Wywiady

Michał "Spodziu" Spodymek (Pampeluna)

2013-07-10

Rozmowa z Michałem "Spodziem" Spodymkiem, gitarzystą grupy Pampeluna, która w czerwcu wydała drugi album zatytułowany "777".

Rozmowa z: Michał "Spodziu" Spodymek

- Skąd te trzy siódemki w tytule Waszej nowej płyty „777”?

-  Powstaliśmy 7 lipca 2007 roku w Krakowie i chcieliśmy do tego nawiązać, bo to jednak nietypowa data. I nieprędko się powtórzy (śmiech).

- Jest to Wasz drugi album, a często mówi się, że właśnie ta płyta, a nie debiut, jest najważniejsza dla danego wykonawcy. Jak Ty ją oceniasz kilka tygodni po wydaniu?

- Szczerze powiem, że mam obu płyt po dziurki w nosie (śmiech). Materiał z „777” grałem już chyba z 500 razy na próbach i kilku koncertach i ciężko mi to ocenić. Natomiast pamiętam, że gdy po raz pierwszy słuchałem tego materiału w studiu nagraniowym to bardzo mi się podobał. Z tego względu, że jest on dość zróżnicowany. A nie jest to sprawa łatwa w tym rodzaju muzyki. Pomimo tego zróżnicowania album tworzy spójną całość brzmieniowo – to pewnie zasługa Piotra Owczarzaka, który nam to miksował. Pamiętam też, że osoby ze studia nagrań, które pracowały z nami przy tej płycie także były bardzo pozytywnie nastawione do tego materiału. Podobnie było z kilkoma osobami z „branży”, którym ten album przedstawiliśmy. Każdy z nich ocenił, że jest to świeżość na naszym rynku, jeśli chodzi o ciężkie granie.

- Novum jest na pewno kompozycja „Legenda o Lustrze” utrzymana w stylistyce góralskiej i z gościnnym udziałem Jelonka.

- Wszyscy mieszkamy na Pomorzu Środkowym, ale kochamy góry. Zawsze staraliśmy się grać jak najczęściej w Małopolsce. Lubimy ludzi z gór, lubimy tamtejszą kulturę i zawsze mieliśmy ochotę, aby wpleść w jakiś utwór elementy góralskie. Tak się złożyło, że mieliśmy kontakt do Michała Jelonka, bardzo miłego człowieka i świetnego muzyka, więc postanowiliśmy zaprosić go do współpracy przy tej kompozycji. Zgodził się przyjechać do studia nagraniowego, zgodził się zagrać partię skrzypiec. Na „kolanie” wymyśliłem melodię, o zagranie której go poprosiłem. Zrobił to od razu i tak powstała ta piosenka. Początkowo miała być ona schowana na „777” jako tzw. bonus track, ale wytwórni Metal Mind tak się spodobała, że wykorzystali ją do promocji albumu. Dla niektórych może to być dość mylne, gdyż mogą sobie pomyśleć, że nasza płyta jest folkowa. Nic z tych rzeczy. Był to po prostu taki żarcik, którego się nie wstydzimy. Ale na pewno nie jest to utwór reprezentatywny dla tej płyty.

- W utworze „Prick Is Your Name” wystąpił także Titus z grup Acid Drinkers oraz Anti Tank Nun…

- Zaproszenie go było kwestią dosłownie dwóch maili. Przesłaliśmy mu wstępną wersję utworu, by dowiedzieć się, czy jest on w ogóle zainteresowany. Był zainteresowany, więc przyjechał do nas, do Izabelin Studio. Przez cały dzień nagrywaliśmy instrumenty do tego utworu, on przyjechał wieczorem i miał już zarejestrowany podkład instrumentalny. Pokazaliśmy mu tekst, pokazaliśmy linię melodyczną. Titus to zawodowiec absolutny. Zrobił dwa podejścia, nagrał dwie ścieżki wokalne. I tak to wyglądało.

- Na „777” teksty są w trzech językach: hiszpańskim, angielskim i polskim. Nie lepiej było skupić się na jednym?

- Na naszej pierwszej płycie 95% tekstów było po hiszpańsku. Wiele osób nam wówczas zarzucało, że śpiewamy o niczym. Nie ukrywamy, że traktujemy wokale jako czwarty instrument. Jednak w przypadku „777” chcieliśmy już coś przekazać w naszych tekstach pierwszoplanowo, więc zrobiliśmy to w języku polskim. Poza tym niektóre wyrażenia, takie jak na przykład „kurwa mać” lepiej brzmią w tekście po polsku niż „motherfucker” po angielsku. A język angielski jest w tekstach dlatego, że jest w naszym odczuciu bardzo melodyjnym językiem. Śpiewając po hiszpańsku ciężko o taką melodyjność słów.

- Macie na swym koncie występ w czerwcu przed Papa Roach w Poznaniu. Jak wspominasz ten koncert?

- Tydzień przed koncertem dostaliśmy propozycję występu przed Papa Roach w Poznaniu, gdyż zespół, który miał przed nimi wystąpić się „wysypał”. Wytwórnia wysłała naszą płytę do ich menadżera i on zgodził się na nasz udział w tej imprezie. Ale ten support, którego miejsce mieliśmy zająć jednak zdecydował się grać, by ostatecznie zrezygnować w dniu imprezy. Dostaliśmy telefon, że mamy jednak przyjechać do Poznania. W ciągu 40 minut wsiedliśmy w busa i dotarliśmy tam. Mieliśmy bardzo mało czasu na próbę, ale już po jej zagraniu mieliśmy godzinę na ochłonięcie. Koncert był bardzo udany, ale było potwornie gorąco od świateł. Klub Eskulap był tak rozgrzany, że wszyscy gitarzyści, także z Papa Roach, koncentrowali się po 2-3 piosenkach by nie wyślizgnęły im się „kostki” z palców. Mieliśmy ogromną tremę, gdyż był to nasz pierwszy bądź drugi koncert po półrocznej przerwie i mieliśmy wcześniej tylko trzy próby. Nie byliśmy więc pewni formy. Po koncercie mieliśmy możliwość pogadania z chłopakami z Papa Roach, ale gdy zobaczyliśmy tych kilkuset fanów czekających na nich to odpuściliśmy sobie, tym bardziej że sami mieliśmy sporo osób, które chciały z nami porozmawiać.

- Wcześniej wspomniałeś, że masz już dosyć obu waszych płyt. Myślicie już o nowym albumie?

 - Mamy już pewne pomysły, ale będziemy musieli je zweryfikować na próbach. Wiesz, mam pewne riffy, ale po przedstawieniu ich reszcie zespołu i zagraniu ich na próbie z całym zespołem może się okazać, że są one albo genialne albo do bani. Także na razie nic konkretnego na ten temat nie mogę powiedzieć. Poza tym jestem jeszcze troszkę zmęczony walką z utworami z „777”. Są 4 osoby w zespole i każdy może coś przynieść do zagrania, jak się komuś wena otworzy to rozpoczniemy walkę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load