Wywiady

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Rozmowa z: Konrad Kucz

- W jakich okolicznościach doszło do powstania duetu Kucz/Bilińska?

- 9 lat temu naszkicowałem tę płytę z Karoliną Kozak. A potem zniknęliśmy w swoich autorskich projektach. W międzyczasie zrealizowałem płytę z Gabą Kulką i z Bartkiem “KLAKE” Ujazdowskim pt. „Kucz/Klake” oraz kilka płyt autorskich. Ostatecznie Karolina oddała materiał do zrealizowania Oli.

- Oboje z Olą jesteście artystami, którzy mają na koncie sporo projektów – nie tylko muzycznych. Jak więc wyglądało nagrywanie płyty „Kucz/Bilińska”? Czy w związku z licznymi, jak się domyślam, zobowiązaniami zawodowymi, nad muzyką pracowaliście w wolnych chwilach od innych projektów – niejako „z doskoku” czy też poświęciliście temu albumowi każdą wolną chwilę?

- Realizacja płyty trwała bardzo długo właśnie z wymienionych przez Ciebie powodów. Nagrania wielokrotnie były przerywane, a utwory nagrywane w dwóch różnych studiach (DIZZY DIZZY, DIGITAL BEAST) przez dwóch różnych producentów – Filipa Oleckiego i Marcina Kleiberta. Przyznam, że okoliczności były bardzo trudne do zrealizowania tego materiału, bo muzykę komponuje się i nagrywa natychmiast. To jest żelazna zasada. Z czasem wytraca się spontaniczność i skupienie.

- Na albumie „Kucz/Bilińska” słychać zarówno retro-pop w stylu Stereolab czy AIR jak i brzmienia ambient. Z jednej strony jest tu dużo elektroniki, ale i sporo klimatów akustycznych. Czy założyliście sobie przed rozpoczęciem nagrywania płyty, że tak właśnie będzie ona brzmiała, czy też to brzmienie jest wynikiem naturalnego procesu, który rozwijał się podczas pracy w studiu?

- Pierwsze ścieżki zwykle nagrywam ja. Tak jak to było w projekcie z Gabą Kulką. Były to ambientowe struktury uporządkowane w jakąś luźną formę piosenkową. To Karolina, a potem Ola, zbudowały całość. Ola także zaproponowała akustyczne dogrywki harfy i wibrafonu.

- Album jest wyraźnie podzielony na dwie części: pierwszą bardziej piosenkową i drugą - ambientową. Dlaczego zdecydowaliście się na taki podział, który w mojej opinii, był świetnym posunięciem?

- Wiele osób tego słuchało i takie właśnie były ich spostrzeżenia. A to oznacza, że nie ma co zmieniać. Ja lubię słuchać opinii. Jeśli niektóre się powtarzają, to jest to ważny sygnał.


- Udział w nagraniu albumu, poza Waszym duetem, wzięło udział kilku gości: Radek Łukasiewicz (ex-Pustki), Karolina Kozak, Gaba Kulka. Dlaczego zdecydowaliście się na współpracę akurat z tymi twórcami?

- Bo to bardzo dobrzy tekściarze i profesjonaliści, a pisanie tekstów po polsku jest niezmiernie trudne.

- Na płycie znalazła się nowa wersja kompozycji „Lobster”, którą w 2007 roku nagrałeś z Karoliną Kozak na potrzeby nieco już zapomnianej kompilacji „Sleep Well 3” wydanej przez Requiem Records. Dlaczego zdecydowaliście się na ponowne użycie tego utworu i czemu ta wersja AD 2019 w ogóle nie różni się od oryginału (poza tym, że zamiast Karoliny zaśpiewała Ola)?

- Ponieważ pierwotnie miała być to płyta „Kucz/Kozak”. Karolina była zajęta realizacją swoich projektów. Ten oddała Oli. Z resztą piosenka tylko pozornie się nie różni. Ola w cały projekt włożyła pełnię swojego ducha, lekkości i takiego kobiecego wdzięku który bardzo lubię.

- Na Waszej płycie znalazł się także znakomity cover kompozycji „Cirrus Minor” z repertuaru Pink Floyd. Dlaczego wybraliście akurat tę kompozycję „Floydów”?

- Moje inspiracje czerpię z głównie z muzyki lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ciągle coś odkrywam, ogromną różnorodność i kreatywność twórców tej dekady. Pink Floyd to jeden z najważniejszych zespołów w historii. Uwielbiam ich wczesny psychodeliczny okres. „Cirrus Minor” to bardzo piękna piosenka, ale niedoceniona. Coverowanie to wbrew pozorom trudne wyzwanie. Trudno dorównać oryginałowi. Ale czasem, realizując nową wersję, można wyeksponować pewne jej walory, które może nie były należycie dostrzeżone.

- Nie mogę nie zapytać o okładkę tego albumu? Kim jest ta tajemnicza postać tam widniejąca? Czy jest za nią ukryta jakaś symbolika?

- Autorem obrazu na okładce jest moja żona Katarzyna Słowiańska-Kucz. Przedstawia on dwie postacie patrzące na siebie w pewnej przestrzeni. I o tej przestrzeni opowiadamy z Olą na płycie. Są w niej zawarte relacje i emocje międzyludzkie.

- Czy Wasz duet jest jednorazowym projektem czy też planujecie jego kontynuację?

- Zobaczymy. Chciałbym z Olą zrobić płytę folkową.

- Dziękuję za wywiad.

Foto: Marek Sławiński


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load