Wywiady

Baasch

2020-08-03

Baasch z tworzeniem nowego materiału zdążył przed wybuchem pandemii. Płyta jednak ukaże się dopiero pod koniec sierpnia. „Noc” przynosi nie tylko wszystkie piosenki w języku polskim, ale i spójny koncept i... dużą nośność. O szczegółach opowiedział mi sam twórca.

Rozmowa z: Baasch

MM: Mam wrażenie, że „Noc” to Twoja najbardziej bujająca i taneczna płyta.

Baasch: Ciekawe. Zgadzam się, że bardziej zmusza nóżkę do tupnięcia, choć nadal nie jest to muzyka klubowa. Wciąż są to piosenki. Nie zakładałem sobie, że będzie taneczna. To się wydarzyło samo. Może zaważył fakt, że nagrywałem ją w nocy…? (śmiech).

MM: Być może, bo ten album wydaje mi się soundtrackiem do nocnego życia. Skojarzył mi się trochę z serialem „Ślepnąc od świateł” pod tym względem. Ale wyczuwam też jakieś osobiste podejście w tym temacie. Może nawet swoistego rozliczenia się, bowiem zwracasz się w tych utworach do drugiej osoby z konkretnym przekazem.

Baasch: Tak, to prawda. Na tej płycie jest wyraźny wątek życia nocnego, ale ujętego na mój sposób, dosyć osobisty. To nie jest płyta o melanżu, raczej zaduma nad nocnym życiem.

MM: A swoją drogą – kierowałeś się tym, by był to jakiś koncept?

Baasch: To też wyszło naturalnie. Dopiero na samym końcu zorientowałem się, że tworzę coś co jest dość spójne tematycznie, monolityczne. Widzę ten album jako koncept.

MM: Ale jednak uchyliłeś nieco furtkę w utworze „Wszystko” – zarówno pod kątem tekstowym, jak i muzycznym.

Baasch: W tej piosence jest taki spokojny moment, kiedy wyśpiewuję coś, co jest puentą tej płyty, więc z jednej strony jest to furtka, o której mówisz, a z drugiej – swoiste podsumowanie „Nocy”.


MM: Płyta podobno powstała już dużo wcześniej. Kiedy się za nią zabrałeś?

Baasch: Nagrywałem ją równy rok i skończyłem w marcu – tuż przed początkiem pandemii.

MM: A czy Agim pomagał Ci podczas całego procesu realizacji?

Baasch: Agim robił miks i mastering. Znamy się już od jakiegoś czasu i obaj cenimy wzajemnie swoją muzykę. Byłem przekonany, że mogę mu oddać ten materiał, bo wiedziałem, że podejdzie do niego ze zrozumieniem estetyki i klimatu. Musiałem na niego chwilę poczekać, bo jest bardzo zajętym człowiekiem. Uważam, że ta współpraca bardzo korzystnie wpłynęła na ten album. Super wspominam pracę z Agimem, to był bardzo wartościowy czas.

MM: Wszyscy zwracają uwagę na to, że wreszcie śpiewasz w całości po polsku, natomiast mnie urzekły Twoje zabawy wokalem, które są czymś zupełnie innym, chociażby w porównaniu z poprzednią płytą – „Grizzly Bear With A Million Eyes”

Baasch: Wszystkie partie wokalne na tej płycie są moje. Nawet te wyższe (śmiech). Pomyślałem sobie w pewnym momencie o tym, co mam, a czego nie mają inni producenci. A tym czymś jest właśnie głos - potężny, a jednocześnie najbardziej bliski człowiekowi instrument. Dlatego na tej płycie jest bardzo dużo partii stworzonych przy pomocy głosu, który jest przetworzony. Robiłem z tego pady, riffy, a także ścieżki rytmizujące.

MM: Tworzysz muzykę w formie zaawansowanej. Na którym etapie pokazujesz ją chłopakom, z którymi gracie koncerty?

Baasch: Zazwyczaj właśnie na etapie takich dosyć zaawansowanych form. W przypadku tej płyty, chłopaki dołączyli do pracy wcześniej niż przy poprzednich płytach. Dzięki temu ta płyta jest bardziej wspólna. Bardzo chciałbym się kiedyś zamknąć z nimi w jakimś domku na odludziu i stworzyć z nimi materiał od zera. To bardzo dobra metoda, bo wszyscy są skupieni na jednym. Z drugiej strony – niekoniecznie planuję płyty. Wszystko dzieje się naturalnie,  kiedy mam potrzebę, siadam do instrumentów i tworzę. A że pracuję głównie w domu, mogę z tego korzystać do woli.

