Wywiady

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Rozmowa z: Monika Lewczuk

- Twój nowy singel „Z tobą lub bez ciebie” z bardzo „kobiecym” i „wojowniczym” tekstem jest zapowiedzią Twojej nowej płyty, której premiera jest planowana na ten rok. Czy możesz zdradzić, czego możemy się spodziewać po tym wydawnictwie od strony muzycznej i tekstowej?

- Na pewno bardzo wielu nowych i świeżych brzmień, ale też piosenek nie tylko w języku polskim. Płyta powstawała we współpracy z producentami z całego świata, więc nasze inspiracje bardzo mocno się wymieszały, co nadało jej dużej wielowymiarowości. 

- Od premiery Twojego debiutanckiego albumu „#1” minęły już 3 lata. W 2017 i 2018 roku opublikowałaś co prawda dwa tzw. one-off singles („Biegnę”, „Brak Tchu”), ale dlaczego na następcę tamtej płyty musimy czekać aż tyle czasu? Album i promujące go single odniosły duży sukces i zastanawiam się, czemu nie zdecydowałaś się na jak najszybsze wydanie drugiej płyty, aby podtrzymać dobrą passę. Stara prawda mówi, że to drugi album jest zawsze największym sprawdzianem dla artysty, który odniósł sukces na debiutanckiej płycie….

- Być może właśnie dlatego. Zależy mi na tym, by dzielić się z ludźmi prawda i najwyższa jakością, jaka jestem w stanie z siebie dac w danym momencie, wiec jeżeli czuje, ze sama nie jestem z czegoś do końca zadowolona, wolę przeczekać, szukać dalej, pracować i zacząć się dzielić dopiero wtedy, gdy już wiem, że mam czym. 

- Utwór „Z tobą lub bez ciebie” został wyprodukowany przez cenionego rumuńskiego producenta Constantina Bodeę. Dlaczego wybór padł akurat na niego i czy wasza współpraca będzie kontynuowana także w innych utworach z nowej płyty?

- Od trzech lat regulanie uczestniczę w międzynarodowych campach muzycznych, które gromadzą niesamowicie zdolnych producentów z najróżniejszych części świata. Każdego dnia pracuje wtedy z innymi osobami, które dobiera mi osoba z wytwórni. Tak było i w tym przypadku - COCO poznałam tego samego dnia, którego stworzyliśmy piosenkę, nie wiedzac praktycznie nic na jego temat i temat jego twórczości. 

- „Z tobą lub bez ciebie” napisałaś wspólnie z Patrykiem Kumórem. Na pierwszej niemal wszystkie utwory skomponowałaś wspólnie z Rafałem Malickim, zaś teksty napisałaś razem m.in z Budyniem z Pogodna, Sarsą, Dominiką Barabas, raperem B.R.O. Według jakiego klucza były dobrane te osoby? Przywołane przeze mnie postaci reprezentują duży rozrzut stylistyczny.

- Chyba największe znaczenie ma dla mnie energia, jaką łapię z daną osobą. Tak było w przypadku Patryka, z którym od razu poczułam nic porozumienia. Sarsa z kolei została mi przydzielona przez wytwórnie i chociaż wymieniałyśmy się tylko mailami, stała mi się bardzo bliska w tamtym okresie, ponieważ dzieliłam się z nią tym, co działo się u mnie w życiu, by współtworząc slowa piosenek mogła wejść w moją energię. 


- Jak wygląda Twoja współpraca z innymi artystami przy współtworzeniu tekstów do Twoich piosenek?

- Bardzo różnie - zależy od piosenki i od osoby. Niektóre współprace wychodzą naturalnie, inne są aranżowane przez wytwórnią, ale bardzo ważny jest tu dla mnie element porozumienia. Nie potrafię i nie chce się otwierać przed osobami, których „nie czuję”. 

- Wystąpiłaś gościnnie w polskiej edycji singla „Libre” hiszpańskiego wokalisty Alvaro Solera. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Dość zabawnie. Gdy Alvaro przebywał w Polsce, został zaproszony przez osoby z mojej wytwórni na kolację, podczas której podzielił się pomysłem na nowy singel, który miał wyjść nie tylko w języku hiszpańskim, ale i włoskim. Ktoś wpadł na pomysł, by powstała też wersja polska i tak od słowa do słowa powstał pomysł na piosenkę „Libre”. 

-  Muzyka była obecna w Twoim życiu od najmłodszych lat. Skończyłaś szkołę muzyczną w klasie fortepianu, głos trenowałaś w Teatrze Buffo, ale później zaczęłaś karierę w modelingu, gdzie odniosłaś spore sukcesy. Co było impulsem, który spowodował, że zaczęłaś w 2013 roku tworzyć muzykę? Jaki wpływ na to, gdzie jesteś teraz jako artystka miał Twój udział w „The Voice of Poland”? Innymi słowy: czy gdybyś nie wzięła udziału w tym show, Twoja kariera muzyczna poszłaby w innym kierunku lub może w ogóle byś zajmowała się w życiu zupełnie czym innym?

- Muzykę chciałam tworzyć od zawsze - była moim azylem, do którego uwielbiałam wracać od dziecka i czymś, co sprawiało, ze zapominałam o całym świecie. Program „The Voice of Poland” był jednym z kroków, które podjęłam, by spełnić to muzyczne marzenie, ale to podpisanie kontraktu z moją wytwórnią było momentem przełomowym. 

- Twoje fascynacje muzyczne to m.in. Adele, Years & Years, Andrea Bocelli, Beyonce czy Amy Winehouse. Zastanawiam się, czy gdzieś przez głowę Ci nie przeszło, aby odejść od muzyki pop w stronę na przykład jazzu lub rocka?

- Chyba musze odswiezyc informacje na Facebooku (śmiech). Podziwiam Beyonce, Adele, zaś Andrea Bocelli mnie uspokaja, ale aktualnie słucham raczej innej muzyki. 

- Obserwując Twoje występy w teledyskach zwróciłem uwagę na luz, który masz przed kamerą. Nie pomylę się zapewne jeśli stwierdzę, że nabyłaś go zapewne na wybiegach dla modelek. Czy nie myślałaś o tym, by spróbować kariery aktorskiej w filmach lub teatrze? Nie jest to w końcu takie niezwykłe w świecie muzycznym….

- Nie zamykam się nigdy na żadne możliwości, ale zawsze skupiam się na tym, co aktualnie jest moja pasją i priorytetem. W tym momencie najważniejsza jest dla mnie muzyka i świat mody, chociaż od trochę innej strony niż kiedyś, więc na tym koncentruję swoją uwagę. 

- Dziękuję za wywiad. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load