Newsy muzyczne

Poznaliśmy Program Warszawskiego Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur 2014"

Jubileuszowa edycja odbędzie się od 24 do 28 września pod hasłem „Legendy i odkrycia”. To okazja spotkania wielkich mistrzów muzyki etno oraz artystów, do których należy przyszłość world music.

Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji „Legendy i odkrycia” zaprosiliśmy gwiazdy będące ikonami world music, a także młodych, którzy w naszym odczuciu podbiją wkrótce rynki muzyczne świata swoim talentem i charyzmą – wyjaśnia Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. – Doświadczenie spotka się z żywiołem młodości.

Tej idei podporządkowany został scenariusz koncertów. Wieczór rozpoczynać będzie artysta - odkrycie, a jako druga zaprezentuje się legenda muzyki świata. I tak festiwal zainauguruje w środę, 24 września Teta, niezwykle uzdolniony gitarzysta i wokalista z Madagaskaru. W swoich utworach czerpie z tradycyjnej muzyki tsapiky, opowiadając o zwyczajnym życiu plemienia Szczęśliwych Ludzi (Mahafaly). Potem na scenie pojawi się największa gwiazda tegorocznego festiwalu Hugh Masekela z Republiki Południowej Afryki. Ten75-letni mistrz afro-jazzu i pionier muzyki fusion, uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy. U jego boku zaśpiewa piękna i energetyczna Nomfusi.

W czwartek, 25 września scena należeć będzie do Polaków. Podczas cyklu koncertów Sounds Like Poland zaprezentują się najciekawsze rodzime zespoły folkowe. Tego dnia wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

Piątkowy wieczór, 26 września rozpocznie się od występu duetu Su: m. Młode Koreanki mają do dyspozycji tradycyjne instrumentarium: ogromną 25-strunową cytrę, flet piri i saenghwang (bambusowe piszczałki), ale grają własne kompozycje i improwizują. Łączą przeszłość i nowoczesność tworząc wysmakowane muzyczne widowiska. Potem scenę obejmie we władanie Mahmoud Ahmed, najbardziej znany i ceniony wokalista etiopski,nazywany królem abisyńskiego soulu.

Sobota, 27 września będzie okazją, by posłuchać ciepłego czarującego głosu Zé Luisa. Podobnie jak jego słynna rodaczka Cesária Évora jest mistrzem morny, melancholijnych i zmysłowych muzycznych opowieści, które śpiewa się na Wyspach Zielonego Przylądka. Drugim bohaterem wieczoru będzie brazylijski zespół Barbatuques. To kilkunastoosobowa orkiestra muzyków, którzy jako instrumentów używają własnych ciał tworząc niesamowite show. Równie ważna, co muzyka jest dla nich dobra zabawa.

Finał festiwalu należeć będzie do zespołów miksujących muzykę korzeni z nowoczesnymi rytmami. W niedzielę, 28 września jako pierwszy na scenie pojawi się zespół Rastak by zaprezentować jak brzmi współczesny irański folk.  Na zakończenie wystąpi włoska grupa Mascarimiri,  która tradycyjne melodie z Salento doprawia elektroniką.

Nasz festiwal to wielkie święto muzyki z dalekich i bliskich stron. Urzeczywistnia spotkanie i szeroki dialog tradycji wielu narodów, w której z ciekawością przegląda się współczesność – dodaje Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.


Koncerty 10. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędą się
w namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki.


Dziś rusza sprzedaż biletów
. Wejście na jeden dzień koncertowy kosztuje  40 zł, a karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu - 130 zł. Bilety i karnety można kupować:

- w sieci www.ebilet.pl
- w salonach Empik
- w biurze festiwalowym mieszczącym się w Stołecznej Estradzie
(ul. Marszałkowska 77/79; pon.-pt., godz. 9-17).

PROGRAM 10. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR

24.09 (środa), godz. 19

Teta (Madagaskar)
Hugh Masakela, z gościnny udziałem Nomfusi (Republika Południowej Afryki)

25.09 (czwarek), godz. 19

Sounds Like Poland

26.09 (piątek), godz. 19

SU: M (Korea Południowa)
Mahmoud Ahmed (Etiopia)

27.09 (sobota), godz. 19

Zé Luis (Republika Zielonego Przylądka)
Barbatuques (Brazylia)

28.09 (niedziela), godz. 19

Rastak (Iran)

Mascarimiri (Włochy)


Foto: Hugh Maskela / fot. Mark Shoul

Pokrewne wątki:

Mioush zapowiedział jubileuszową trasę koncertową

2021-05-09

Miuosh obchodzi XX-lecie działalności. Z tej okazji ogłosił koncerty w 10 miastach.

Czytaj więcej...

Reedycja słynnej 'koncertówki' Motörhead

2021-05-08

25 czerwca do sprzedaży trafi reedycja albumu ‘No Sleep ‘Til Hammersmith’ Motörhead z 1981 roku.

Czytaj więcej...

Yann Tiersen zapowiada nową płytę

2021-05-08

Yann Tiersen ogłosił szczegóły nowego albumu i podzielił się pierwszym zwiastunem muzycznym "Ker al Loch". Krążek zatytułowany „Kerber" ukaże się 27 sierpnia nakładem wytwórni Mute.

Czytaj więcej...

Warszawskie Combo Taneczne wyda nową płytę

2021-05-07

21 maja ukaże się nowy album Warszawskiego Combo Tanecznego i Kapeli Zdzisława Kwapińskiego "Skarałeś Mnie Boże".

Czytaj więcej...

Druga zapowiedź drugiej płyty warszawskiego Pale Mannequin

2021-05-07

"Scattered" to drugi singel promujący nadchodzące wydawnictwo warszawskiego Pale Mannequin - "Colours of Continuity". Premiera albumu odbędzie się 21 maja.

Czytaj więcej...

Kosmiczna premiera nowego singla Coldplay

2021-05-07

Dzisiaj odbyła się premiera długo wyczekiwanego nowego singla Coldplay. Z okazji premiery "High Power", zespół połączył się w ramach pozaziemskiego chatu wideo z francuskim astronautą z ESA, Thomasem Pesquetem, który obecnie przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj więcej...

Mocne uderzenie Kultu

2021-05-07

Ukazał się pierwszy singel zapowiadający nową płytę grupy Kult "Ostatnia płyta". Album promuje jeden z najodważniejszych utworów w dorobku zespołu - "Wiara".

Czytaj więcej...

Dziś premiera nowej płyty Michała Szczerbca

2021-05-07

"Przyjdzie na ciebie czas" to czwarta płyta w dorobku gitarzysty, kompozytora i aktora Michała Szczerbca. Album dziś trafił do sklepów. Z tej okazji artysta opublikował nowy klip do utworu tytułowego.

Czytaj więcej...

Kolejny singel z nowej płyty Mariusza Dudy

2021-05-06

Znany z Riverside i Lunatic Soul - Mariusz Duda, postanowił swój najnowszy solowy album wydać w dość kontrowersyjny sposób umieszczając nagrania najpierw w całości w sieci, a teraz wydając je jedynie na kasetach magnetofonowych. Na serwisie YT pojawiło się video do najnowszego singla „Escape Pod”.

Czytaj więcej...

Paradise Lost zagra w Krakowie

2021-05-06

Brytyjscy klasycy mrocznego metalu wystąpią 16 września w krakowskim Hype Parku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania