Newsy muzyczne

Recenzja: Riverside - Eye of the Soundscape

Nowa płyta Riverside, to wydawnictwo wyjątkowe po kilkoma względami. To pierwszy album instrumentalny w dorobku grupy, a także stworzony po śmierci gitarzysty Piotra „Grudnia” Grudzińskiego. I niestety także pierwszy tak chaotyczny.

„Eye Of The Soundscape” jest wydawnictwem podwójnym. Krążek numer jeden otwiera nagranie premierowe, zatytułowane „Where The River Flows”. Długa, blisko 11 minutowa kompozycja, w części początkowej nawiązuje trochę do „The Same River” z debiutu Riverside  „Out Of Myself” - podobnie budowany jest w niej nastrój. Po około czterech minutach wchodzi bit, którego spokojnie moglibyśmy uświadczyć na płytach Jean Michele’a Jarre’a albo Mike’a Oldfielda. Stopniowo w utworze słychać coraz więcej brzmień. Pojawia się gitara nieodżałowanego „Grudnia”, a także linia basu. Utwór zamyka nastrojowa klawiszowo-gitarowa coda z delikatnymi wokalizami Mariusza Dudy. Drugą premierową kompozycją jest „Shine”, do której klip znajduje się poniżej. To już utwór mniej syntetyczny brzmieniowo, aczkolwiek równie ciekawy w warstwie instrumentalnej, gdzie na tle powtarzającego się motywu klawiszowo-basowego, pojawiają się liczne efekty dźwiękowe. Nawiązuje tym trochę do „02 Panic Room” z płyty „Rapid Eye Movement”. A skoro o tym krążku mowa – następną kompozycją jest właśnie pochodzący z niego utwór tytułowy, który wcześniej mogliśmy usłyszeć na dysku bonusowym, dodanym do trzeciego albumu Riverside. Na „Eye Of Soundscape” poprawiono miks, który stał się nieco czytelniejszy w stosunku do pierwotnego nagrania. Dysk numer jeden zamykają dwie części „Night Session” – również znane już wcześniej z bonusowego krążka, dodanego do piątego albumu grupy „Shrine Of New Generation Slaves”. Natomiast na krążku numer dwa jest nieco ciekawiej. Otwierająca go kompozycja „Sleepwalkers” zaskakuje niepokojącym nastrojem, budując klimat pewnego odrealnienia. Partie elektroniczne przeplatają się tutaj z mrocznymi wokalizami i wtórującemu im bitowi. „Rainbow Trip” to analogiczna sytuacja, jak z nagraniem „Rapid Eye Movement”. W nowym miksie zyskała jeszcze więcej ciepła. Reszta krążka to w dużej mierze powielenie zawartości bonusowego dysku z poprzedniego albumu grupy - „Love, Fear and the Time Machine”. Całość zamyka natomiast utwór tytułowy całego wydawnictwa – jedenastominutowa suita „Eye Of The Soundscape” przynosi długi, delikatny pejzaż dźwiękowy, naznaczony gitarą. Jest to jednocześnie ostatnia kompozycja, jaką muzycy Riverside zarejestrowali z „Grudniem”.

Charakter „Eye Of The Soundscape” z jednej strony narzucił celowość i atmosferę panującą na tym wydawnictwie. Z drugiej jednak strony, gdyby członkowie Riverside wypełnili je wyłącznie premierowym materiałem, nie byłoby poczucia chaosu, wywołanego nieskładnym ułożeniem utworów znanych już z wcześniejszych krążków grupy.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Heather Nova wystąpi w Warszawie

2021-07-23

Słynna brytyjska wokalistka zaprezentuje się 15 listopada 2022 roku w warszawskiej Pradze Centrum.

Czytaj więcej...

Coals w duecie z Żabsonem

2021-07-23

“Miraż” to pierwszy singiel zwiastujący najnowszą polskojęzyczną EPkę duetu Coals, która ukaże się jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej...

Jungle po raz pierwszy z gościem

2021-07-22

Po dwóch gorących singlach, które znalazły się na playliście BBC Radio 1, „Keep Moving” i „Talk About It”, Jungle dzielą się trzecim utworem promującym nowy album, kompozycją „Romeo”. To przełomowy moment w historii Jungle - ich pierwszy utwór z gościem.

Czytaj więcej...

Bullet For My Valentine zagra w Warszawie

2021-07-22

Walijska grupa zagra 31 stycznia 2022 roku w warszawskim Centrum EXPO XXI.

Czytaj więcej...

Klip z wilkołakami od Róży

2021-07-22

Warszawski zespół Róża zaprezentował singiel “Człowiek-pies” zwiastujący debiutancki album “Bu”. Właśnie wystartowała przedsprzedaż płyty, za której dystrybucję odpowiada Asfalt Distro. W psychodelicznym teledysku członkowie zespołu wcielają się w licealistów-wilkołaków, którzy mszczą się na opresyjnej nauczycielce.

Czytaj więcej...

Pat Metheny na sześciu koncertach w Polsce

2021-07-21

Słynny amerykański gitarzysta zagra w czerwcu 2022 roku w Polsce.

Czytaj więcej...

Billy Fingers wydał drugi singel 'Idę'

2021-07-21

"Idę" to druga propozycja w dyskografii singlowej śląskiej grupy Billy Fingers.

Czytaj więcej...

Szczegóły nowej płyty Coldplay

2021-07-21

Zespół Coldplay ogłosił premierę wyczekiwanego przez fanów albumu "Music of the Spheres". Dziewiąta długogrająca płyta formacji ukaże się 15 października 2021 roku.

Czytaj więcej...

Depeche Mode wyda kolejny winylowy box

2021-07-20

10 września ukaże się „Ultra – The 12’’ Singles”, kolekcjonerskie wydanie zawierające 8 winylowych płyt.

Czytaj więcej...

Reedycja 'Duchowej Rewolucji' Izraela

2021-07-20

13 sierpnia ukaże się reedycja trzeciej płyty grupy Izrael "Duchowa Rewolucja" z 1988 roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania