Wywiady

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Rozmowa z: Tom Barman

- Wkrótce zaczniecie trasę koncertową po Europie podczas której będziecie celebrować 20 rocznicę wydania albumu „The Ideal Crash”. Czy będziecie grać na niej głównie nagrania z tej płyty czy planujecie także przedstawić jakieś nowe kompozycje?

- Tak, planujemy zagrać coś nowego. Od pewnego czasu pracujemy nad nowymi nagraniami wraz z nowym gitarzystą Bruno De Groote.

- Czy to oznacza, że wkrótce, po 7 latach czekania, doczekamy się nowej płyty dEUS? Czego możemy się po nie spodziewać?

- Chcemy dać naszym fanom nową płytę studyjną jak najszybciej to możliwe, a więc najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Na chwilę obecną nie potrafię jeszcze określić, jak ten album będzie brzmiał jako całość, ale jedno jest pewne: nagrywając go będziemy się dobrze bawić (śmiech). Zespół jest w świetnej formie, jest w nas dużo pozytywnej energii. Będzie dobrze.

- Czy macie ulubiony sposób nagrywania nowych piosenek?

- Na początku działalności dEUS ja dostarczałem propozycje kompozycji, nad którymi potem pracowała cała grupa. Jednak na ostatnich czterech płytach tworzyliśmy piosenki zespołowo w studiu nagraniowym. Powstawały one głównie ze wspólnych jam sessions. Gdy czuliśmy, że to jest to, pracowaliśmy nad danymi utworami od strony aranżacyjnej. Jeśli chodzi o nowy album najpewniej ja znowu dostarczę gotowe piosenki i będziemy nad nimi wspólnie pracować. Wiesz, jeśli tworzysz płyty w ten sam sposób przez 20 lat to warto co jakiś czas coś odświeżyć, zmienić. Mogę więc powiedzieć, że nie mamy ulubionego sposobu tworzenia muzyki. Jestem szczęśliwy jeśli piosenki są dobre i ludzie je pozytywnie przyjmują.


- Ostatnia album dEUS „Following Sea” ukazał się 7 lat temu. Dlaczego tak długo musimy czekać na nową płytę?

- Złożyło się na to kilka czynników. Wystartowałem z nowym jazzowym projektem TaxiWars, zacząłem pracę nad nowym filmem.  Poza tym uważam, że dla dobrej kondycji zespołu trzeba czasem zrobić przerwę w działalności, bo w przeciwnym razie można by zwariować. Nie sądzę, aby możliwe było nagrywanie dobrych płyt co dwa lata. Musisz co jakiś czas zająć się czymś nowym, odświeżyć umysł i powrócić z nową energią. Nie zawsze tak działaliśmy, ale im starsi jesteśmy, tym bardziej cenimy sobie taki właśnie styl pracy.

- Czy w związku z tym, co powiedziałeś można stwierdzić, że nowa płyta będzie początkiem nowego rozdziału w działalności dEUS?

- Jak najbardziej. Jak już wspomniałem – mamy nowego gitarzystę który gra z nami już od 2 lat, będzie nowa płyta, zaczynamy nową dekadę. Tak, to będzie nowy etap w działalności dEUS i jak słyszysz z tonu moich wypowiedzi jestem tym podekscytowany. Tak jak zresztą cały zespół.

- Zawsze ceniłem w dEUS Twoje teksty piosenek. Skąd bierzesz inspiracje do ich pisania?

- Z wielu źródeł. Z książek, które czytam, filmów, które oglądam, z moich rozmyślań, obserwacji otaczającego mnie świata i ludzi, którzy mnie otaczają.  Czasem te teksty są bardzo osobiste, czasem abstrakcyjne, a zdarzają się i takie, które mają charakter spowiedzi. Inspirują mnie tak wielcy songwriterzy jak Leonard Cohen czy Capitan Beefheart. Lubię być eklektyczny, nie mam ulubionego stylu bądź tematyki.

- Uważasz siebie za klasycznego songwritera?

- Tak.

- Rozważyłbyś działalność solową jako Tom Barman? Wiesz, taki solowy projekt z gitarą akustyczną w ręku….

- Kilkanaście lat temu zagrałem serię takich solowych koncertów. Było miło, publiczność dobrze mnie przyjęła, ale nie chciałbym tego powtórzyć. Zbyt kocham dEUS i pracę zespołową, by zaczynać solowy projekt. Jest takie powiedzenie: „nigdy nie mów nigdy”, ale w najbliższej przyszłości nie widzę siebie jako solisty.


-  Jak już wspomnieliśmy na początku naszej rozmowy, na nadchodzącym tournée będziecie celebrować 20 rocznicę wydania albumu „The Ideal Crash”. Dlaczego jest on dla Was tak istotny?

- Przede wszystkim jest to świetna płyta, która jest bardzo wysoko w naszym rankingu dokonań dEUS. Poza tym muzyka, która trafiła na to wydawnictwo była syntezą tego, co stworzyliśmy w latach dziewięćdziesiątych, na poprzednich płytach czyli „Worst Case Scenario” i „In a Bar, Under The Sea”. W tamtym czasie zespół borykał się z licznymi zmianami składu. Muzycy odchodzili, wracali, atmosfera nie była najlepsza. Więc powiedzieliśmy sobie: „OK, teraz pokażemy, że pomimo wszystko potrafimy nagrać dobrą płytę”. Wyszła z tego bardzo dobra płyta, na którą trafiły bardzo dojrzałe piosenki. Poza tym ten album sprzedał się bardzo dobrze, promująca go trasa też była świetnie przyjęta. Więc jeśli mam wybrać jedną płytę dEUS, którą warto świętować, to jest nią właśnie „The Ideal Crash”.

- I pomimo bardzo dobrej sprzedaży i udanego tournée, po wydaniu tego albumu zawiesiliście działalność. Nie warto było kontynuować udaną passę?

- Nasz gitarzysta chciał odejść z zespołu, a ja nie czułem, że chcę znaleźć jego następcę. Z kolei ja byłem bardzo zmęczony tym całym zamieszaniem wokół zespołu, a wszyscy mieliśmy już dosyć 7 lat nieprzerwanego nagrywania i jeżdżenia w trasy koncertowe. Miałem też plany na nowe projekty muzyczno-filmowe. Pomyślałem sobie: „Pieprzyć to, teraz porobię coś zupełnie innego na własny rachunek”.

- A propos Twoich projektów filmowych. Jestem fanem wyreżyserowanego przez Ciebie w 2003 roku filmu fabularnego „Any Way The Wind Blows”. Wspomniałeś już, że pracujesz nad nowym projektem filmowym. Możesz uchylić rąbka tajemnicy o co chodzi?

- Tak, napisałem już niemal cały scenariusz nowego filmu. Muzykę do tego obrazu nagram z dEUS, a także z moimi dwoma innymi projektami: wspomnianym już jazzowym Taxi Wars oraz dance’owym Magnus. Dla tych, którzy mogą nie wiedzieć, Magnus tworzę wraz z belgijskim producentem CJ Bollandem. Ale wracając do filmu: chciałbym, aby jego realizacja wystartowała na początku przyszłego roku, już po wydaniu nowej płyty dEUS, która jest dla mnie priorytetem. Taki jest plan, ale jak to w życiu bywa: nigdy nic nie wiadomo. Data premiery filmu jest oczywiście nieznana na chwilę obecną, ale chciałbym, by trafił na ekrany w ciągu najbliższych 2-3 lat. 

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Alessandra Ruyten / oficjalny profil FB zespołu


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load