Wywiady

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Rozmowa z: Pär Sundström

- To pierwszy album Sabaton w całości poświęcony I Wojnie Światowej. Dlaczego postanowiliście poruszyć ten temat na płycie „Great War”?

- Na kilku naszych poprzednich płytach były pojedyncze kompozycje dotyczące tej wojny. Zawsze lubiliśmy ten fragment historii, który był bardzo ważny dla ukształtowania się mapy współczesnej Europy. Latem ubiegłego roku dyskutowaliśmy kilka potencjalnych tematów, które moglibyśmy poruszyć na nowej płycie. Jednym z najważniejszych czynników, które zadecydowały o tym, że "Great War” będzie w całości poświęcony I Wojnie Światowej była 100 rocznica jej zakończenia, która minęła w 2018 roku. Media dużo mówiły o tym konflikcie, co było dość niezwykłe, gdyż większą „popularnością” cieszyła się II Wojna Światowa. W czasach naszej młodości w Szwecji jedną z lektur obowiązkowych była książka „Na Zachodzie Bez Zmian” Remarque’a, ale poza tym mało kto w naszym kraju miał wiedzę o wojnie z lat 1914-1918. Wiadomo było, że był taki konflikt, bo później była II Wojna Światowa. Tak więc w mediach było dużo szumu na temat I Wojny, ale też zaplanowaliśmy z tej okazji dużo projektów związanych z Sabatonem. Jednym z nich jest kanał historyczny na Youtube, który jest prowadzony przez Indy’ego Neidella. Jest on ekspertem jeśli chodzi o I Wojnę Światową, więc bardzo nam pomógł w pracy nad tą płytą. On wie chyba wszystko na temat tej pożogi wojennej, więc mieliśmy u swego boku właściwą osobę, co także było jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na ten temat.

- Są na tej płycie kompozycje opowiadające o autentycznych postaciach i wydarzeniach, ale czy są także historie fikcyjne?

- Wszystkie utwory są oparte o prawdziwe wydarzenia i postaci. Ale nie możemy opowiadać całej historii w jednej kompozycji, więc zdarza się, że opierając się o autentyczne wydarzenie, opowiadamy o tym, co mogłoby się hipotetycznie wydarzyć. Autentyczne wydarzenie lub postać są dla nas punktem wyjścia. Wiele osób traktuje nas jako nauczycieli historii. Tacy nie byliśmy, dopóki nie wystartowaliśmy z Sabaton History Channel na Youtube, Przed tym, gdy słuchałeś naszych piosenek i zainteresował Cię jakiś temat, musiałeś szukać informacji gdzie indziej. Teraz, możesz wejść na nasz historyczny kanał na Youtube i posłuchać naszych opowieści o wydarzeniach czy postaciach o których traktują nasze utwory. Uważam, że od lutego tego roku, gdy wystartowaliśmy z Sabaton History Channel, nasz zespół ma nową funkcję i jestem tym bardzo podekscytowany.


- Płyta kończy się piękną kompozycją „In Flander Fields” zaśpiewaną przez żeński chór. Czy możesz zdradzić skąd pomysł na taki finał albumu?

- Gdy szukaliśmy materiałów historycznych oraz inspiracji do tej płyty, takich jak muzyka i poezja z okresu I Wojny Światowej, trafiliśmy na wiersz „In Flander Fields” napisany przez kanadyjskiego żołnierza, który brał udział w walkach we Flandrii w trakcie I Wojny Światowej. Słyszeliśmy różne wersje muzyczne tego poematu zaśpiewane przez różne chóry i zagrane na różnych instrumentach. Wszystkie były w porządku, ale postanowiliśmy zarejestrować własną propozycję. Początkowo zaczęliśmy nagrywać ten utwór z orkiestrą, gitarami i tak dalej. Ale po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że bardziej naturalnie będzie brzmiała wersja z samym chórem żeńskim. Poza tym przedostatni utwór na „Great War” czyli "The End of the War to End All Wars" jest tak potężny brzmieniowo, że zakończenie płyty tą właśnie kompozycją byłoby bardzo dziwne i po prostu by nie pasowało. Czuliśmy, że płyta powinna zakończyć się delikatnie i potrzebowaliśmy właśnie takiej kompozycji jak „In Flander Fields”, która wyciszyłaby nastrój i byłaby dla słuchacza takim „miękkim lądowaniem”. Uważam, że nasz pomysł sprawdził się idealnie. Gdy po raz pierwszy słuchaliśmy tej płyty w studiu nagraniowym, gdy wybrzmiało „In Flander Fields”, nikt nie wstał i nie wyszedł z pomieszczenia, lecz wszyscy siedzieli zamyśleni. Pomyślałem sobie: „Wooow, to jest TEN moment!”.

- „Great War” to pierwsza płyta Sabaton, w powstaniu której wziął udział gitarzysta Tommy Johannson. Jaki był jego muzyczny wkład w nagranie tego albumu?

- To prawda. Tommy jest z nami od kilku lat i gdy do nas dołączył, mieliśmy świadomość, że jest nie tylko gitarzystą, ale także wokalistą oraz kompozytorem. I właśnie on był współkompozytorem pierwszego utworu, który powstał z myślą o tej płycie czyli „A Ghost In the Trenches”. I właśnie w tej kompozycji słychać to, co lubi Tommy czyli klasycznego rocka w stylu Deep Purple.


- Tak się złożyło, że „Great War” ukazał się w 20 rocznicę powstania Sabatonu. Czy ta okazja zdopingowała Was jakoś szczególnie podczas tworzenia tej płyty?

- Ten album jest dla nas szczególny, ale nie z powodu tej rocznicy. Wiele osób naciskało na nas, abyśmy z okazji 20-lecia zespołu zagrali trasę z samymi starymi utworami. Odpowiadaliśmy: „Dlaczego mielibyśmy zagrać taki tour, skoro mamy nowy album?”. Padały też propozycje, abyśmy wydali jakiś box z archiwalnymi nagraniami bądź kompilację „The Best Of Sabaton”. Moja odpowiedź brzmiała: „”The Best Of Sabaton”? Po co? Taką płytą, miejmy nadzieję, będzie nasz nowy album czyli „The Great War””. Ale z drugiej strony pomyśleliśmy sobie, że jednak z okazji tej rocznicy powinniśmy dać naszym fanom jakiś prezent. I tak doszło do wydania singla „Bismarck”, który ukazał się wiosną tego roku. Gdy zaczęliśmy komponować ten utwór zaczęliśmy się zastanawiać, o czym miałaby opowiadać ta piosenka? Co chcieliby usłyszeć nasi fani? Na mojego maila przychodziły tysiące wiadomości od fanów z całego świata z propozycjami tematów tej kompozycji. Najpopularniejszą z nich były Gwiezdne Wojny (śmiech). Ale na drugim miejscu uplasowała historia zatopienia niemieckiego pancernika „Bismarck” w maju 1941 roku. Pomyśleliśmy sobie: „Super! Zróbmy to!”. Od pewnego czasu współpracujemy z firmą Wargaming czyli czołowym twórcą strategicznych gier komputerowych. Gdy usłyszeli, że nagrywamy utwór o „Bismarcku” zaproponowali nam stworzenie super fajnego teledysku do tej kompozycji. Nasza wytwórnia chciała wydać ten utwór na singlu CD, a następnie go sprzedawać, ale my zaprotestowaliśmy i postawiliśmy sprawę jasno: „Bismarck” miał być takim jednorazowym prezentem dla naszych fanów. Wiele osób było zaskoczonych, ale nikt nie był zły z tego powodu. Chcę dodać, że spędziliśmy bardzo dużo czasu realizując klip do tej piosenki, gdyż był to bardzo duży projekt. W tym samym czasie kończyliśmy prace nad „Great War”, pracowaliśmy nad aranżacją nowego show koncertowego promującego nową płytę, przygotowywaliśmy się do startu Sabaton History Channel, a także tworzyliśmy nową stronę internetową naszego zespołu.

- Ty i Joakim jesteście obecnie jedynymi muzykami z oryginalnego składu Sabaton. Współpracujecie od ponad 20 lat. W czym tkwi sekret Waszego udanego muzycznego związku?

- Myślę, że tajemnica tkwi w tym, że pochodzimy z tego samego środowiska, z tej samej miejscowości czy z Falun. Nasi rodzice jeździli razem na koncerty, ale ja i Joakim nie utrzymywaliśmy znajomości do około 18 roku życia. Wtedy założyliśmy nasz pierwszy zespół. Od samego początku świetnie się uzupełnialiśmy. Ja kompletnie nie mam głowy do komponowania muzyki, z kolei on nie ma cierpliwości do wszystkich biznesowych aspektów działalności Sabaton. Tak więc on tworzy muzykę, ja kieruję zespołem od strony menadżerskiej. Obaj wspólnie piszemy teksty piosenek, wybieramy tematy na płyty Sabatonu. Jesteśmy sprawnie działającym teamem.

- Dziękuję za rozmowę.

Foto: Grzegorz Szklarek

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Budka Suflera

2021-01-09

Budka Suflera wydała pierwszą od 11 lat płytę studyjną, która jest jednocześnie pierwszym wydawnictwem studyjnym tego zespołu z wokalistą Felicjanem Andrzejczakiem. Album "10 Lat Samotności" stanowi także hołd dla zmarłego w lutym ubiegłego roku muzycznego lidera i kompozytora Budki Romualda Lipko. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Tomaszem Zeliszewskim.

Czytaj więcej...

Grubson

2021-01-08

„AKUSTYCZ(NIE)ZUPEŁNIE” to tytuł nowej płyty Grubsona, który uważa to wydawnictwo za swoje najdojrzalsze dzieło. Na albumie pojawiło się kilku znanych gości. Była to więc okazja do naszej rozmowy z Artystą.

Czytaj więcej...

Pink Freud

2021-01-05

Grupa Pink Freud wydała nowy znakomity album pod intrygującym tytułem "Piano Forte Brutto Netto". O genezie tego tytułu, procesie powstawania albumu oraz kilku innych tematach porozmawialiśmy z liderem zespołu basistą Wojtkiem Mazolewskim i perkusistą Rafałem Klimczukiem.

Czytaj więcej...

Ptakova

2020-11-27

Natalia Ptak czyli Ptakova wydała debiutancki album tuż przed "trzydziestką". W wywiadzie z nami opowiedziała między innymi o powstaniu płyty "Suma Wszystkich Dźwięków".

Czytaj więcej...

Gracjan Kalandyk

2020-11-26

Gracjan Kalandyk przygotowuje się do wydania drugiego albumu zatytułowanego "Wilk". Wydał już dwa single zapowiadające tę płytę, a więc mogliśmy o tym porozmawiać. I nie tylko o tym.

Czytaj więcej...

Lunatic Soul

2020-11-20

Przerwa w aktywnościach spowodowana lockdownem, zdaje się nie dotykać Mariusza Dudy, który po wydanej już w tym roku płycie „Lockdown Spaces”, powrócił do swego głównego solowego projektu, czyli Lunatic Soul. Właśnie ukazała się siódma płyta zatytułowana „Through Shaded Woods” w ramach wyjątkowego cyklu życia i śmierci, którego obraz zaczyna się dopełniać. O szczegółach tego wydawnictwa i złożoności procesu jaki zachodzi w świecie LS, artysta opowiedział nam w długiej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nanga

2020-11-11

Wiadomość o zawieszeniu działalności przez grupę Lao Che zaskoczyła pewnie niejednego słuchacza. Tymczasem klawiszowiec Filip „Wieża” Różański i perkusista Maciek „Trocki” Dzierżanowski postanowili stworzyć nowy projekt. Zapraszając od współpracy wokalistkę i autorkę tekstów Magdę Dubrowską, nagrali materiał pod szyldem Nanga. Album „Cisza w bloku” to niespokojna, przepełniona duchem elektronicznym opowieść, która świetnie pasuje do bieżącego czasu. O kulisach powstania grupy, procesie tworzenia materiału oraz kilku jego niuansach cała trójka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Adam Nowak I Akustyk Amigos

2020-11-09

Adam Nowak i Akustyk Amigos, to wspólny projekt Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy z Karimem Martusewiczem z Voo Voo oraz Jarosławem Trelińskim, Pawłem Dobrowolskim, Tomaszem Nowakiem, Mariuszem Mielczarkiem i Eldisem la Rosa. Zespół działa i koncertuje już od kilku lat, natomiast sytuacja pandemiczna sprawiła, że grupa zarejestrowała pierwszy materiał. „Pół płyty” to wyjątkowa opowieść nie tylko na bieżące czasy. O szczegółach jej specyficznej realizacji, tekstach na niej zawartych oraz kilku innych życiowych kwestiach opowiedział mi głos zespołu - Adam Nowak.

Czytaj więcej...

Mikromusic

2020-10-29

Grupa Mikromusic nie zwalnia tempa i po 2 latach od premiery poprzedniej płyty studyjnej wydała nowy album zatytułowany "Kraksa". I o tym właśnie wydawnictwie porozmawiałem z liderką i wokalistką zespołu Natalią Grosiak.

Czytaj więcej...

Natalia Świerczyńska

2020-10-28

Wokalistka Natalia Świerczyńska nagrała wyjątkową, trochę niedzisiejszą płytę „O północy”. Za zawartymi na niej tekstami kryją się historie, zainspirowane życiorysem babci wokalistki. Całość ubrana w okołojazzową i poetycką aurę, skłania zarówno do refleksji, jak i do atencji - zwłaszcza w obecnych czasach. O szczegółach jej powstawania i założeniach całości Natalia opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Robert Cichy

2020-10-24

Po sukcesie debiutanckiej płyty "Smack", która w ubiegłym roku została wyróżniona Fryderykiem w kategorii "Country/Blues", Robert Cichy zaprezentował drugi album "Dirty Sun". Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Artystą na temat tego znakomitego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Natalia Kukulska

2020-10-17

Wzięcie na warsztat repertuaru Fryderyka Chopina nie jest niczym wyjątkowym, ale przełożenie go na symfonię, zespół, a także napisanie tekstów do poszczególnych utworów kompozytora – to już wyzwanie. I to nie lada. Przekonała się o tym Natalia Kukulska, która na płycie „Czułe Struny” wraz ze Simfonią Varsovią oraz pokaźną grupą współpracowników, podjęła się zadania przedstawienia twórczości Chopina w nowej formie. O wyjątkowości, złożoności i realizacji owego przedsięwzięcia artystka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Asaf Avidan

2020-10-12

Asaf Avidan to popularny w Polsce izraelski songwriter, wokalista i gitarzysta, który pod koniec września wydał swój trzeci solowy album zatytułowany "Anagnorisis". Z tej okazji Artysta odwiedził Warszawę, a my skorzystaliśmy z tej okazji by zadać mu kilka pytań. A już w lutym Avidan przyjedzie na cztery koncerty w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Renata Przemyk

2020-10-11

Trzydziestolecie pracy artystycznej Renaty Przemyk uczciła wydaniem płyty „Renata Przemyk i Mężczyźni, na której wykonuje 13 swoich największych przebojów, w towarzystwie 13 wokalistów, wśród których znaleźli się m.in. Leski, Czesław Mozil, Wojciech Waglewski i Adam Nowak. O złożoności i wyjątkowości tego projektu artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Zagi

2020-10-05

Zagi nie tak dawno wydała drugi długogrający album studyjny o tytule „Prześwit”. Jest to specyficzne przedsięwzięcie, gdyż na płycie znajdziemy utwory wspólnie napisane z fanami podczas transmisji online. O tym między innymi porozmawiała z Artystką nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Maciej Meller

2020-09-28

Gitarzysta Maciej Meller (Riverside, ex-Quidam, ex-Meller Gołyźniak Duda) wydał pierwszy solowy album sygnowany własnym imieniem i nazwiskiem. Była to znakomita okazja do przeprowadzenia wywiadu z tym muzykiem. Zapraszamy do jego lektury.

Czytaj więcej...

Maciej Gołyźniak Trio

2020-09-22

Ceniony polski perkusista Maciej Gołyźniak wydał płytę pod szyldem Maciej Gołyźniak Trio. Album ukazał się w prestiżowej serii Polish Jazz wydawanej przez Polskie Nagrania. Z tej okazji Maciej zgodził się odpowiedzieć na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Eva Portna

2020-09-15

Eva Portna to młoda wokalistka stacjonująca w Wielkopolsce. W tym roku wydała swoją debiutancką EP-kę o tytule „Mulier”. Usłyszeć na niej można utwory w klimatach trip-hopowo-jazzowych. Nadarzyła się więc świetna okazja do rozmowy z Artystką.

Czytaj więcej...

Protomartyr

2020-09-03

Protomartyr wydał niedawno swoją nową, piątą już płytę „Ultimate Success Today”. Album początkowo miał ukazać się wiosną, co ze względu na pandemię koronawirusa okazało się niemożliwe. Teraz jednak wydźwięk płyty okazał się mieć inne znaczenie, niż pierwotnie zakładali jego autorzy. O tej zmianie, zawartości albumu, różnych muzycznych wpływach i podobieństwach między kilkoma miastami, opowiedział mi wokalista grupy Joe Casey.

Czytaj więcej...

Stacja Folk

2020-08-25

Stacja Folk to nowy zespół na polskim rynku muzycznym. Autorką projektu jest Karolina Jastrzębska, u której zamiłowanie do akustycznych instrumentów strunowych zainicjowało falę nowych pomysłów na ich wykorzystanie... i właśnie o tym mogłyśmy porozmawiać.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load