Wywiady

Michał "Stempel" Stemplowski (J.D.Overdrive)

2013-07-08

Grupa J.D.Overdrive, jeden z czołowych,polskich wykonawców grających stoner i southern rocka, wydał pod koniec maja nowy album "Fortune Favours The Brave". Z tej okazji porozmawialiśmy z gitarzystą Michałem "Stemplem" Stemplowskim.

Rozmowa z: Michał "Stempel" Stemplowski

- Mówi się, że drugi album jest zawsze sprawdzianem dla zespołu, czy sukces pierwszej płyty nie był przypadkiem. Wydaliście właśnie drugą płytę…

- Jeśli rzeczywiście tak się mówi, to się świetnie składa, gdyż w naszym odczuciu, nasza nowa płyta jest lepsza od pierwszej. Jest bardziej spójna i idealnie pokazała kierunek w jakim poszliśmy z naszą muzyką.  Jest na tej płycie niewiele rzeczy, które patrząc z perspektywy moglibyśmy poprawić. Daję tej płycie mocne 8/10 (śmiech).

- Jak wyglądała praca nad tym albumem?

- Zaczęliśmy pracę nad nowym materiałem zaraz po wydaniu debiutu. I przy okazji zmieniliśmy nieco styl pracy. Przy pierwszej płycie przynosiłem numery gotowe od A do Z i wspólnie szlifowaliśmy jedynie kwestie aranżacyjne. Natomiast przy „Fortune Favors The Brave” dostarczałem od jednego do trzech riffów. Czasami były one powiązane ze sobą. „Jamowaliśmy” na bazie tych riffów, aż wychodziły nam gotowe utwory. I taka właśnie forma pracy nam najbardziej odpowiada.

Jeśli zaś chodzi o teksty, to nasz wokalista Wojtek ma w tej kwestii wolną rękę. Swobodnie porusza się w angielskim, gdyż kończył anglistykę, więc ma to wszystko ręce i nogi.

- Czy podpisanie kontraktu z wytwórnią Metal Mind dało Wam więcej komfortu pracy?

- W Polsce niestety jest tak, że w większości wypadków zespół sam musi wyłożyć kasę na nagranie płyty. Gdy już mieliśmy gotowy materiał poszliśmy do wydawcy i zapytaliśmy, czy są zainteresowani. Posłuchali, powiedzieli że materiał jest w porządku, znali nasz pierwszy album i wydali nam „Fortune Favors The Brave”. Więc tak naprawdę to my sami narzuciliśmy sobie reżim dotyczący tempa pracy nad tym krążkiem. Chcieliśmy nową płytę wydać dwa lata po pierwszej i to nam się udało.

- Wasz nowy album to kawał świetnej muzyki rockowej. Nie dobija Was to, że taka muzyka jak Wasza jest praktycznie nieobecna w dużych mediach?

- Dzięki. Oczywiście, że dobija. Jak się okazuje chociażby to, że śpiewamy po angielsku jest już problemem dla dużych rozgłośni. Najlepiej, gdybyśmy zagrali coś lżejszego, a najlepiej po polsku. No ale kurczę, umówmy się, taka muzyka śpiewana po polsku być może by się obroniła, ale teksty brzmiałyby śmiesznie. Ja tego nie widzę i nie słyszę.

- To tak, jakby zaśpiewać „I’m Broken” Pantery po polsku…

- No właśnie, jakby to brzmiało? „Jestem złamany” (śmiech)? Nasz wokalista Suseł kiedyś zaczął mi tłumaczyć teksty na polski i wyszła z tego totalna paranoja i śmiech na sali.

- Który z tych 10 utworów z tej płyty jest Ci najbliższy?

- Pod kątem ostatecznego efektu i sposobu pracy jestem zadowolony z „Shadow Of The Beast”. Jest to kompozycja, która odrywa słuchacza od klimatu całej płyty, która jest dość dynamiczna i mocna, natomiast w tym utworze mocno zwalniamy i wchodzimy w transowe klimaty. Ten numer po prostu płynie i świetnie mi się go gra.

- Macie na swym koncie wspólne koncerty między innymi z Down, Black Label Society. Jak je wspominasz?

- Muzycy tych grup są z reguły bardzo mili i koleżeńscy, ale często nawet nie ma czasu aby z nimi pogadać. Niektórzy nawet za bardzo nie chcą się bratać z muzykami innych zespołów. Tak było w przypadku Down, gdzie Phil siedział głównie w garderobie. Natomiast nasz koncert jako ich support był niesamowity i niepowtarzalny. Nigdy wcześniej nie zagraliśmy koncertu dla pełnego klubu, w którym było około 1000 fanów Down, którzy są bardzo wymagający. Za naszym plecami stali Rex Brown i Pepper Keenan z Down bijący nam brawo. Podobaliśmy się im.

Natomiast koncert u boku Black Labek Society był spełnieniem jednego z moich marzeń, gdyż jestem oddanym fanem Zakka Wylde’a. Zresztą z tym koncertem wiąże się pewna niesamowita sytuacja. Otóż siedzieliśmy na backstage’u i dosiadł się do nas drugi gitarzysta BLS Nick Catanese i zaczął z nami rozmawiać. Spędził z nami chyba z godzinę (śmiech).

- Wolisz duże koncerty czy występy w małych klubach?

-  Lubię grać koncerty, na których czuję, że publiczność dobrze się bawi. Nie ma dla mnie znaczenia wielkość koncertu. Fajnie się czuję, gdy widzę, że pod sceną coś się dzieje. Kiedyś graliśmy w katowickim Spodku przed Whitesnake i pod sceną było może z 400 osób na naszym koncercie. To ja już wolę grać w dla 400 osób w klubie na 500 osób. Wtedy widzę tych fanów, wiem, że jest między nami interakcja.

- Macie już plany na nowy album?

- Dzwonisz w odpowiednim momencie i zadajesz właściwe pytanie, bo właśnie wczoraj zamknęliśmy w 90% pierwszy numer z kolejnej płyty. Jesteśmy już gotowi, aby rozpocząć jej komponowanie. Mam wyczyszczoną głowę z drugiego krążka i mogę teraz swobodnie myśleć o czymś nowym. Nie chciałbym się powtarzać, tylko wymyśleć coś zupełnie świeżego. Parę tygodni temu wpadł mi do głowy pewien ciekawy riff i właśnie wczoraj skończyliśmy składać ten nowy kawałek.

Foto: Marta Lebiocka


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load