Newsy muzyczne

Recenzja: Kult - Wstyd

Kult na swojej piętnastej płycie podąża ścieżką wytyczoną na płycie „Hurra!”.

Chodzi o przejęcie głównych sterów kompozytorskich przez sekcję dętą zespołu, czyli przez saksofonistę Tomasza Glazika, puzonistę Jarosława Ważnego i trębacza Janusza Zdunka. Efekty tych działań słychać na „Wstydzie” bardzo wyraźnie. Już w otwierającym płytę utworze „Jeśli będziesz tam”, pomimo linii basu kojarzącej się kawałkiem „Idź przodem” z „Ostatecznego Krachu Korporacji”, słychać, że to właśnie dęciaki nadają prym. Z kolei w singlowym „Madrycie” (klip poniżej) klimat jest odrobinę klezmerski, zaś temat podejmowany w nim przez Kazika Staszewskiego - choć osadzony jest w ponurych okolicach stolicy Hiszpanii - równie dobrze mógłby się odnosić do polskiego krajobrazu. Typowym „kultowym” brzmieniem charakteryzuje się natomiast „To nie jest kraj dla starszych ludzi”, gdzie Kazik rozprawia się z obłudą amerykańskiego stylu życia. Popisowo wypada tu również solówka Glazika. Z kolei utwór tytułowy pobrzmiewający nieco industrialem, podejmuje ocenę bieżącej sytuacji międzynarodowej. Przejmująco brzmi także „Cisza Nocna”, gdzie opisano stosunek władzy do obywatela na przykładzie pacjentów zakładu dla głuchoniemych, z wymownymi powtarzanymi słowami Co za wesoły-soły świat. Poważniej wypada za to „Dwururka”, która odnosi się do atmosfery powyborczej, ale przede wszystkim podejmuje trudny temat homofobii. Równie niepokojąco przedstawia się utwór „Odejdę”, poruszający wątek ucieczki, czy też emigracji. Natomiast znacznie bardziej dynamicznie na tym tle prezentuje się funkujący „To nie jest zbrodnia”, w którym Kazik dość uniwersalnie podszedł do tematu egzystencji. Kulminacją płyty jest natomiast dwuczęściowy utwór „Pęknięty Dom”, skupiający w sobie wszystkie elementy muzyczne tego krążka. Staszewski trafnie rozprawia się w nim z sytuacją bieżącej i minionej władzy w kraju. „Wstyd” zamyka natomiast kolejny typowo „kultowy” utwór „Apokalipsa, który brzmi niczym smutny walc.

Kult nagrał płytę osadzoną silnie w bieżących czasach, głównie za sprawą tekstów Kazika. Właściwie o wielu innych albumach grupy można tak powiedzieć. Muzycznie płyta prezentuje te elementy, które znamy już z innych grupy, a które zostały tu rozwinięte w dość ciekawym kierunku. Materiał ten (jak zwykle zresztą) zweryfikują koncerty zespołu.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Yann Tiersen zapowiada nową płytę

2021-05-08

Yann Tiersen ogłosił szczegóły nowego albumu i podzielił się pierwszym zwiastunem muzycznym "Ker al Loch". Krążek zatytułowany „Kerber" ukaże się 27 sierpnia nakładem wytwórni Mute.

Czytaj więcej...

Warszawskie Combo Taneczne wyda nową płytę

2021-05-07

21 maja ukaże się nowy album Warszawskiego Combo Tanecznego i Kapeli Zdzisława Kwapińskiego "Skarałeś Mnie Boże".

Czytaj więcej...

Druga zapowiedź drugiej płyty warszawskiego Pale Mannequin

2021-05-07

"Scattered" to drugi singel promujący nadchodzące wydawnictwo warszawskiego Pale Mannequin - "Colours of Continuity". Premiera albumu odbędzie się 21 maja.

Czytaj więcej...

Kosmiczna premiera nowego singla Coldplay

2021-05-07

Dzisiaj odbyła się premiera długo wyczekiwanego nowego singla Coldplay. Z okazji premiery "High Power", zespół połączył się w ramach pozaziemskiego chatu wideo z francuskim astronautą z ESA, Thomasem Pesquetem, który obecnie przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj więcej...

Mocne uderzenie Kultu

2021-05-07

Ukazał się pierwszy singel zapowiadający nową płytę grupy Kult "Ostatnia płyta". Album promuje jeden z najodważniejszych utworów w dorobku zespołu - "Wiara".

Czytaj więcej...

Dziś premiera nowej płyty Michała Szczerbca

2021-05-07

"Przyjdzie na ciebie czas" to czwarta płyta w dorobku gitarzysty, kompozytora i aktora Michała Szczerbca. Album dziś trafił do sklepów. Z tej okazji artysta opublikował nowy klip do utworu tytułowego.

Czytaj więcej...

Kolejny singel z nowej płyty Mariusza Dudy

2021-05-06

Znany z Riverside i Lunatic Soul - Mariusz Duda, postanowił swój najnowszy solowy album wydać w dość kontrowersyjny sposób umieszczając nagrania najpierw w całości w sieci, a teraz wydając je jedynie na kasetach magnetofonowych. Na serwisie YT pojawiło się video do najnowszego singla „Escape Pod”.

Czytaj więcej...

Paradise Lost zagra w Krakowie

2021-05-06

Brytyjscy klasycy mrocznego metalu wystąpią 16 września w krakowskim Hype Parku.

Czytaj więcej...

The Stranglers oddaje hołd zmarłemu koledze

2021-05-06

Ukazał się pierwszy singel zapowiadający nową najprawdopodobniej pożegnalną płytę grupy The Stranglers.

Czytaj więcej...

Micuła i jej 'Miasto Na W.'

2021-05-05

Micuła to solowy projekt Karoliny Micuły, artystki i performerki, znanej dotąd głównie z projektów artaktywistycznych i teatralnych.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania