Wywiady

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Rozmowa z: Jack Sedman / Harry Draper

- Od Waszego debiutu minęły już 4 lata. Co się od tego czasu u Was zmieniło? Jakie zmiany zaszły w Waszym podejściu do tworzenia muzyki?

- Przez ostatnich kilka lat koncertowaliśmy z pierwszym albumem, co zaprowadziło nas o wiele dalej niż się spodziewaliśmy – byliśmy z nim nawet w Rosji czy Brazylii. Nigdy wcześniej nie pisaliśmy muzyki ani tekstów – dopiero, jak się poznaliśmy, zaczęliśmy tworzyć i podpisaliśmy pierwszy kontrakt – czas, w którym się to wszystko wydarzyło był bardzo krótki. Od tamtego czasu komponujemy nowe rzeczy i pracujemy bez przerwy, więc nasze portfolio znacznie się powiększyło. To wszystko razem działa jak potężny żywioł, który wiele nas uczy. Mieszkaliśmy kilka lat w Londynie, z którego jednak wróciliśmy do miejsca swojego pochodzenia, gdzie dorastaliśmy – to tu, na północy kraju, czujemy spokój i możemy się zrelaksować. Nasze podejście do procesu twórczego się nie zmieniło, ale jesteśmy o wiele bardziej pewni siebie i znacznie lepiej wiemy, co chcemy niż na początku tej drogi. Harry robi muzykę, a ja do niej piszę – dopasowujemy do siebie wszystkie element po kolei zgodnie z tym, co czujemy w danej piosence.

- Wasz pierwszy album powstawał kilka lat. Natomiast „Most Of Us Are Strangers” zostało skomponowane w ciągu siedmiu tygodni. Czy tutaj inspiracja przyszła wcześniej? Czy możecie zdradzić, jak powstawała ta płyta?

- W związku z trasami koncertowymi i wszystkim, co się z nimi wiązało „na backstage’u” i w naszych prywatnych życiach, wróciliśmy do studia czym prędzej. To było wyzwanie, bo producent, z którym chcieliśmy spodziewał się drugiego dziecka, a jego żona mogła rodzić lada moment! Zarezerwowaliśmy wtedy kilka nocy w hotelu, pisząc i nagrywając. Uznaliśmy, że jeśli ten system się sprawdzi, przedłużymy rezerwację i pociągniemy projekt w ten sposób. Kosztowało nas to trochę stresy, ale jednocześnie wywarło presję czasu, żeby skończyć kawałki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tej pracy. Czasem potrzebny jest deadline, żeby wskrzesić kreatywność.

- Moglibyście powiedzieć w kilku zdaniach o czym jest "Most Of Us Are Strangers”?

- O otwieraniu się, dzieleniu się problemami i poczuciem, że to jest OK, żeby nie czuć się ciągle OK. Jeśli w naszych relacjach byłoby więcej otwarcia, ludzie rozumieliby się o wiele lepiej i prawdopodobnie mieliby o sobie inne zdanie.


- Czy dzięki pracy w duecie łatwiej Wam porozumieć się muzycznie? Czy Wasze gusta muzyczne się pokrywają, czy może tworząc, chodzicie na kompromisy?

- Kiedy zaczynaliśmy współpracę, podzieliliśmy się ze sobą dotychczasowymi muzycznymi wpływami. Okazało się, że były zupełnie inne! Ja sięgałem do alternatywnego rocka i popu, a gust Harry’ego zahaczał przede wszystkim o tradycyjny blues i bluegrass. Ale bardzo nam się ta różnorodność spodobała i to właśnie wyznaczyło szlak, który obraliśmy jako duet. Rozumieliśmy, co każdy z nas uważał za wartościowe w swoich muzycznych upodobaniach, ale też co nam się nie podobało.

- Nie planujecie powiększenia składu w przyszłości?

