Newsy muzyczne

Kasai i Y (BOKKA) w duecie

W kwietniu 2020 Kasai i Y (BOKKA) połączyły siły w utworze „Rite of Passage”.

Utwór to artystyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku w Tajlandii, gdy grupa młodych zawodników piłki nożnej i ich trener utknęli w zalanej jaskini. Aby uniknąć paniki chłopcom na czas akcji podano ketaminę - środek usypiający.

Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna i podzielono ją na kilka etapów; brało w niej udział ponad 100 nurków z całego świata. Piosenka opowiada tę historię z perspektywy trenera, Ekkapola Chanthawonga – byłego buddyjskiego mnicha - stanowiącego psychiczną podporę dla chłopców w tej tragicznej sytuacji.

„Rite of Passage” to po polsku rytuał przejścia. Jaskinia Tham Luang już wcześniej była miejscem praktyk inicjacyjnych. I tym razem przejście jej licznych, wąskich korytarzy miało być ostatnim etapem rytuału. Rytuału, który przybrał nieprzewidzianą postać; stał się więzieniem i miejscem zmagania o przetrwanie na ponad tydzień.

„Rite of Passage” powstał w trakcie izolacji społecznej związanej z epidemią koronawirusa. To czas, w którym wielu ludzi może poczuć się, jakby byli zamknięci w ciasnej jaskini, skonfrontowani z własnymi demonami.

Piosenkę dedykujemy Samanowi Kunanowii Beirutowi Pakbara, bohaterskim nurkom, którzy stracili życie ratując chłopców i ich opiekuna.


Kasai
Pianistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka. Po latach obecności na największych polskich i zagranicznych scenach, w maju 2019 postawiła na solową karierę i osobistą wypowiedź, nagrywając płytę pt. "Equals". Koncerty Kasai, to wyjątkowe, mocne i emocjonalnie intymne spotkanie. Jej muzyka jest niezwykle plastyczna, obrazowa i wielopłaszczyznowa – Z głębi serca – prosto w serce. Inspiracje operą, filmem i muzyką symfoniczną obecne w muzyce Kasai wpisane są w szeroko pojęty nurt muzyki alternatywnej. Artystka w swoich utworach zaprasza słuchacza w unikalną pełną osobistych przeżyć i przemyśleń, eteryczną, liryczną i ulotną, a czasami mroczną, pełną napięć i sprzeczności podróż.

Piosenka „Rite of Passage” znajdzie się na kolejnym albumie, nad którym artystka obecnie pracuje.

Y Wokalistka zespołu BOKKA - jednego z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie muzycznej nie tylko ze względu na to, że nie ujawniają swoich personaliów. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA, opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową tożsamość. Pojawili się w roku 2013 – dzięki numerowi Town of Strangers i debiutanckiej płycie Bokka. Niebanalne podejście do muzyki szybko zwróciło na nich uwagę także poza krajem. Drugim albumem "Don't Kiss and Tell" ugruntowali swoją wysoką pozycję na polskiej sceny alternatywnej. W kwietniu 2018 roku do fanów trafiła ich trzecia płyta  – "Life On Planet B", która tak samo jak drugi album, otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Alternatywa.

Od wydania "Life On Planet B" ukazały się dwa mini albumy - "Satellites Of Planet B", na którym zagraniczni artyści (m.in. Dave Pen z Archive, The KVB, NOEP) zremixowali utwory z trzeciego albumu BOKKI oraz "Roll Down The Hill", który zawiera m.in. wersje utworów Daydreaming (Radiohead), BangBang (Nancy Sinatra), Love Will Tear Us Apart (Joy Division) w interpretacjach BOKKI. Y zaśpiewała także na albumie Smolik/Kev Fox oraz Corridors Baascha.


Foto: Y (BOKKA) - Grzegorz Szklarek
Źródło: ART2 Management

Pokrewne wątki:

Kolejna leśna opowieść Sarsy

2021-11-30

„La La Las” to już trzeci rozdział leśnych opowieści Sarsy. Utwór zapowiada „Runostany”, czyli nowy album artystki. Płyta światło dzienne ujrzy już w przyszłym roku.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda zamyka pandemiczną trylogię

2021-11-30

Lider grupy Riverside nie zwalnia tempa i już 10 grudnia opublikuje kolejną solową płytę - tym razem zatytułowaną "Interior Drawings'.

Czytaj więcej...

Agressiva69 deformuje

2021-11-30

W połowie grudnia ukaże się nowe wydawnictwo klasyków polskiego industrialu Agressiva 69. Będzie to zapowiedź nowej płyty

Czytaj więcej...

Anne-Marie ponownie w Warszawie

2021-11-29

Brytyjska wokalistka wystąpi 17 sierpnia na letniej scenie warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Impact Festival wróci do Krakowa

2021-11-29

Po 3 latach przerwy Impact Festival wróci 6 lipca 2022 do krakowskiej Tauron Areny. Wystąpią: Five Finger Death Punch, Black Label Society i Hollywood Undead.

Czytaj więcej...

Debiut nowego zespołu Andrzeja Stasiuka

2021-11-29

Ukazała się pierwsza płyta trio Opla Stasiuk Trzaska.

Czytaj więcej...

Edyta Bartosiewicz śpiewa Różewicza

2021-11-28

Jest już dostępny pierwszy singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” To utwór w wykonaniu Edyty Bartosiewicz „Nie śmiem (tam, gdzie trzeba)".

Czytaj więcej...

Zremiksowany Robert Cichy

2021-11-27

Wczoraj ukazała się płyta Roberta Cichego "3 & remixed".

Czytaj więcej...

Inga Mejer przedstawiła 'Afrodytę'

2021-11-27

"Afrodyta" to debiutancki singiel 22-letniej Ingi Mejer - kobiety, która zdecydowanie nie lubi się nudzić.

Czytaj więcej...

Zapal Ruskiefajki

2021-11-26

Po debiutanckim singlu „Szatan kazał tańczyć”, który na YouTube odtworzono aż 7 milionów razy, a także featach u Kartky’ego, Majora SPZ i innych reprezentantów sceny hip-hopowej, nadszedł jej czas. Ruskiefajki zapowiada swój pierwszy album.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania