatytułowany „Fever”, uważamy za najcieplejsze wydawnictwo w dyskografii Balthazar. Tak więc wszystko do siebie pasuje.

- Słowem-kluczem na tej płycie jest „Fever”. Taki tytuł nosi zarówno album, jak i kompozycja go otwierająca. Z tego co wiem, to ten utwór jest bardzo istotny dla tego wydawnictwa.

- JD: Tak, jest pierwszy na płycie, więc jest bardzo istotny (śmiech). Komponowaliśmy dużo piosenek z myślą o tym wydawnictwie, ale nie wiedzieliśmy do końca, w którym kierunku stylistycznym chcemy pójść, jak mają brzmieć te utwory. Aż w końcu stworzyliśmy tę wersję kompozycji „Fever”. I nagle nas olśniło, że cała płyta powinna pójść w takim właśnie kierunku jak ten utwór. Wszystko w tym utworze pasowało nam idealnie: perkusja, rytm i tak dalej.

- Czy płytę nazwaliście od tytułu tej piosenki czy utwór od tytułu utworu?

- MD: Najpierw mieliśmy gotowy utwór, ale bardzo szybko zadecydowaliśmy, że tytuł tej piosenki będzie jednocześnie tytułem całego wydawnictwa.

- „Fever” to pierwszy album Balthazar po kilkuletniej przerwie w działalności zespołu. Kiedy podjęliście decyzję, że reaktywujecie grupę i zaczniecie pisać nowe kompozycje?

- MD: Zawsze mieliśmy świadomość, że kiedyś, po przerwie, reaktywujemy działalność Balthazar i nagramy nową płytę. Czekaliśmy tylko na odpowiedni moment. Przez ostatnie 2-3 lata obaj promowaliśmy nasze solowe dokonania, które odniosły większe sukcesy niż się spodziewaliśmy. Wydaliśmy albumy i dużo koncertowaliśmy jako Warhaus i J. Bernardt. Pierwszy kontakt w sprawie reaktywacji Balthazar mieliśmy w grudniu 2017 roku. Gdy zaczęliśmy wspólnie komponować nowe piosenki, wszystko potoczyło się bardzo szybko. Co prawda nadal koncertowaliśmy ze swoimi projektami, ale niemal każdą wolną chwilę między trasami koncertowymi wykorzystywaliśmy zarówno na pracę nad nowym materiałem Balthazar, jak i jego rejestrację. Był to naturalny proces.


- Jak Wasze solowe projekty wpłynęły na całokształt „Fever”?

JD: Potrzebowaliśmy tej przerwy we współpracy pod szyldem Balthazar. Zaczęliśmy odnosić wrażenie, że stajemy się dobrze naoliwioną maszyną i wkrótce zaczniemy się powtarzać w kwestiach muzycznych. Pozytywną stroną naszej solowej działalności było to, że startowaliśmy zupełnie od zera, co pozwoliło nam otworzyć się na nowe doświadczenia i mieć świeże podejście do naszej twórczości muzycznej. I właśnie to miało największy wpływ na brzmienie „Fever”.

MD: Śmieszne jest to, że nasze solowe projekty były często określane jako bardzo „balthazarowe”, zaś nowa płyta Balthazar jest nazywana bardzo „warhausową” bądź bardzo „j.bernardt’owską”. Ale to nadal my, to zawsze byliśmy my (śmiech). Nasze solowe projekty dały nam dużo radości i luzu. Nie ciążyło na nas ciśnienie, że musimy coś zrobić na siłę czy pod presją czasu. I myślę, że to właśnie zainspirowało nas podczas pracy nad „Fever”.

JD: Nagrywając ten album czuliśmy luz, którego nie byłoby, gdyby nie było tej przerwy w działalności Balthazar lub gdybyśmy nie mieli tych solowych projektów.

- Współpracujecie ze sobą od kilkunastu lat. W czym tkwi sekret waszej udanej muzycznej kolaboracji?

- MD: Obaj piszemy muzykę i teksty, wymyślamy pomysły na teledyski i nie mamy z góry wyznaczonych obowiązków oraz zadań w ramach zespołu. To z kolei powoduje, że obaj na siebie oddziałujemy i przekazujemy sobie nawzajem energię oraz wszystko, co mamy nawzajem najlepszego na płaszczyźnie artystycznej. Współpracujemy ze sobą od 17 roku życia i nasza kooperacja jest dla nas czymś naturalnym. Jednak nie można zapomnieć, że w Balthazar jest poza nami jeszcze trzech muzyków i każdy z nich jest kompozytorem. Mamy więc ten luksus, że jest w tej grupie pięciu kompozytorów i zarazem pięciu wokalistów.

- JD: Gdy stworzyliśmy nasze solowe projekty, byliśmy pod wzajemnym wrażeniem tego, co nagraliśmy. Ja jestem fanem Warhaus, a z tego co wiem Marteen jest fanem mojego projektu (śmiech). Gdyby tak nie było, to wspólna praca nad „Fever” nie poszłaby tak gładko.

- No właśnie: Balthazar jest projektem Waszej dwójki czy też zespołem, w którym pozostali trzej muzycy mają taki sam status jak Wy?

- JD: Muzykę i teksty na „Fever” napisaliśmy my dwaj. Nasi koledzy z zespołu dołączyli do nas i zagrali swoje partie. W ten sposób staliśmy się kolektywem, który gra koncerty i cały czas rozwija się. Zobaczymy, co będzie dalej.

- Macie swoje ulubione piosenki na „Fever”?

- JD: To jest bardzo świeża płyta i ciężko wybrać ulubione piosenki. Skomponowaliśmy więcej kompozycji niż ta jedenastka, która trafiła na ten album. A wybraliśmy te utwory nie bez powodu. Ta płyta jest podróżą, a każda  piosenka jest lepsza z powodu innej kompozycji.

- MD: Ja z kolei traktuję tę płytę jako całość i nie potrafię wyróżnić którejś z piosenek. A nawet gdybym chciał to zrobić, to jedne utwory bardziej lubię na albumie, a inne z kolei są moimi faworytami w wersjach koncertowych.

- Czy Wasze projekty solowe Warhaus i J. Bernardt zakończyły definitywnie działalność czy też planujecie wydać kiedyś kolejne płyty?

- MD: Problem z solowymi projektami polega na tym, że nie potrafisz się rozdwoić (śmiech). Na razie ani ja ani Jinte nie mamy żadnych planów na nasze kolejne solowe płyty. Teraz skupiamy się na Balthazar, gdyż chcemy, aby „Fever” został dobrze wypromowany koncertowo. Wiesz, nie wiem, co będę jadł jutro na śniadanie, więc tym bardziej nie wiem, co będę robił za rok, kiedy zakończy się promocja tego albumu (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę.

Balthazar - Warszawa, Proxima, 01.03.2019. Info o koncercie TUTAJ

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load