Wywiady

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Rozmowa z: Sebastian Jóźwiak / Marek Pędziwiatr

MM: Mówicie, że „Slavic Spirits”, że to przejście od ciemności do jasności, a mnie się wydaje, że to jest długi spacer o brzasku.

SJ: Konceptualnie ciemność jest metaforą czasów, w których żyjemy. A żyjemy w mrocznych czasach… Widzimy, co się dzieje w przestrzeni publicznej. Uważam, że trzeba wyjść z tego mroku, przepracować pewne rzeczy i – trochę jak u psychoterapeuty po długim procesie terapii – możesz iść dalej ze swoim bagażem doświadczeń

MM: Czy w takim razie dla Was też ta płyta była w jakimś stopniu psychoterapią?

MP: W pewnym sensie tak.

SJ: Ja przechodziłem psychoterapię, więc wiedziałem, na czym polega ten proces. Można to sobie opowiedzieć w ten sposób. Zanim jednak sam na nią poszedłem, interesowałem się psychoterapią polskiego społeczeństwa. Zagłębiałem się w teksty psychologów, terapeutów, socjologów, którzy piszą o Polsce, by dowiedzieć się, skąd bierze się ta nasza melancholia. A melancholia to też proces żałoby. Mam wrażenie, że w tej nowoczesności, której jesteśmy, nie możemy sobie poradzić z wieloma aspektami rzeczywistości, dlatego, że nie mamy odrobionej lekcji z przeszłości. A ona nas nawiedza nieustannie. Te demony wciąż powracają. I to są właśnie tytułowe „Slavic Spirits”. W procesie psychoterapii trzeba się z nim zmierzyć, by go pokonać albo pogodzić.

MM: „Slavic Spirits” powinna zatem trafić do tych, którzy nami rządzą. Pytanie tylko, czy są ją w stanie zrozumieć?

MP: Ale ona trafiła do nich! Głównie poprzez media, które zarządzają i są ich tubą propagandową.

SJ: To są media, z którymi kompletnie jest nam nie po drodze. Ale dostajemy od nich najwyższe noty, przy czym wydaje mi się, że powinniśmy dostać najniższe, skoro nasza płyta jest rzekomo antypolska. Tymczasem nasze intencje były dokładnie odwrotne. Być może ci, którzy jej słuchają i są w procesie melancholii, nie widzą tego, co ta płyta niesie.


MM: Zmierzyłem się z tym materiałem na żywo i muszę przyznać, że jestem zaskoczony, bo o ile płyta jest dość surowa i szorstka, tak na koncercie wszystko brzmiało ciepło i przyjemnie.

SJ: Myślę, że ten materiał można odbierać na różne sposoby. Widziałeś nas w letnim, plenerowym koncercie, a tymczasem ja marzyłem, żeby „Slavic Spirits” wyszło jesienią, w okolicach Dziadów… Myślę, że wtedy zupełnie inaczej ta płyta na żywo będzie szła w rejony nieco cięższe, a może i groźniejsze.

MP: Ta muzyka nigdy nie będzie taka sama o każdej porze roku. Inaczej się ją odbiera latem, kiedy ludzie mają generalnie lepsze samopoczucie, a inaczej będzie zimą – taką prawdziwą, mroźną, kiedy zmagamy się z cięższym nastrojem. To wszystko znajduje odbicie w naszym graniu. Nie musimy sztucznie wchodzić w rolę i dostosowywać się do tego, co jest na płycie w skali jeden do jednego.

MM: Marku, wspomniałeś, w którymś z wywiadów, że bliska jest Ci symbioza z naturą, że masz niedaleko do lasu. Przypuszczam, że to wpłynęło w jakimś stopniu na ten materiał?

MP: Tworząc „Leszego”, czyli utwór o bogu lasu, musiałem się mimowolnie do tego lasu przenieść. Chodziłem po lesie, byliśmy parę razy na Ślęży, która jest bardzo zalesiona i to też znalazło swoje odzwierciedlenie na płycie. Czuliśmy potęgę tych lasów. Natomiast nie było tak, że siedziałem w lesie i tam tworzyłem. Mieszkam przy Parku Południowym we Wrocławiu i w nim drzewa są niesamowite. W pewien sposób są zdeformowane, może chore. Mają takie bąble i są tak pięknie wyrzeźbione… Gdzieś w środku poczułem, że to są duchy obywateli niemieckich, którzy przecież zasiedlali te tereny. Mam wrażenie, że są one zaklęte w tych drzewach, zwłaszcza, że są wypukłe i przypominają rzeźby. Sądzę, że te drzewa mają jakąś pamięć.

SJ: Duchy Breslau cały czas straszą, bo jeśli przejdziesz się po Parku Zachodnim we Wrocławiu, to możesz trafić na nagrobki niemieckie, które są wmurowane np. w wejście do strumienia albo na schody. To samo jest, gdy ogląda się stare kamienice we Wrocławiu, z których wystają jakieś niemieckie napisy. Ta pamięć jest taka ‘duchologiczna’.

MM: Płyta ma 44 minuty. Abstrahując od symboliki, zakładam, że materiału mieliście więcej?

MP: Było sporo ‘take’ów’. Kompozycje były zamknięte w tym sensie, że wiedzieliśmy, ile ich będzie. Utwory improwizowane takie jak „Ciemność” też stały się zamkniętymi całościami. Omówiliśmy sobie filozoficzną stronę tej ciemności i to po prostu zagraliśmy.

SJ: Ale każde z podejść „Ciemności” było inne. Mamy też jednak utwór „Mosty”, który na płytę nie wszedł, a który gramy na żywo.

MM: Szykujecie coś nowego w najbliższym czasie?

SJ: Będzie projekt Błoto, który jest kwartetem złożonym z zawodników EABS oraz szykuje się materiał Zima Stulecia, a to z kolei duet Marka z Marcinem Rakiem, więc ostatecznie też satelita macierzystego projektu.

MP: Oraz mój solowy projekt Latarnik

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Ola Bodnaruś


Rozmawiał: Maciej Majewski


Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load