Wywiady

Ricky Warwick (Black Star Riders)

2013-04-05

Zapis naszej rozmowy z Rickym Warwickiem, wokalistą grupy Black Star Riders, powstałej na gruzach Thin Lizzy. Muzyk przyjechał do Warszawy promować debiutancki album tego zespołu, który ukaże się w maju nakładem wytwórni Warner Music Poland.

Rozmowa z: Ricky Warwick

- Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, gdy słyszysz nazwę Thin Lizzy?

- Przede wszystkim przed oczami staje mi Phil (Lynott – oryginalny, zmarły w 1986 roku wokalista zespołu – przyp.GS). To, jak wyglądał, jak śpiewał. Ukazuje mi się także Scott (Gorham – gitarzysta zespołu – przyp.GS), a w mojej głowie pojawiają się dźwięki wspaniałych, rockandrollowych klasyków, jakie nagrało Thin Lizzy przez te wszystkie lata istnienia.

- Pamiętasz dzień, gdy dostałeś propozycję dołączenia do Thin Lizzy?

- Nigdy go nie zapomnę (śmiech). Zostałem poinformowany przez mego przyjaciela, że dostanę telefon w sprawie angażu do Thin Lizzy. Pomyślałem sobie: „Nie, na pewno nie wybiorą mnie. To niemożliwe”. I wtedy zadzwonił Scott. Zaczął mnie pytać: jak samopoczucie, jak żona, jak się czuję. A ja sobie myślałem: „Cholera, człowieku, zapytaj mnie w końcu o to!” (śmiech). On w końcu powiedział: „Wiesz, reaktywujemy zespół…”, a ja mu na to od razu: „Tak, wchodzę w to!” (śmiech). Do tej pory nie mogę w to uwierzyć.

- Dlaczego postanowiliście zakończyć działalność Thin Lizzy i założyć Black Star Riders?

- W pewnym momencie doszliśmy do miejsca, w którym mieliśmy za sobą blisko trzy lata nieustannego koncertowania. Wszystko było OK. Jednak w pewnym momencie poczuliśmy, że musimy zrobić coś zupełnie nowego, pod inną, zmienioną nazwą. Zaczęliśmy nagrywać nowy materiał, który, gdyby się ukazał pod szyldem Thin Lizzy, byłby pierwszym albumem tego zespołu od śmierci Phila. Wyczułem, że dla Scotta i Briana (Downeya – perkusisty Thin Lizzy-przyp.GS) byłby to jednak jeden krok za daleko. Zresztą ja także uważałem, że wydanie tej płyty pod szyldem Thin Lizzy nie byłoby właściwe. Więc gdy Scott i Brian przyszli do mnie i powiedzieli mi, że chcą nagrać płytę pod nowym szyldem, odpowiedziałem im, że cieszę się z ich decyzji, gdyż myślałem o tym samym. Wiesz, zespół reaktywował się kilka razy po śmierci Phila z szacunku dla jego dziedzictwa. Sytuacja wyglądałaby w moich oczach inaczej, gdyby nowa płyta, z nowym wokalistą, powstała 2-3 lata po śmierci Phila. Jednak 30 lat od wydania „Thunder & Lightning” (ostatnia płyta Thin Lizzy z 1983 roku – przyp.GS) to zbyt duża przerwa. To była główna przyczyna. Ale w pewnym momencie Brian poinformował nas, że nie jest gotów na ponowny wyjazd na trwającą kilka miesięcy trasę koncertową i że chce spędzić więcej czasu z rodziną. Jakiś czas później podobną decyzję podjął klawiszowiec Darren Wharton. Rozstaliśmy się w zgodzie i postanowiliśmy działać dalej w czterech. Dołączył do nas perkusista Jimmy DeGrasso znany chociażby z F5 i Dokken. Musieliśmy tylko wymyśleć nazwę dla nowego zespołu…

- I Ty ją wybrałeś…

- Tak, to ja jestem winny (śmiech).  To było ciężkie zadanie, gdyż obecnie wszystkie możliwe nazwy są już wykorzystane. A my chcieliśmy, by była to nazwa nie tylko oryginalna, ale także kojarząca się z gangiem i Dzikim Zachodem. Podobnie jak moi koledzy z zespołu, jestem fanem serialu „Tombstone”. Jest tam gang, który nosi nazwę Black Star. Potrzebowaliśmy jeszcze słowa kojarzącego się z Dzikim Zachodem. Przypadek sprawił, że obejrzałem jakiś film dokumentalny o działalności amerykańskich bombowców w czasie II wojny światowej. Na kadłubie jednej z maszyn był napis „Black Star Riders”. To było to, czego szukałem.

- Na płycie znalazło się 11 kompozycji, a sesje nagraniowe zaczęliście w styczniu. Mamy początek kwietnia, a album jest już gotowy. Zakładam, że większość tych utworów powstała jeszcze w ubiegłym roku, gdy działaliście jako Thin Lizzy.

- Tak, oczywiście. Przynajmniej siedem piosenek zostało napisanych jeszcze z Brianem i Darrenem.  W sumie nagraliśmy dwanaście kompozycji w dwanaście dni.

- Niektóre z tych utworów, jak na przykład „Bound For Glory” czy „Someday Salvation” brzmią jak klasyczne Thin Lizzy…

- Nie możemy udawać, że nie znamy swoich muzycznych korzeni. W tych utworach, które wymieniłeś, można usłyszeć charakterystyczne brzmienie gitary Scotta, który był muzykiem Thin Lizzy przez ponad 40 lat. Ja byłem wokalistą tego zespołu przez 3 lata, basista Marco Mendoza i gitarzysta Damon Johnson również mają kilkuletni staż w tym zespole. Jesteśmy więc, w pewnym sensie, pod wpływem samych siebie (śmiech). Oczywiście, nagrywając „All Hell Breaks Loose” staraliśmy się zachować balans pomiędzy starym brzmieniem Thin Lizzy a nowoczesnością i świeżością.

- Czy Thin Lizzy definitywnie zakończyło działalność?

- Nie, na pewno będą kiedyś pojedyncze występy na przykład na festiwalach, ale raczej wykluczam trasy koncertowe i nowe albumy.

- Śledzę od lat Twoją działalność muzyczną i wiem o Twojej miłości do gry na gitarze akustycznej. Brakuje mi brzmienia tego instrumentu na „All Hell Breaks Loose”…

- Rzeczywiście tak jest. Gitarę akustyczną słychać jedynie w kompozycji „Kingdom Of The Lost”. Wiesz, „All Hell Breaks Loose” zostało skomponowane za pomocą gitar elektrycznych i chcieliśmy dać na naszej płycie porządnego kopa. Nawet w spokojniejszych kompozycjach chcieliśmy, by muzyka brzmiała rockowo i brudno. Ale nie jest wykluczone, że na drugiej płycie znajdą się utwory akustyczne. Chcę tego.

- Ty byłeś odpowiedzialny za teksty na tej płycie. Skąd brałeś inspiracje do ich napisania?

- Z życia, z obserwacji otaczającego mnie świata, moich przyjaciół. Wykorzystałem moje wspomnienia sytuacji, jakie mi się kiedyś przytrafiły. Wspominam w tych tekstach moją rodzinną Irlandię, wspominam Amerykę, miejsca, w których dorastałem. Po prostu: są to moje historie lub historie, które mi opowiedziano.

- To o czym mówisz, kojarzy mi się z tekstami Justina Sullivana z New Model Army.  Mało kto w Polsce pamięta, że w 1987 roku wystąpiłeś z tym zespołem w Warszawie.

- Masz rację. Byłem w New Model Army tylko przez rok, ale dzięki Justinowi nauczyłem się więcej niż kiedykolwiek później. Także jeśli chodzi o pisanie tekstów piosenek. Dla mnie Justin jest wspaniałym piosenkarzem i uwielbiam historie, które zawiera w swych tekstach. Uważam go za równie wspaniałego tekściarza co Bruce Springsteen, Joe Strummer, Bob Dylan czy Phil Lynott. Zawsze będę ich kochał.

- Jakie są Twoje nadzieje związane z Black Star Riders?

- Mam nadzieję, że wszyscy fani Thin Lizzy polubią nasz nowy zespół i będą się cieszyli płytą i naszymi koncertami. To zespół stworzony także dla nich. Mam nadzieję, że Black Star Riders będą grać wiele koncertów na całym świecie i wydadzą jeszcze wiele płyt.

- Graliście już jakieś koncerty jako Black Star Riders?

- Jeszcze nie. Pierwszy koncert zagramy 1 czerwca w Niemczech. Niewykluczone, że przed tym zagramy kilka mniejszych koncertów klubowych na rozgrzewkę. Podczas występów będziemy grali także sztandarowe utwory Thin Lizzy. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku zagramy w Polsce.

- A teraz pytanie z innej beczki: nadal wspierasz klub piłkarski Glentoran Belfast?

- Oczywiście (śmiech). Kilka dni temu udało mi się wyrwać do Belfastu na mecz z Crusaders. Glentoran przegrywał 0:3 po 15 minutach meczu, udało się nam doprowadzić do remisu, ale w końcu przegraliśmy 4:5. Kocham ten zespół i zawsze będę im kibicował.

- A co się dzieje z The Almighty?

- W tym roku mija 25 lat od powstania grupy. Universal planuje wydać reedycje płyt The Almighty z bonusowymi, niepublikowanymi utworami. Rozmawiałem z moimi kolegami z tego zespołu i chcemy, aby te płyty trafiły do sklepów. Problem polega na tym, że jestem teraz bardzo zajęty działalnością w Black Star Riders. Ale na pewno znajdę czas, by zająć się The Almighty. Tym bardziej, że mamy też sporo materiału, który czeka na nagranie i wydanie. Ale w tej chwili moim priorytetem jest Black Star Riders.  

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load