MM: Przy okazji Twojej pierwszej płyty „Corridors”, pojawiła się także płyta z remiksami – „Re_Corr”. A w przypadku „Nocy” jest taki minimalizm, że wydaje mi się, że wzięcie tego materiału do ponownego zremiksowania, zrobiłoby z niego formy barokowe.

Baasch: To zależy. Myślę, że możnaby z tego zrobić zupełnie nową jakość. Nie wiem, czy będę robił remiksy tych kawałków.

MM: Widziałem, że macie zaplanowane koncerty.

Baasch: Tak, trasa już się rozpoczęła. Jeszcze 9 koncertów przed nami. Mam nadzieję, że jesienią będzie ich więcej.

MM: Dzięki za rozmowę. 

Foto: Yan Wasiuchnik

Płytę "Noc" można już zamawiać przedpremierowo: 

https://www.empik.com/noc-baasch,p1243224345,muzyka-p

https://mystic.pl/product-pol-53700-Baasch-Noc.html


Rozmawiał: Maciej Majewski


The Gardener & The Tree

2021-04-09

Szwajcarska grupa The Gardener & The Tree zdobywa coraz większą popularność w Europie. W kwietniu tego roku zespół miał po raz pierwszy wystąpić w Polsce - w warszawskiej Hydrozagadce. Niestety, koncert został w związku z COVID-19 przełożony na 8 lutego 2022 roku. W oczekiwaniu na premierę drugiego albumu i przyjazd do Polski zapraszamy do lektury naszego wywiadu z wokalistą Manuelem Felderem.

Czytaj więcej...

Sonia Bohosiewicz

2021-03-31

Aktorka Sonia Bohosiewicz nagrała album "10 Sekretów MM", na którym dała wyraz swojej fascynacji nie tylko legendarną Marilyn Monroe, ale także muzyką jazzową. Z okazji premiery płyty mieliśmy przyjemność porozmawiać z Sonią Bohosiewicz.

Czytaj więcej...

Mogwai

2021-03-22

Szkoccy klasycy post-rocka Mogwai wydali nowy znakomicie przyjęty album studyjny "As The Love Continues". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził dla nas wywiad z liderem Mogwai - Stuartem Braithwaitem.

Czytaj więcej...

Arszyn

2021-03-21

Co robią perkusiści, kiedy nie grają w zespołach? Nagrywają płyty solowe. Dobrym przykładem jest mieszkający w Trójmieście Krzysztof Topolski, lepiej znany w ostatnich latach pod pseudonimem Arszyn. Z okazji premiery jego nowej płyty "Bop" z Artystą przeprowadził wywiad Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Jaromir Nohavica

2021-03-21

Czeski bard Jaromir Nohavica wydał nowy znakomity album studyjny „Máma mi na krk dala klíč“, na którym znalazł się zbiór 15 intymnych i sentymentalnych kompozycji. Z tej okazji porozmawialiśmy z artystą m.in. o tej płycie, graniu w filmach i wpływie środowiska, w którym wychował się Jaromir Nohavica na jego twórczość.

Czytaj więcej...

Max Bravura

2021-03-18

Max Bravura, będący początkowo projektem Macieja Wachowiaka, zmienił się w pełnoprawny zespół, który bardzo intensywnie działa. Parę tygodni temu okazał się album grupy, zatytułowany „Too Bravura”, a tymczasem panowie już nagrywają nowy materiał. Pomiędzy tymi procesami udało mi się złapać lidera całego przedsięwzięcia, który opowiedział o tym, co było i co będzie się działo w ramach działalności Max Bravura.

Czytaj więcej...

Yoanna Ayers

2021-03-14

Mezzosopranistka Yoanna Ayers niedawno opublikowała teledysk do kompozycji "Bruno S.", który jest duetem z ŚP. Jerzym Michałem Bożykiem. Porozmawiałyśmy nie tylko o tym, ale również o... Gruzji.

Czytaj więcej...

Balthazar

2021-03-09

Belgijska grupa Balthazar wróciła po rocznej przerwie z piątym albumem zatytułowanym enigmatycznie "Sand". Z tej okazji porozmawialiśmy z jednym z dwóch liderów zespołu - Jinte Deprezem, który opowiedział nam między innymi o genezie tytułu płyty, o jej okładce oraz wpływie COVID-19 na brzmienie nowych piosenek.

Czytaj więcej...

Atrocious Filth

2021-03-07

Tylko artyści, którzy przekraczają granice własnego komfortu mogą stworzyć dzieła wyjątkowe – rozmowa z gitarzystą Andrzejem Choromańskim z zespołu Atrocious Filth.

Czytaj więcej...

Smith & Burrows

2021-02-28

Duet Smith & Burrows to projekt Andy'ego Burrowsa - byłego perkusisty The Razorlight i We Are Scientists oraz wokalisty grupy Editors - Toma Smitha. Po 10 latach od płytowego debiutu ukazała się ich druga wspólna płyta zatytułowana "Only Smith & Burrows" Is Good Enough" i była to świetna okazja, aby porozmawiać z Tomem Smithem.

Czytaj więcej...

Dezerter

2021-02-26

Klasycy rodzimego punk-rocka z grupy Dezerter wydali pierwszy od 7 lat nowy album studyjny "Kłamstwo To Nowa Prawda". Z tej okazji porozmawialiśmy z perkusistą i autorem tekstów Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Kondraccy

2021-02-10

Kondraccy to projekt Kacpra i Bogdana Kondrackich, którzy stworzyli projekt radykalny, ambitny i energetyczny. Na płycie „Życie Roju” połączyli bowiem wokale z odgłosami zwierząt bez użycia jakichkolwiek innych ‘tradycyjnych’ instrumentów. Efekt jest z jednej strony dość osobliwy, a z drugiej – pozytywnie szokujący. O zawiłościach stojących za jego powstaniem także od strony technicznej panowie opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Bernard Maseli

2021-02-08

Po 35 latach aktywnej działalności w licznych projektach, wirtuoz wibrafonu Bernard Maseli nagrał solową płytę. „Drifter” skupia w sobie to, co fani twórczości artysty znają i cenią jego w twórczości najbardziej, zaś całym przedsięwzięciu pomagają mu liczni przyjaciele. O pomyśle, jego realizacji oraz statusie pozostałych projektów artysta opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Hedone

2021-02-02

31 grudnia ubiegłego roku ukazał się oczekiwany od 15 lat nowy album łódzkiego Hedone. O kulisach powstania tej płyty nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem Hedone - Maciejem Werkiem.

Czytaj więcej...

Mateusz Pospieszalski

2021-01-22

Wyjście w przyrodę i w przestrzeń z instrumentem nie jest niczym nowym. Ale zapis integracji dźwięku i natury zawsze jest czymś wyjątkowym. Takie podejście zaproponował Mateusz Pospieszalski na swojej nowej płycie „Tam i sam”. O kulisach rejestracji tej muzyki opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budka Suflera

2021-01-09

Budka Suflera wydała pierwszą od 11 lat płytę studyjną, która jest jednocześnie pierwszym wydawnictwem studyjnym tego zespołu z wokalistą Felicjanem Andrzejczakiem. Album "10 Lat Samotności" stanowi także hołd dla zmarłego w lutym ubiegłego roku muzycznego lidera i kompozytora Budki Romualda Lipko. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Tomaszem Zeliszewskim.

Czytaj więcej...

Grubson

2021-01-08

„AKUSTYCZ(NIE)ZUPEŁNIE” to tytuł nowej płyty Grubsona, który uważa to wydawnictwo za swoje najdojrzalsze dzieło. Na albumie pojawiło się kilku znanych gości. Była to więc okazja do naszej rozmowy z Artystą.

Czytaj więcej...

Pink Freud

2021-01-05

Grupa Pink Freud wydała nowy znakomity album pod intrygującym tytułem "Piano Forte Brutto Netto". O genezie tego tytułu, procesie powstawania albumu oraz kilku innych tematach porozmawialiśmy z liderem zespołu basistą Wojtkiem Mazolewskim i perkusistą Rafałem Klimczukiem.

Czytaj więcej...

Ptakova

2020-11-27

Natalia Ptak czyli Ptakova wydała debiutancki album tuż przed "trzydziestką". W wywiadzie z nami opowiedziała między innymi o powstaniu płyty "Suma Wszystkich Dźwięków".

Czytaj więcej...

Gracjan Kalandyk

2020-11-26

Gracjan Kalandyk przygotowuje się do wydania drugiego albumu zatytułowanego "Wilk". Wydał już dwa single zapowiadające tę płytę, a więc mogliśmy o tym porozmawiać. I nie tylko o tym.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load