Newsy muzyczne

Recenzja: Moby & The Void Pacific Choir - These Systems Are Failing

Moby wkurzony, krzyczący na otaczający świat i na to, co do tego stanu doprowadziło. "These Systems Are Failing" to swoisty zapis złości artysty.

Po techno i rave’ach, jakie przyniosł album „Music From Porcelain”, nowojorski artysta znacznie bardziej bezpardonowo podchodzi nie tylko do materii muzycznej, ale przede wszystkim tekstowej. Tak jest już w otwierającym „Hey! Hey!”, gdzie nerwowy elektropunk jest dodatkowym podbiciem dla warstwy lirycznej, a w tym wypadku dla wymownego refrenu: Hey!/And we never saw inside/Hey hey/Look how they hang us out to dry/Hey/So let me dry your golden eyes/Hey/Cos all our dreams will never die. Jeszcze mocniej wypada „Break.Doubt”, w którym zakręcona i irytująca gitara idealnie uzupełnia wykrzykiwany tekst. Niemniej motorycznie  jest w „I Wait For You”, gdzie zmodyfikowany głos Moby’ego kojarzy się z jego poprzednimi dokonaniami. Po tej dość jednolitej „trójcy” kolejno następujący „Don’t Leave Me”, rozkłada nieco ciężar na pulsujący bit, który do spółki z chropowatym elektronicznym tłem, trafnie uwypukla rozpaczliwe słowa refrenu. Wbrew pozorom to jeden z najbardziej nośnych fragmentów całej płyty. Na tym tle szybki „Erupt & Matter” wypada przeraźliwie i przejmująco, niczym minisoundtrack do apokalipsy. Z kolei „Are You Lost In The World” brzmi trochę jak Jean Michel Jarre na sterydach. „A Simple Love” ma natomiast w sobie coś z ducha Depeche Mode, głównie za sprawą brzmienia gitary. „The Light Is Clear In My Eyes” to bodaj najbardziej przejrzysty utwór na płycie, zahaczający jednakowoż nieco o disco punka. Kapitalnie wypada w tej części „And It Hurts”, nawiązujący do wczesnych punkowych dokonań Moby’ego. Zaś w „Almost Loved” znów kłaniają się Depeche Mode. I gdyby nie charakterystyczny głos pana Melville’a, to w temacie spokojnie odnaleźliby się nie tylko Dave Gahan, ale też chociażby śp. David Bowie. Ciekawym przełamaniem jest tu niemalże kołyszący „The Nighttime”. Całość zamyka natomiast „Dark Star” z kolejnym rozpaczliwym refrenem: So turn on the light so I can see/Turn off the hope you had for me/Turn on the voice that cries again/Turn on the lights, turn on the rain.

Zastanawiam się, czy kolaboracja Moby’ego np. z Atari Teenage Riot nie wzmocniłaby przekazu, jaki zawarł na "These Systems Are Failing".  Z drugiej strony Mindy Jones, Julie Mintz, Jonathan Nesvadba, Joel Nesvadba, Jamie Drake oraz Lauren Tyler Scott, stanowiący The Void Pacific Choir, dość umiejętnie wyważyli proporcje między zawartością muzyczną i słowną.

Silna to płyta. Być może najważniejsza w dorobku Moby’ego, a na pewno najbardziej wyrazista, jaką artysta nagrał w ciągu ostatnich lat.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Charlotte Cardin po raz pierwszy w Polsce

2021-05-17

Kanadyjska wokalistka wystąpi 1 kwietnia w warszawskim klubie Niebo.

Czytaj więcej...

James Blunt wystąpi w Łodzi

2021-05-17

Brytyjski wokalista zaprezentuje się 29 maja 2022 roku w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox wróci do Polski

2021-05-17

Postmodern Jukebox wracają do Polski, aby zagrać 4 koncerty w ramach trasy "The Grand Opening".

Czytaj więcej...

St.Vincent wydała nowy album

2021-05-15

Piosenki na wydawnictwie zostały zainspirowane pobytem ojca artystki w więzieniu.

Czytaj więcej...

Warszawskie Combo Taneczne zaprasza do oberka

2021-05-14

"Mokotowski Oberek" to pierwszy singel zapowiadający nową płytę Warszawskiego Combo Tanecznego "Skarałeś Mnie Boże, która ukaże się 21 maja.

Czytaj więcej...

Klaves zapowiada nową ep-kę

2021-05-14

Mieszkający w Reykjaviku polski producent Klaves wydał pierwszą zapowiedź nowej ep-ki, która ukaże się 28 maja.

Czytaj więcej...

Czterdziestka klasycznego albumu Kraftwerk

2021-05-14

Ukazała się specjalna edycja płyty "Computer World" grupy Kraftwerk.

Czytaj więcej...

Czeski muzyk Floex wydał soundtrack do polskiej gry

2021-05-14

Multiinstrumentalista Tomáš Dvořák aka Floex wydał piątą ścieżkę dźwiękową do gry. Tym razem do polskiej przygodówki "Papetura", długo oczekiwanego debiutu programisty Tomasza Ostafina.

Czytaj więcej...

'Litania Kłamstw' od Dance Like Dynamite

2021-05-13

20 maja ukaże się nowy album nowofalowców z Dance Like Dynamite zatytułowany "Litania Kłamstw".

Czytaj więcej...

Sophie Szklarska wydała singel 'To Me'

2021-05-13

Sophie Szklarska to młoda artystka z Warszawy, swoją przygodę z produkcją muzyczną zaczęła około półtora roku temu, w Warszawskiej Akademii Dźwięku. Od tamtej pory nie ma w jej życiu dnia bez muzyki. Jej najnowsza propozycja to singel "To Me".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania