Newsy muzyczne

Festiwal Kultura 2.0 W Basenie

Drekoty, L. Stadt, UL/KR na jednej scenie, audiowizualna rejestracja z perspektywy publiczności, muzyków i instrumentów realizowana przez Otwartą Scenę to muzyczna propozycja warszawskiego Festiwalu Kultura 2.0.

Tegoroczna edycja „Kultury 2.0”, tym razem pod hasłem „DOŚĆ!” stawia pytanie o radzenie sobie z nadmiarem kultury, szczególnie kultury cyfrowej. Udostępnianie treści kultury to nie tylko wpuszczanie treści w obieg,ale również jakość rejestracji wydarzenia czy redakcji tekstu. I dlatego muzyczną atrakcję Kultury 2.0 będzie stanowiła ciekawa propozycja udostępniania i promowania polskiej muzyki alternatywnej - koncert zespołów: Drekoty, L.Stadt i UL/KR i jego niekonwencjonalna rejestracja, realizowane przez Otwartą Scenę (www.otwartascena.pl).

Rejestracja obejmować będzie perspektywę publiczności, muzyków, ale także pałeczek perkusyjnych, klawiszy, strun, laptopów i trąbki. To symboliczne zrównanie perspektyw, typowe dla kultury 2.0, w której sieć zastępuje hierarchię. Dokumentacja audiowizualna pozwoli publiczności w Klubie Basen i później widzom w Sieci, którzy będą mogli oglądać koncert w portalu NInA www.ninateka.pl oraz na www.otwartascena.pl, być jak najbliżej muzyków i instrumentów.

Podczas koncertu zagrają Drekoty - zespół założony w 2011 roku przez Olę Rzepkę, perkusistkę i pianistkę znaną z takich zespołów jak Wovoka, Alte Zachen, Pogodno, Graal czy The Complainer. Z trudności zakwalifikowania muzyki Drekoty uczyniły swój atut, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. Bazowe instrumentarium zespołu to perkusja, klawisze i trzy przeplatające się wokale (Ola Rzepka, Magda Turłaj, Natalia Pikuła).

Wystąpi również L.Stadt, grupa łącząca surf rock, country i psychodelię, w składzie: Łukasz Lach, Adam Lewartowski, Andrzej Sieczkowski i Piotr Gwadera. Producentem ich pierwszej płyty był Mikael Count, który pracował m.in. z Radiohead. Materiał na najnowszą płytę „You Gotta Move” został zarejestrowany w Teksasie, a południowa muzyka w aranżacjach łódzkich muzyków przekonały także miejscową publiczność, a nawet miejscowych artystów.

Trzecim zespołem, który zagra tego wieczoru jest UL/KR, nowy projekt gorzowianina Błażeja Króla, łączący ze sobą mroczną elektronikę, chwytliwe gitarowe melodie i magnetyczne teksty. Skład grupy uzupełnia Maurycy Kiebzak-Górski, jeden z najzdolniejszych gorzowskich instrumentalistów. Debiutancki album grupy, wydany w ubiegłym roku, został okrzyknięty mianem najlepszego debiutu ostatnich lat w polskiej muzyce niezależnej.

Na świecie funkcjonuje szereg projektów niestandardowego udostępniania muzyki. „Koncerty na wynos” na stronie La Blogothèque www.blogotheque.net to francuski projekt stawiający na nietypowe otoczenie występu zespołu: muzycy grają i śpiewają spacerując po chodniku, stojąc na klatce schodowej czy w windzie towarowej. Koncerty From the Basement www.fromthebasement.tv  odbywają się w piwnicy bez publiczności. Otwarta Scena realizuje podobny format - bez prowadzącego, bez publiczności. Te internetowe projekty przejęły rolę muzycznych telewizji. Tu jednak kładzie się nacisk na muzykę, nie na promocyjne mizdrzenie.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia od 30.09. do 11.10. w klubach Plan B, Powiększenie lub w Basenie w dniu koncertu od 19.00. 

 

Autor: Grzegorz Szklarek
Foto: L.Stadt
Źródło: Chaos Management

Yann Tiersen zapowiada nową płytę

2021-05-08

Yann Tiersen ogłosił szczegóły nowego albumu i podzielił się pierwszym zwiastunem muzycznym "Ker al Loch". Krążek zatytułowany „Kerber" ukaże się 27 sierpnia nakładem wytwórni Mute.

Czytaj więcej...

Warszawskie Combo Taneczne wyda nową płytę

2021-05-07

21 maja ukaże się nowy album Warszawskiego Combo Tanecznego i Kapeli Zdzisława Kwapińskiego "Skarałeś Mnie Boże".

Czytaj więcej...

Druga zapowiedź drugiej płyty warszawskiego Pale Mannequin

2021-05-07

"Scattered" to drugi singel promujący nadchodzące wydawnictwo warszawskiego Pale Mannequin - "Colours of Continuity". Premiera albumu odbędzie się 21 maja.

Czytaj więcej...

Kosmiczna premiera nowego singla Coldplay

2021-05-07

Dzisiaj odbyła się premiera długo wyczekiwanego nowego singla Coldplay. Z okazji premiery "High Power", zespół połączył się w ramach pozaziemskiego chatu wideo z francuskim astronautą z ESA, Thomasem Pesquetem, który obecnie przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj więcej...

Mocne uderzenie Kultu

2021-05-07

Ukazał się pierwszy singel zapowiadający nową płytę grupy Kult "Ostatnia płyta". Album promuje jeden z najodważniejszych utworów w dorobku zespołu - "Wiara".

Czytaj więcej...

Dziś premiera nowej płyty Michała Szczerbca

2021-05-07

"Przyjdzie na ciebie czas" to czwarta płyta w dorobku gitarzysty, kompozytora i aktora Michała Szczerbca. Album dziś trafił do sklepów. Z tej okazji artysta opublikował nowy klip do utworu tytułowego.

Czytaj więcej...

Kolejny singel z nowej płyty Mariusza Dudy

2021-05-06

Znany z Riverside i Lunatic Soul - Mariusz Duda, postanowił swój najnowszy solowy album wydać w dość kontrowersyjny sposób umieszczając nagrania najpierw w całości w sieci, a teraz wydając je jedynie na kasetach magnetofonowych. Na serwisie YT pojawiło się video do najnowszego singla „Escape Pod”.

Czytaj więcej...

Paradise Lost zagra w Krakowie

2021-05-06

Brytyjscy klasycy mrocznego metalu wystąpią 16 września w krakowskim Hype Parku.

Czytaj więcej...

The Stranglers oddaje hołd zmarłemu koledze

2021-05-06

Ukazał się pierwszy singel zapowiadający nową najprawdopodobniej pożegnalną płytę grupy The Stranglers.

Czytaj więcej...

Micuła i jej 'Miasto Na W.'

2021-05-05

Micuła to solowy projekt Karoliny Micuły, artystki i performerki, znanej dotąd głównie z projektów artaktywistycznych i teatralnych.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania