Wywiady

Tony Pettit (The Eden House, ex-Fields Of The Nephilim)

2012-06-03

Wywiad z Tonym Pettitem - założycielem i basistą grupy The Eden House oraz byłym muzykiem legendarnej formacji Fields Of The Nephilim.

Rozmowa z: Tony Pettit

Cantaramusic: Grupa The Eden House wyda latem tego roku nowy album. Co tym razem przygotowaliście dla swych fanów?

TP: Płyta nie przyniesie większych niespodzianek w porównaniu z debiutem. Gramy swoje. Ale tym razem w tworzeniu płyty wzięli także udział: gitarzysta Andy Jackson i perkusista Simon Rippin. Nasz pierwszy album "Smoke & Mirrors" był skomponowany jedynie przeze mnie i gitarzystę Stevena Carrey'a.

Cantaramusic: Zarówno na pierwszej płycie "Smoke & Mirrors", jak i na ep-ce "Timeflows" występuje gościnnie kilka wokalistek, natomiast nie ma tam wokalistów. Skąd pomysł, aby wykorzystać jedynie żeńskie wokale?

TP: Nigdy wcześniej nie współpracowałem z wokalistkami. Pomyślałem więc, iż byłaby to odświeżająca zmiana. Amandine Ferrari, która śpiewała na pierwszej płycie, jest długoletnią przyjaciółką moją i Steve'a. Można więc powiedzieć, iż niejako to dzięki niej wprowadziliśmy żeńskie wokale na nasze płyty. Z kolei Evi Vine, która śpiewa w utworze "Reach Out" z naszej pierwszej płyty była polecona nam przez naszą wytwórnię. Z kolei Julianne Regan, która zaśpiewała w większości utworów na debiutanckim albumie, to nasza długoletnia przyjaciółka, wokalistka grupy All About Eve. Moim zdaniem jeden to jeden z najlepszych głosów na brytyjskiej scenie rockowej ostatnich 25 lat. Jeśli chodzi o nowy album, to jeszcze nie mamy potwierdzonych wszystkich wokalistek.

Cantaramusic: Na nowej ep-ce "Timeflows" wystąpił także gitarzysta Simon Hinkler z The Mission. Jak doszło do Waszej współpracy?

TP: Podczas trasy promującej "Smoke & Mirrors" Simon wystąpił na kilku koncertach jako nasz support. Błyskawicznie to wykorzystaliśmy (śmiech). Poprosiliśmy, aby nagrał partie gitar na kilku nowych utworach, które trafiły na "Timeflows", a także które znajdą się na nowej płycie.

Cantaramusic: Z The Eden House współpracują dwaj muzycy nie związani ze sceną gotycką: Bob Loveday (z zespołu Bob Geldofa) oraz Bob Irwin (Johnny Cash, Van Morrison)...

TP: Wiesz, uważam, iż dobrze jest zapraszać do współpracy muzyków, którzy grają muzykę inna niż twoja. Ich umiejętności i różne doświadczenia muzyczne pomagają w nagrywaniu jeszcze lepszych rzeczy. Bob Irwin już z nami nie nagrywa, ale Bob Loveday - tak. Zagra na nowym albumie i będzie z nami nadal koncertował. Uważam, iż właśnie jego gra na skrzypcach dodaje wiele uroku naszej muzyce. To nasz nieoceniony współpracownik. 

Cantaramusic: Jesteś w biznesie muzycznym od ponad 30 lat. Grałeś między innymi w Fields Of The Nephilim. Na pewno masz dużo miłych, ale i niemiłych wspomnień...

TP: To prawda, uzbierało się tego trochę. Moje najbardziej miłe przeżycie to bez wątpienia koncert Fields Of The Nephilim na festiwalu w Reading w 1988 roku. Zagraliśmy o zachodzie słońca dla 30 tysięcy widzów. To było niesamowite i do dziś mam ciarki na plecach na wspomnienie tego występu. Z kolei ze zgrozą wspominam, jak w 1988 roku jechaliśmy obskurnym busem na koncert w Norwegii i utknęliśmy w zaspie podczas śnieżycy. Nigdy tak nie przemarzłem, jak wtedy!

Cantaramusic: Po rozpadzie Fields Of The Nephilim w 1991 roku, założyliście zespół Rubicon z wokalistą Andym Delaneyem. Wydaliście dwa albumy i praktycznie bez żadnego rozgłosu zakończyliście działalność.

TP: Gdy Fields Of The Nephilim zakończyło działalność, chcieliśmy stworzyć coś, co nie byłoby kopią tego zespołu. Niestety, wielu naszych starych fanów nie chciało zaakceptować tego faktu. Poza tym, jeśli nasza pierwsza płyta "What Starts Ends" cieszyła się dużym powodzeniem, to już drugi album "Room 101" przemknął praktycznie nie zauważony. Nie chcieliśmy tego dalej ciągnąć.

Cantaramusic: Pod koniec lat dziewięćdziesiątych znowu zacząłeś współpracę z wokalistą Fields Of The Nephilim - Carlem McCoyem. Jednak po nagraniu jednego singla i kilku występach na festiwalach w Europie, znowu się rozstaliście.

TP: Mało kto o tym wie, ale pracowaliśmy wtedy, już od dłuższego czasu, nad nowym albumem. Jednak prace te zaczęły się przedłużać i chyba nie trafiliśmy jednak w odpowiedni moment. W końcu poczuliśmy, iż to już nie jest to, o co nam chodzi. Nasze artystyczne drogi się rozeszły. Raczej na zawsze. 

Cantaramusic: Muzyka The Eden House czy też Fields Of The Nephilim, jest moim zdaniem bardzo "filmowa". Czy wyobrażasz sobie nagranie muzyki filmowej?

TP: Muzyka Fields Of The Nephilim była wykorzystywana w róznych, niezależnych produkcjach filmowych oraz programach telewizyjnych. Praca nad muzyką filmową byłaby czymś, co sprawiłoby mi ogromną przyjemność. A więc jeśli tylko dostalibyśmy taką propozycję, to na pewno byśmy podeszłi do niej poważnie...

https://www.theedenhouse.com/


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load