Newsy muzyczne

Kraftwerk W 3D Dziś W Poznaniu

Dziś w Starej Gazowni w Poznaniu wystąpi grupa Kraftwerk.

Koncert będzie jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu Malta. 

Kraftwerk to nie tylko muzyka, lecz także silny wizualny idiom – charakterystyczne, futurystyczne kostiumy, proste struktury graficzne, projekcje wideo. Poczynając od 2005 roku, kiedy wystąpili na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizują swoje projekty również w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych Kraftwerk. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu. Obecny skład grupy tworzą: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz i Falk Grieffenhagen. 

Kraftwerk to zespół-legenda, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko muzykę popularną ostatnich dekad, ale kulturę współczesną w ogóle. Grupa powstała w 1970 roku w Düsseldorfie i od tej pory stanowi punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców i odbiorców. Ich muzykę charakteryzuje minimalistyczne, elektroniczne brzmienie i wokal przetworzony przez syntetyzatory mowy. W 1974 ukazała się płyta "Autobahn", która okazała się przełomem i uczyniła z Kraftwerk jedną z najważniejszych grup naszych czasów. W 1978 roku, w czasach, gdy muzycy nie mieli jeszcze wokół siebie komputerów, wydali płytę "Die Mensch Maschine", a w 1981 – "Computer World", opisującą przyszłość świata, w którym maszyna stanie się ważniejsza od człowieka. Ich twórczość jest swoistą ścieżką dźwiękową społeczeństwa informacyjnego, składającego się z wyalienowanych jednostek.

Nazwa zespołu oznacza w języku niemieckim "elektrownię", ale Ralf Hütter, założyciel grupy podaje alternatywne znaczenie: "kraft to energia, dynamika, a werk to praca, dzieło artysty".

Bilety na koncert, który odbędzie się na terenie Starej Gazowni, kosztują 220 zł.

Program koncertu:

godz. 18 - otwarcie bram
godz. 20.30 - Niwea
godz. 22 - Kraftwerk

 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Zmarł Dusty Hill z ZZ Top

2021-07-28

Grupa ZZ Top poinformowała o śmierci basisty Dusty'ego Hilla.

Czytaj więcej...

Iggy Pop na OFF Festivalu 2022

2021-07-28

Iggy Pop, Bikini Kill, Yves Tumor & Its Band, The Armed, Mdou Moctar, Erika de Casier, Squid, Pi’erre Bourne, Yard Act i Natalie Bergman przyjadą do Katowic na OFF Festival 2022.

Czytaj więcej...

WaluśKraksaKryzys na letniej trasie po Polsce

2021-07-28

29 lipca na Pol'and'Rock Festival rozpocznie się trasa grupy WaluśKraksaKryzys.

Czytaj więcej...

Clödie chce coraz więcej

2021-07-28

Clödie wydała nowy singel zatytułowany "Coraz więcej chcę".

Czytaj więcej...

Joey Jordison nie żyje

2021-07-28

W wieku 46 lat zmarł we śnie współzałożyciel i były perkusista grupy Slipknot Joey Jordison.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Slasha w Gibson Records

2021-07-27

Nowa płyta gitarzysty grupy Guns n'Roses ukaże się w barwach nowej wytwórni Gibson Records.

Czytaj więcej...

Sensualny klip Mary Komasy

2021-07-27

Utwór i sensualny klip „Pull Me Up” to celebracja miłości, dotyku, seksu i namiętności. Mary Komasa pokazuje te emocje w charakterystycznej dla siebie wysublimowanej, zmysłowej formie.

Czytaj więcej...

Beck wystąpi w Warszawie

2021-07-27

Autor utworu “Loser” - jednego z największych hitów lat 90., zdobywca ośmiu nagród Grammy, niekwestionowana legenda amerykańskiej muzyki - Beck Hansen w ramach europejskiej trasy koncertowej nareszcie zaprezentuje swój materiał polskiej publiczności.

Czytaj więcej...

BAiKA zapowiada drugi album

2021-07-27

Ukazał się singel "Kradziej", który jest pierwszą zapowiedzią nowej płyty duetu BAiKA, w skład którego wchodzą: kompozytor i instrumentalista Piotr Banach oraz wokalistka Katarzyna ‘Kafi’ Sondej.

Czytaj więcej...

Warszawska Fera w drodze nad 'Morze'

2021-07-26

Ukazał się singel "Podejdź" zapowiadający debiutancki mini-album warszawskiej grupy Fera zatytułowany "Morze".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania