Newsy muzyczne

Recenzja: Slipknot - ".5: The Gray Chapter"

Slipknot udanie powrócił do żywych po 6 latach przerwy i paśmie tragedii oraz personalnych roszad.

".5: The Gray Chapter" jest albumem z kategorii "być albo nie być". Dla grupy Coreya Taylora wydanie tej płyty oraz udany powrót był sprawą życia i śmierci. W ostatnich latach na ten zespół spadły dwa ciężkie ciosy. W 2010 roku zmarł basista Paul Gray, a w ubiegłym roku ze Slipknot wyrzucony został perkusista Joey Jordison. Do tego od wydania ostatniej płyty studyjnej minęło aż 6 lat, a wydana dwa lata temu kompilacja największych przebojów grupy była zamknięciem jednego rozdziału w historii zespołu i otwarciem kolejnego. Wszystkie te czynniki pokazują, jak ważną płytą dla Slipknot miało być ".5: The Gray Chapter".

Już po pierwszym przesłuchaniu płyty można z całą stanowczością powiedzieć, że powrót udał się nadspodziewanie dobrze. Co prawda Slipknot na ".5: The Gray Chapter" prochu nie wymyśla i jedzie na tych samych patentach co zawsze, ale czy właśnie nie za to kochają ten zespół fani? Album aż ocieka wściekłością i brudem. Znakomita większość kompozycji utrzymana jest w szaleńczym tempie. Pełno tu "połamanych" partii perkusji, mięsistych, ciężkich riffów gitarowych, industrialnego posmaku, wściekłego śpiewu Taylora. Ale w tym całym szaleństwie Slipknot nie giną na szczęście bardzo fajne melodie. Znalazło się też miejsce na chwileczkę zapomnienia oraz liryzmu w postaci pięknych ballad "Goodbye" i zamykającej płytę "If Rain Is What You Want". Tak, słowo "piękny" w przypadku Slipknot brzmi dziwnie, ale obie piosenki naprawdę są pełne uroku.

Bardzo udana płyta, która, miejmy nadzieję, jest zwiastunem tego, co Slipknot będzie nam prezentował w przyszłości. Bo jak już była mowa, jesteśmy na początku nowego rozdziału w historii zespołu. A to zobowiązuje.

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Daria Zawiałow i A_GIM w nowej wersji hitu Haliny Frąckowiak

2021-10-16

Utwór "Serca Gwiazd" zapowiada nowy serial „Pajęczyna” z Joanną Kulig w roli głównej.

Czytaj więcej...

bryska na wspólnej trasie z Luną

2021-10-16

Pracowity czas u bryskiej! Podczas gdy w radiach i serwisach streamingowych zachwyty zbiera jej aktualny przebój „lato (pocałuj mnie)” a 20-letnia wokalistka przygotowuje się do wydania debiutanckiej EP-ki („jestem bryska” – premiera 12 listopada), ogłoszone zostały daty jej pierwszych koncertów, jakie zagra wraz z inną sensacją alternatywnego popu - LUNĄ.

Czytaj więcej...

Debiut Johan Band od dziś w sklepach

2021-10-15

15 października ukazał się debiutancki album Johan Band „Do Utraty Tchu”. Na czele zespołu stoi Johan Stasiak – były lider, wokalista i autor tekstów w hardrockowej grupie Korpus i projekcie Johane’s.

Czytaj więcej...

Adele wróciła po 6 latach

2021-10-15

Dzisiaj ruszyła przedsprzedaż płyty „30”, która pojawi się na sklepowych półkach 19 listopada.

Czytaj więcej...

Amarok wydał dziś nowy album

2021-10-15

Dziś do sklepów trafiła nowa płyta warszawskiej grupy Amarok zatytułowana „Hero”. Dziś także miał premierę nowy singel z tego wydawnictwa zatytułowany „Hero”.

Czytaj więcej...

Paweł Tur tęskni

2021-10-15

Nowy utwór Pawła Tura – Tęsknie, to odzwierciedlenie osobowości wokalisty – codzienny pęd życia przeplatany chwilami melancholii i refleksją o szczęściu z drugą osobą.

Czytaj więcej...

Zmierzch bogów od Zeal & Ardor

2021-10-15

“Götterdämmerung” to tytuł nowego singla anonsującego nową płytę Zeal & Ardor “Zeal & Ardor”, która ukaże się 11 lutego 2022.

Czytaj więcej...

Coldplay po raz trzeci w Warszawie

2021-10-14

Brytyjska grupa Coldplay zaprezentuje się 8 lipca 2022 na warszawskim PGE Narodowym.

Czytaj więcej...

Warpaint zagra w Warszawie

2021-10-14

Amerykańska grupa wystąpi 28 maja w warszawskiej Progresji w ramach pierwszej od 5 lat trasy po Europie.

Czytaj więcej...

Slow Magic wystąpi w Warszawie

2021-10-14

Slow Magic zaprezentuje się 12 marca przyszłego roku w warszawskim Pogłosie.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania