Wywiady

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Rozmowa z: Pär Sundström

- To pierwszy album Sabaton w całości poświęcony I Wojnie Światowej. Dlaczego postanowiliście poruszyć ten temat na płycie „Great War”?

- Na kilku naszych poprzednich płytach były pojedyncze kompozycje dotyczące tej wojny. Zawsze lubiliśmy ten fragment historii, który był bardzo ważny dla ukształtowania się mapy współczesnej Europy. Latem ubiegłego roku dyskutowaliśmy kilka potencjalnych tematów, które moglibyśmy poruszyć na nowej płycie. Jednym z najważniejszych czynników, które zadecydowały o tym, że "Great War” będzie w całości poświęcony I Wojnie Światowej była 100 rocznica jej zakończenia, która minęła w 2018 roku. Media dużo mówiły o tym konflikcie, co było dość niezwykłe, gdyż większą „popularnością” cieszyła się II Wojna Światowa. W czasach naszej młodości w Szwecji jedną z lektur obowiązkowych była książka „Na Zachodzie Bez Zmian” Remarque’a, ale poza tym mało kto w naszym kraju miał wiedzę o wojnie z lat 1914-1918. Wiadomo było, że był taki konflikt, bo później była II Wojna Światowa. Tak więc w mediach było dużo szumu na temat I Wojny, ale też zaplanowaliśmy z tej okazji dużo projektów związanych z Sabatonem. Jednym z nich jest kanał historyczny na Youtube, który jest prowadzony przez Indy’ego Neidella. Jest on ekspertem jeśli chodzi o I Wojnę Światową, więc bardzo nam pomógł w pracy nad tą płytą. On wie chyba wszystko na temat tej pożogi wojennej, więc mieliśmy u swego boku właściwą osobę, co także było jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na ten temat.

- Są na tej płycie kompozycje opowiadające o autentycznych postaciach i wydarzeniach, ale czy są także historie fikcyjne?

- Wszystkie utwory są oparte o prawdziwe wydarzenia i postaci. Ale nie możemy opowiadać całej historii w jednej kompozycji, więc zdarza się, że opierając się o autentyczne wydarzenie, opowiadamy o tym, co mogłoby się hipotetycznie wydarzyć. Autentyczne wydarzenie lub postać są dla nas punktem wyjścia. Wiele osób traktuje nas jako nauczycieli historii. Tacy nie byliśmy, dopóki nie wystartowaliśmy z Sabaton History Channel na Youtube, Przed tym, gdy słuchałeś naszych piosenek i zainteresował Cię jakiś temat, musiałeś szukać informacji gdzie indziej. Teraz, możesz wejść na nasz historyczny kanał na Youtube i posłuchać naszych opowieści o wydarzeniach czy postaciach o których traktują nasze utwory. Uważam, że od lutego tego roku, gdy wystartowaliśmy z Sabaton History Channel, nasz zespół ma nową funkcję i jestem tym bardzo podekscytowany.


- Płyta kończy się piękną kompozycją „In Flander Fields” zaśpiewaną przez żeński chór. Czy możesz zdradzić skąd pomysł na taki finał albumu?

- Gdy szukaliśmy materiałów historycznych oraz inspiracji do tej płyty, takich jak muzyka i poezja z okresu I Wojny Światowej, trafiliśmy na wiersz „In Flander Fields” napisany przez kanadyjskiego żołnierza, który brał udział w walkach we Flandrii w trakcie I Wojny Światowej. Słyszeliśmy różne wersje muzyczne tego poematu zaśpiewane przez różne chóry i zagrane na różnych instrumentach. Wszystkie były w porządku, ale postanowiliśmy zarejestrować własną propozycję. Początkowo zaczęliśmy nagrywać ten utwór z orkiestrą, gitarami i tak dalej. Ale po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że bardziej naturalnie będzie brzmiała wersja z samym chórem żeńskim. Poza tym przedostatni utwór na „Great War” czyli "The End of the War to End All Wars" jest tak potężny brzmieniowo, że zakończenie płyty tą właśnie kompozycją byłoby bardzo dziwne i po prostu by nie pasowało. Czuliśmy, że płyta powinna zakończyć się delikatnie i potrzebowaliśmy właśnie takiej kompozycji jak „In Flander Fields”, która wyciszyłaby nastrój i byłaby dla słuchacza takim „miękkim lądowaniem”. Uważam, że nasz pomysł sprawdził się idealnie. Gdy po raz pierwszy słuchaliśmy tej płyty w studiu nagraniowym, gdy wybrzmiało „In Flander Fields”, nikt nie wstał i nie wyszedł z pomieszczenia, lecz wszyscy siedzieli zamyśleni. Pomyślałem sobie: „Wooow, to jest TEN moment!”.

- „Great War” to pierwsza płyta Sabaton, w powstaniu której wziął udział gitarzysta Tommy Johannson. Jaki był jego muzyczny wkład w nagranie tego albumu?

- To prawda. Tommy jest z nami od kilku lat i gdy do nas dołączył, mieliśmy świadomość, że jest nie tylko gitarzystą, ale także wokalistą oraz kompozytorem. I właśnie on był współkompozytorem pierwszego utworu, który powstał z myślą o tej płycie czyli „A Ghost In the Trenches”. I właśnie w tej kompozycji słychać to, co lubi Tommy czyli klasycznego rocka w stylu Deep Purple.


- Tak się złożyło, że „Great War” ukazał się w 20 rocznicę powstania Sabatonu. Czy ta okazja zdopingowała Was jakoś szczególnie podczas tworzenia tej płyty?

- Ten album jest dla nas szczególny, ale nie z powodu tej rocznicy. Wiele osób naciskało na nas, abyśmy z okazji 20-lecia zespołu zagrali trasę z samymi starymi utworami. Odpowiadaliśmy: „Dlaczego mielibyśmy zagrać taki tour, skoro mamy nowy album?”. Padały też propozycje, abyśmy wydali jakiś box z archiwalnymi nagraniami bądź kompilację „The Best Of Sabaton”. Moja odpowiedź brzmiała: „”The Best Of Sabaton”? Po co? Taką płytą, miejmy nadzieję, będzie nasz nowy album czyli „The Great War””. Ale z drugiej strony pomyśleliśmy sobie, że jednak z okazji tej rocznicy powinniśmy dać naszym fanom jakiś prezent. I tak doszło do wydania singla „Bismarck”, który ukazał się wiosną tego roku. Gdy zaczęliśmy komponować ten utwór zaczęliśmy się zastanawiać, o czym miałaby opowiadać ta piosenka? Co chcieliby usłyszeć nasi fani? Na mojego maila przychodziły tysiące wiadomości od fanów z całego świata z propozycjami tematów tej kompozycji. Najpopularniejszą z nich były Gwiezdne Wojny (śmiech). Ale na drugim miejscu uplasowała historia zatopienia niemieckiego pancernika „Bismarck” w maju 1941 roku. Pomyśleliśmy sobie: „Super! Zróbmy to!”. Od pewnego czasu współpracujemy z firmą Wargaming czyli czołowym twórcą strategicznych gier komputerowych. Gdy usłyszeli, że nagrywamy utwór o „Bismarcku” zaproponowali nam stworzenie super fajnego teledysku do tej kompozycji. Nasza wytwórnia chciała wydać ten utwór na singlu CD, a następnie go sprzedawać, ale my zaprotestowaliśmy i postawiliśmy sprawę jasno: „Bismarck” miał być takim jednorazowym prezentem dla naszych fanów. Wiele osób było zaskoczonych, ale nikt nie był zły z tego powodu. Chcę dodać, że spędziliśmy bardzo dużo czasu realizując klip do tej piosenki, gdyż był to bardzo duży projekt. W tym samym czasie kończyliśmy prace nad „Great War”, pracowaliśmy nad aranżacją nowego show koncertowego promującego nową płytę, przygotowywaliśmy się do startu Sabaton History Channel, a także tworzyliśmy nową stronę internetową naszego zespołu.

- Ty i Joakim jesteście obecnie jedynymi muzykami z oryginalnego składu Sabaton. Współpracujecie od ponad 20 lat. W czym tkwi sekret Waszego udanego muzycznego związku?

- Myślę, że tajemnica tkwi w tym, że pochodzimy z tego samego środowiska, z tej samej miejscowości czy z Falun. Nasi rodzice jeździli razem na koncerty, ale ja i Joakim nie utrzymywaliśmy znajomości do około 18 roku życia. Wtedy założyliśmy nasz pierwszy zespół. Od samego początku świetnie się uzupełnialiśmy. Ja kompletnie nie mam głowy do komponowania muzyki, z kolei on nie ma cierpliwości do wszystkich biznesowych aspektów działalności Sabaton. Tak więc on tworzy muzykę, ja kieruję zespołem od strony menadżerskiej. Obaj wspólnie piszemy teksty piosenek, wybieramy tematy na płyty Sabatonu. Jesteśmy sprawnie działającym teamem.

- Dziękuję za rozmowę.

Foto: Grzegorz Szklarek

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load