Wywiady

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Rozmowa z: Alma

- Masz na koncie dwa debiutanckie single „Perfect” oraz „Don’t Know”. Czy są one zapowiedzią Twojej debiutanckiej płyty?

- Jeszcze się nad tym nie zastanawiałam. Na pewno gdzieś taka płyta jest na horyzoncie, ale teraz moim priorytetem jest szkoła. Poza tym dzieje się u mnie dużo innych rzeczy związanych chociażby z działaniami promocyjnymi tych dwóch singli. Ale tak, na pewno za czas jakiś wydam płytę.

- Masz w zanadrzu inne nowe kompozycje?

- Tak, pracowałam już nad kilkoma pomysłami na nowe utwory z kilkoma producentami, ale na razie nic nie został sfinalizowane. Powstały jedynie wersje demo tych utworów, nad którymi będziemy wkrótce dalej pracować.

- W tych dwóch kompozycjach słyszalne są wpływy latino. Czy w tym kierunku chciałabyś pójść w kolejnych nowych utworach?

- Niewykluczone. To zależy od wielu czynników, takich jak chociażby to, jaki rodzaj porozumienia będę miała z producentem. Ale uwielbiam hiszpańską muzykę i jest ona dla mnie ważną inspiracją.

- Dlaczego w utworze „Perfect” wymieszaliście tekst hiszpański z angielskim?

- Muzykę latino uwielbiam między innymi za to, że za jej pomocą można sportretować wiele emocji i ma ona w sobie tyle pozytywnej energii. Gdy „Perfect” powstawał pomyślałam sobie: „Dlaczego nie wykorzystać tych brzmień latino i języka hiszpańskiego w tym utworze”? Gdy nagrałam tę piosenkę, nie spodziewałam się, że będzie z niej tak duży przebój. Pierwotnie miał to być tylko taki mój mały solowy projekt (śmiech).

- No właśnie: „Perfect” to ogromny przebój. Czy i jak ten sukces zmienił Twoje życie?

- Oj tak, zmienił i to bardzo (śmiech). Na przykład przyjechałam do tak pięknego kraju jak Polska, aby udzielać tu wywiadów i wystąpić na festiwalu w Sopocie. Mam mnóstwo występów w Bułgarii i miliony widzów na Youtubie. Jeszcze nie tak dawno nawet sobie tego nie mogłam wyobrazić. W bardzo krótkim czasie, z nastolatki siedzącej z gitarą w małym pokoju i kręcącej filmiki za pomocą telefonu z nadzieją, że zobaczy to może kilkanaście osób doszłam do tego miejsca w którym jestem teraz. Siedzę z Tobą i rozmawiam z Tobą w Warszawie (śmiech).


- A wszystko zaczęło się od tego, że wstawiłaś kilka filmików na swojego Instagrama?

- Tak, zgadza się. I zobaczył te filmiki rumuński producent Christian Tarcea. Skontaktował się z moją Mamą i powiedział jej, że musi mnie mieć u siebie w studiu nagraniowym TERAZ (śmiech). Gdy Mama mi to powiedziała początkowo jej nie uwierzyłam i myślałam, że robi sobie ze mnie żarty.  Ostatecznie kilka tygodni później pojechałam do Konstanty w Rumunii i tak narodził się przebój „Perfect”.

- Jak Wam się współpracuje?

- Z czasem zostaliśmy przyjaciółmi co bardzo ułatwia naszą współpracę. Doskonale się rozumiemy, nadajemy na tych samych falach. Lubimy te same gatunki muzyczne, ale też lubimy pokazywać sobie nawzajem artystów, których nie zna druga strona. Nasza współpraca jest szybka i efektywna.

- Pytam o Waszą współpracę, gdyż jesteś kompozytorką i autorką tekstów swoich utworów. Jak odnajdujesz swoje miejsce w tej współpracy z Christianem?

- Przychodzę do studia nagraniowego i daję mu do wysłuchania jakieś partie gitarowe, które stworzyłam lub fragmenty tekstów piosenek oraz melodii. Wtedy zaczynamy budować beat przyszłej kompozycji na bazie sampli. Dodając takie króciutkie fragmenty tworzymy zarys piosenki. Oczywiście mówię mu swoje opinie na temat tych kompozycji: co mi się podoba lub co jest ewentualnie do poprawki.  Tajemnica naszej współpracy polega więc na wymieszaniu naszych pomysłów i opinii.

- Rozumiem, że ostateczne decyzje należą do Ciebie?

- Zgadza się.


- Grasz na gitarze i pianinie, ale obecnie Twoja muzyka jest syntetyczna. Czy gdzieś w Twojej głowie kiełkuje wizja nagrywania bardziej gitarowej, analogowej muzyki?

- Gdy byłam młodsza słuchałam dużo muzyki rockowej. Byłam typową dziewczyną w stylu emo (śmiech). Z czasem mój gust muzyczny bardzo się zmienił. Szczerze mówiąc nie myślałam o rocku, ale bardziej o jazzie bądź muzyce akustycznej.

- Jak sobie wyobrażasz siebie jako artystkę za 5-10 lat?

- Przede wszystkim chcę rozwijać się jako artystka i jako muzyk. Jestem młoda, więc mam jeszcze czas na bycie kreatywną. Jak sam zauważyłeś w trakcie naszej rozmowy mam dużo pomysłów na dalszy rozwój, więc nie wiem w jakim miejscu znajdę się za 5-10 lat. Ale na pewno będę się rozwijać.

- Dziekuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load