Wywiady

Michał "Stempel" Stemplowski (J.D.Overdrive)

2013-07-08

Grupa J.D.Overdrive, jeden z czołowych,polskich wykonawców grających stoner i southern rocka, wydał pod koniec maja nowy album "Fortune Favours The Brave". Z tej okazji porozmawialiśmy z gitarzystą Michałem "Stemplem" Stemplowskim.

Rozmowa z: Michał "Stempel" Stemplowski

- Mówi się, że drugi album jest zawsze sprawdzianem dla zespołu, czy sukces pierwszej płyty nie był przypadkiem. Wydaliście właśnie drugą płytę…

- Jeśli rzeczywiście tak się mówi, to się świetnie składa, gdyż w naszym odczuciu, nasza nowa płyta jest lepsza od pierwszej. Jest bardziej spójna i idealnie pokazała kierunek w jakim poszliśmy z naszą muzyką.  Jest na tej płycie niewiele rzeczy, które patrząc z perspektywy moglibyśmy poprawić. Daję tej płycie mocne 8/10 (śmiech).

- Jak wyglądała praca nad tym albumem?

- Zaczęliśmy pracę nad nowym materiałem zaraz po wydaniu debiutu. I przy okazji zmieniliśmy nieco styl pracy. Przy pierwszej płycie przynosiłem numery gotowe od A do Z i wspólnie szlifowaliśmy jedynie kwestie aranżacyjne. Natomiast przy „Fortune Favors The Brave” dostarczałem od jednego do trzech riffów. Czasami były one powiązane ze sobą. „Jamowaliśmy” na bazie tych riffów, aż wychodziły nam gotowe utwory. I taka właśnie forma pracy nam najbardziej odpowiada.

Jeśli zaś chodzi o teksty, to nasz wokalista Wojtek ma w tej kwestii wolną rękę. Swobodnie porusza się w angielskim, gdyż kończył anglistykę, więc ma to wszystko ręce i nogi.

- Czy podpisanie kontraktu z wytwórnią Metal Mind dało Wam więcej komfortu pracy?

- W Polsce niestety jest tak, że w większości wypadków zespół sam musi wyłożyć kasę na nagranie płyty. Gdy już mieliśmy gotowy materiał poszliśmy do wydawcy i zapytaliśmy, czy są zainteresowani. Posłuchali, powiedzieli że materiał jest w porządku, znali nasz pierwszy album i wydali nam „Fortune Favors The Brave”. Więc tak naprawdę to my sami narzuciliśmy sobie reżim dotyczący tempa pracy nad tym krążkiem. Chcieliśmy nową płytę wydać dwa lata po pierwszej i to nam się udało.

- Wasz nowy album to kawał świetnej muzyki rockowej. Nie dobija Was to, że taka muzyka jak Wasza jest praktycznie nieobecna w dużych mediach?

- Dzięki. Oczywiście, że dobija. Jak się okazuje chociażby to, że śpiewamy po angielsku jest już problemem dla dużych rozgłośni. Najlepiej, gdybyśmy zagrali coś lżejszego, a najlepiej po polsku. No ale kurczę, umówmy się, taka muzyka śpiewana po polsku być może by się obroniła, ale teksty brzmiałyby śmiesznie. Ja tego nie widzę i nie słyszę.

- To tak, jakby zaśpiewać „I’m Broken” Pantery po polsku…

- No właśnie, jakby to brzmiało? „Jestem złamany” (śmiech)? Nasz wokalista Suseł kiedyś zaczął mi tłumaczyć teksty na polski i wyszła z tego totalna paranoja i śmiech na sali.

- Który z tych 10 utworów z tej płyty jest Ci najbliższy?

- Pod kątem ostatecznego efektu i sposobu pracy jestem zadowolony z „Shadow Of The Beast”. Jest to kompozycja, która odrywa słuchacza od klimatu całej płyty, która jest dość dynamiczna i mocna, natomiast w tym utworze mocno zwalniamy i wchodzimy w transowe klimaty. Ten numer po prostu płynie i świetnie mi się go gra.

- Macie na swym koncie wspólne koncerty między innymi z Down, Black Label Society. Jak je wspominasz?

- Muzycy tych grup są z reguły bardzo mili i koleżeńscy, ale często nawet nie ma czasu aby z nimi pogadać. Niektórzy nawet za bardzo nie chcą się bratać z muzykami innych zespołów. Tak było w przypadku Down, gdzie Phil siedział głównie w garderobie. Natomiast nasz koncert jako ich support był niesamowity i niepowtarzalny. Nigdy wcześniej nie zagraliśmy koncertu dla pełnego klubu, w którym było około 1000 fanów Down, którzy są bardzo wymagający. Za naszym plecami stali Rex Brown i Pepper Keenan z Down bijący nam brawo. Podobaliśmy się im.

Natomiast koncert u boku Black Labek Society był spełnieniem jednego z moich marzeń, gdyż jestem oddanym fanem Zakka Wylde’a. Zresztą z tym koncertem wiąże się pewna niesamowita sytuacja. Otóż siedzieliśmy na backstage’u i dosiadł się do nas drugi gitarzysta BLS Nick Catanese i zaczął z nami rozmawiać. Spędził z nami chyba z godzinę (śmiech).

- Wolisz duże koncerty czy występy w małych klubach?

-  Lubię grać koncerty, na których czuję, że publiczność dobrze się bawi. Nie ma dla mnie znaczenia wielkość koncertu. Fajnie się czuję, gdy widzę, że pod sceną coś się dzieje. Kiedyś graliśmy w katowickim Spodku przed Whitesnake i pod sceną było może z 400 osób na naszym koncercie. To ja już wolę grać w dla 400 osób w klubie na 500 osób. Wtedy widzę tych fanów, wiem, że jest między nami interakcja.

- Macie już plany na nowy album?

- Dzwonisz w odpowiednim momencie i zadajesz właściwe pytanie, bo właśnie wczoraj zamknęliśmy w 90% pierwszy numer z kolejnej płyty. Jesteśmy już gotowi, aby rozpocząć jej komponowanie. Mam wyczyszczoną głowę z drugiego krążka i mogę teraz swobodnie myśleć o czymś nowym. Nie chciałbym się powtarzać, tylko wymyśleć coś zupełnie świeżego. Parę tygodni temu wpadł mi do głowy pewien ciekawy riff i właśnie wczoraj skończyliśmy składać ten nowy kawałek.

Foto: Marta Lebiocka


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load