Wywiady

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Rozmowa z: Monika Lewczuk

- Twój nowy singel „Z tobą lub bez ciebie” z bardzo „kobiecym” i „wojowniczym” tekstem jest zapowiedzią Twojej nowej płyty, której premiera jest planowana na ten rok. Czy możesz zdradzić, czego możemy się spodziewać po tym wydawnictwie od strony muzycznej i tekstowej?

- Na pewno bardzo wielu nowych i świeżych brzmień, ale też piosenek nie tylko w języku polskim. Płyta powstawała we współpracy z producentami z całego świata, więc nasze inspiracje bardzo mocno się wymieszały, co nadało jej dużej wielowymiarowości. 

- Od premiery Twojego debiutanckiego albumu „#1” minęły już 3 lata. W 2017 i 2018 roku opublikowałaś co prawda dwa tzw. one-off singles („Biegnę”, „Brak Tchu”), ale dlaczego na następcę tamtej płyty musimy czekać aż tyle czasu? Album i promujące go single odniosły duży sukces i zastanawiam się, czemu nie zdecydowałaś się na jak najszybsze wydanie drugiej płyty, aby podtrzymać dobrą passę. Stara prawda mówi, że to drugi album jest zawsze największym sprawdzianem dla artysty, który odniósł sukces na debiutanckiej płycie….

- Być może właśnie dlatego. Zależy mi na tym, by dzielić się z ludźmi prawda i najwyższa jakością, jaka jestem w stanie z siebie dac w danym momencie, wiec jeżeli czuje, ze sama nie jestem z czegoś do końca zadowolona, wolę przeczekać, szukać dalej, pracować i zacząć się dzielić dopiero wtedy, gdy już wiem, że mam czym. 

- Utwór „Z tobą lub bez ciebie” został wyprodukowany przez cenionego rumuńskiego producenta Constantina Bodeę. Dlaczego wybór padł akurat na niego i czy wasza współpraca będzie kontynuowana także w innych utworach z nowej płyty?

- Od trzech lat regulanie uczestniczę w międzynarodowych campach muzycznych, które gromadzą niesamowicie zdolnych producentów z najróżniejszych części świata. Każdego dnia pracuje wtedy z innymi osobami, które dobiera mi osoba z wytwórni. Tak było i w tym przypadku - COCO poznałam tego samego dnia, którego stworzyliśmy piosenkę, nie wiedzac praktycznie nic na jego temat i temat jego twórczości. 

- „Z tobą lub bez ciebie” napisałaś wspólnie z Patrykiem Kumórem. Na pierwszej niemal wszystkie utwory skomponowałaś wspólnie z Rafałem Malickim, zaś teksty napisałaś razem m.in z Budyniem z Pogodna, Sarsą, Dominiką Barabas, raperem B.R.O. Według jakiego klucza były dobrane te osoby? Przywołane przeze mnie postaci reprezentują duży rozrzut stylistyczny.

- Chyba największe znaczenie ma dla mnie energia, jaką łapię z daną osobą. Tak było w przypadku Patryka, z którym od razu poczułam nic porozumienia. Sarsa z kolei została mi przydzielona przez wytwórnie i chociaż wymieniałyśmy się tylko mailami, stała mi się bardzo bliska w tamtym okresie, ponieważ dzieliłam się z nią tym, co działo się u mnie w życiu, by współtworząc slowa piosenek mogła wejść w moją energię. 


- Jak wygląda Twoja współpraca z innymi artystami przy współtworzeniu tekstów do Twoich piosenek?

- Bardzo różnie - zależy od piosenki i od osoby. Niektóre współprace wychodzą naturalnie, inne są aranżowane przez wytwórnią, ale bardzo ważny jest tu dla mnie element porozumienia. Nie potrafię i nie chce się otwierać przed osobami, których „nie czuję”. 

- Wystąpiłaś gościnnie w polskiej edycji singla „Libre” hiszpańskiego wokalisty Alvaro Solera. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Dość zabawnie. Gdy Alvaro przebywał w Polsce, został zaproszony przez osoby z mojej wytwórni na kolację, podczas której podzielił się pomysłem na nowy singel, który miał wyjść nie tylko w języku hiszpańskim, ale i włoskim. Ktoś wpadł na pomysł, by powstała też wersja polska i tak od słowa do słowa powstał pomysł na piosenkę „Libre”. 

-  Muzyka była obecna w Twoim życiu od najmłodszych lat. Skończyłaś szkołę muzyczną w klasie fortepianu, głos trenowałaś w Teatrze Buffo, ale później zaczęłaś karierę w modelingu, gdzie odniosłaś spore sukcesy. Co było impulsem, który spowodował, że zaczęłaś w 2013 roku tworzyć muzykę? Jaki wpływ na to, gdzie jesteś teraz jako artystka miał Twój udział w „The Voice of Poland”? Innymi słowy: czy gdybyś nie wzięła udziału w tym show, Twoja kariera muzyczna poszłaby w innym kierunku lub może w ogóle byś zajmowała się w życiu zupełnie czym innym?

- Muzykę chciałam tworzyć od zawsze - była moim azylem, do którego uwielbiałam wracać od dziecka i czymś, co sprawiało, ze zapominałam o całym świecie. Program „The Voice of Poland” był jednym z kroków, które podjęłam, by spełnić to muzyczne marzenie, ale to podpisanie kontraktu z moją wytwórnią było momentem przełomowym. 

- Twoje fascynacje muzyczne to m.in. Adele, Years & Years, Andrea Bocelli, Beyonce czy Amy Winehouse. Zastanawiam się, czy gdzieś przez głowę Ci nie przeszło, aby odejść od muzyki pop w stronę na przykład jazzu lub rocka?

- Chyba musze odswiezyc informacje na Facebooku (śmiech). Podziwiam Beyonce, Adele, zaś Andrea Bocelli mnie uspokaja, ale aktualnie słucham raczej innej muzyki. 

- Obserwując Twoje występy w teledyskach zwróciłem uwagę na luz, który masz przed kamerą. Nie pomylę się zapewne jeśli stwierdzę, że nabyłaś go zapewne na wybiegach dla modelek. Czy nie myślałaś o tym, by spróbować kariery aktorskiej w filmach lub teatrze? Nie jest to w końcu takie niezwykłe w świecie muzycznym….

- Nie zamykam się nigdy na żadne możliwości, ale zawsze skupiam się na tym, co aktualnie jest moja pasją i priorytetem. W tym momencie najważniejsza jest dla mnie muzyka i świat mody, chociaż od trochę innej strony niż kiedyś, więc na tym koncentruję swoją uwagę. 

- Dziękuję za wywiad. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load