- Graliśmy już zarówno w duecie, jak i w składzie trzy i czteroosobowym. Uwielbiamy grać w każdej formie i każda z nich jest kompletnie inna. Myślę, że to jest ekscytujące też dla naszych fanów, bo nigdy nie wiedzą, jakiego składu się spodziewać!

- Macie ulubione utwory z ostatniej płyty?

- Moim ulubionym jest chyba “Be My Queen”. Jest głośny, szybki i ma świetny wajb. A ja uwielbiam mocne refreny!

- A kto Was inspiruje?

- Mnie inspiruje Harry! Jak tylko słyszę, że pogrywa coś nowego na gitarze, sięgam po notes i zaczynam pisać. Jesteśmy dobrym teamem.

- Wasze klipy reżyseruje Stuart Alexander. Można powiedzieć, że jest on już na stałe w Seafret team? 

- Jest szczególną postacią w naszym kreatywnym kręgu, przenosząc naszą twórczość na ekran. Jest częścią Seafret tak długo, jak sam będzie tego chciał. 

- Przez jakiś czas mieszkaliście w Londynie. Wróciliście jednak do swojego rodzinnego miasta Bridlington. Co było powodem powrotu? Czy w mniejszej miejscowości łatwiej Wam się pracuje nad muzyką?

- Odkryliśmy, że po koncertowaniu, nagrywaniu i podróżowaniu w dużym mieście nie dajemy rady odpocząć. Dopiero jak wróciliśmy do domu, mogliśmy się odpowiednio wyluzować i nadrobić zaległości z bliskimi. Samo tworzenie muzyki niczym się nie różni w tych dwóch miejscach – piszemy i komponujemy na okrągło, a kiedy już chcemy coś nagrać, idziemy do studia. Raczej chodzi o jakość życia jako takiego i to jest dla nas najwięcej warte.

- Organizacja tras koncertowych między Wielką Brytanią a Europą jest teraz dużo bardziej kosztowna i trudniejsza w organizacji. Jak sobie radzicie z konsekwencjami brexitu?

- Dopiero niebawem okaże się, jak będzie to wszystko wyglądać, ale póki co przyszłość jest niepewna.

- W 2017 zagraliście w Polsce dwa koncerty. Jak je wspominacie?

- Niesamowite tłumy! Uwielbiamy koncertować w Polsce – to jedno z naszych ulubionych miejsc. Nie możemy się doczekać majowej trasy koncertowej!

- Do zobaczenia zatem w Krakowie i Poznaniu!


Rozmawiał: Weronika Oszkiewicz / Loco Motion Agency


Igor Herbut

2020-06-04

Igora Herbuta znamy przede wszystkim jako wokalistę grupy LemON. Jakiś czas temu objawił się także jako artysta solowy, za sprawą trasy koncertowej, w jaką ruszył wyłącznie z towarzystwem pianina. Teraz natomiast ukazał się wynik kompozytorskich działań Herbuta w postaci płyty „Chrust”, na której wspierają go... koledzy z macierzystej formacji. O założeniach i esencji albumu autor opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

PAL SECAM

2020-06-02

PAL SECAM to projekt producenta Pawła Teielte, znanego z projektu Sotei oraz rapera Mateusza WAHY Waśkiewicza, który – jak się okazało – również udzielił się w Sotei. Obaj panowie postanowili jednak stworzyć coś zupełnie nowego, odrębnego, osadzonego w mrocznym i nieco chropowatym hip-hopie. Ich debiut zatytułowany „Nascar” ukaże się lada moment. Rozmowę zaczęliśmy we trójkę, po czym inicjatywę przejął Mateusz.

Czytaj więcej...

Bovska

2020-05-29

„Sorrento” to tytuł nowej, czwartej już płyty Bovskiej. Nowy materiał zaskakuje m.in. hiphopowym groovem, ale też naznaczoną tęsknotą warstwą liryczną. O szczegółach płyty główna sprawczyni opowiedziała mi w pandemicznym czasie.

Czytaj więcej...

Krzysia Górniak

2020-05-19

„Memories” naszej flagowej gitarzystki jazzowej Krzysi Górniak, to muzyczna opowieść o tęsknocie, o kruchości ludzkiego losu, ale i uniwersalna coda do czasów minionych. O szczegółach tego wydawnictwa artystka opowiedziała nam osobiście.

Czytaj więcej...

Sleaford Mods

2020-05-18

Pandemia znalazła artystów i ludzi kultury w nieciekawym położeniu. Brytyjski duet Sleaford Mods zdaje się przeczyć tym nastrojom. Owszem, jak zwykle mają swoją opinię na temat bieżącej sytuacji, ale póki co – nie koliduje ona z działaniami artystycznymi duetu. Dowodem na to jest wydawnictwo „All That Glue”, zawierające nagrania ze stron B singli oraz utwory, które nie znalazły się w ogólnodostępnym oficjalnym obiegu. W związku z jego wydaniem frakcja wokalno-liryczna grupy w osobie Jasona Williamsona, opowiedziała nam o tym, co dzieje się obecnie nie tylko w świecie Sleaford Mods.

Czytaj więcej...

White Door

2020-05-15

Po 37 latach ukazał się drugi album w dorobku brytyjskiej grupy White Door. W 1983 roku grupa wydała kultowy wśród fanów nurtów new romantic i synth-pop album "Windows" po czym zakończyła działalność. Nasz dziennikarz Jakub Oślak porozmawiał z Harrym Daviesem i Mac'em Austinem na temat między innymi: reaktywacji grupy, nowego albumu "The Great Awakening" oraz wspomnień z lat 80.

Czytaj więcej...

God Is An Astronaut

2020-05-08

Jedna z największych gwiazd post-rocka, irlandzka grupa God Is An Astronaut, świętuje w tym roku 15 rocznicę wydania albumu "All Is Violent All Is Bright". Z tej okazji zespół zagra w warszawskiej Progresji (27 września) i poznańskiej Tamie (26 października). Nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z gitarzystą i wokalistą zespołu Torstenem Kinsellą.

Czytaj więcej...

Rustin Man

2020-04-22

Projekt Rustin Man wydał właśnie trzeci album "Clockdust". Główną postacią tego przedsięwzięcia jest Paul Webb, który od 1981 do 1988 roku był basistą legendarnej grupy Talk Talk. Z muzykiem wywiad przeprowadził Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Sosnowski

2020-04-20

„Tylko się nie denerwuj” Sosnowskiego, to nie tylko płyta zespołowa, ale przede wszystkim – współpartnerska. Wszystkie teksty na płytę napisała bowiem partnerka artysty – Aleksandra Górecka. Dzięki temu otrzymaliśmy krążek nie tylko bogatszy muzycznie, ale i bardziej intymny. O kulisach zmian oraz procesie tworzenia nowego materiału, Bart Sosnowski opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Clannad

2020-04-15

50 lat działalności Clannad wieńczy antologia „In The Lifetime” oraz jubileuszowa trasa koncertowa zespołu. Blisko 20 płyt, niezapomniane melodie, magiczne dźwięki znane chociażby ze ścieżki dźwiękowej do serialu „Robin z Sherwood”, ale przede wszystkim niezwykła droga artystyczna, jaka stała się udziałem muzycznej rodziny Brennan. O tym wszystkim szczegółowo opowiedziała mi podczas długiej rozmowy, wokalistka, harfistka, Pierwsza Dama Muzyki Celtyckiej – Moya Brennan.

Czytaj więcej...

The Fruitcakes

2020-04-08

Trójmiejska grupa The Fruitcakes opowiedziała nam o kulisach powstania jej drugiego oficjalnego albumu zatytułowanego "Into The Sun", fascynacji muzyką z lat 60-tych oraz pisaniu tekstów w języku angielskim.

Czytaj więcej...

Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load