Newsy muzyczne

Video: Warszawskie Combo Taneczne - "Warszawo Ma"

„Warszawo Ma” to drugi singiel z płyty „Przyznaj Się” Warszawskiego Combo Tanecznego.

Zespół nie wyobrażał sobie albumu bez tej właśnie piosenki. Jej słowa przypisywane są różnym autorom, przez co oficjalnie prawdziwy autor pozostaje nieznany. Tekst do słynnej starej żydowskiej melodii pt. “Miasteczko Bełz“ poświęcony jest Warszawie za murem, traktuje o tragicznym losie Warszawiaków pochodzenia Żydowskiego zamkniętych w gettcie. Piosenka w wykonaniu Combo jest hołdem złożonym miastu i jego mieszkańcom i dlatego właśnie pojawiają się w niej wyjątkowi goście: Joanna Halszka Sokołowska – wokalistka, aktorka, performerka -śpiew i Amos Hoffman – oud, czyli lutnia arabska. Amos znany chociażby ze współpracy z wybitnym kontrabasistą Avishai Cohen‘em specjalnie na nagranie przyjechał do Warszawy z Tel Avivu i wsparł Combo swoją grą na instrumencie, który w swej charakterystyce łączy dwa światy europejski i bliskowschodni. 

Kooperacja warszawskich muzyków z wyjątkowym gościem z Izraela, ma także wymiar symboliczny, chodziło o uniesienie się ponad czasem i historią i wspólne wykonanie tak ważnej i pięknej piosenki. Zarówno piosenka jak i klip dedykowane są postaci zmarłego w getcie warszawskim Andrzeja Własta – jednego z najwybitniejszych polskich tekściarzy i poetów.

Warszawskie Combo Taneczne to znakomici muzycy, którym przewodzi Jan Emil Młynarski (śpiew, gitara). Oprócz niego w składzie są: Piotr Zabrodzki (banjo), Tomasz Duda (saksofon, klarnet), Mateusz "Waszka" Waskiewicz (gitara), Anna Bojara (piła), Lesław Matecki (gitara, mandolina), Wojciech Traczyk (kontrabas). To właśnie dzięki nim powstała płyta "Przyznaj się", na której zamieszczono 16 piosenek, nawiązujących do rewii, dancingów, balów, fajfów, których w przedwojennej Warszawie nie brakowało. A także do tradycji stołecznych piosenek ulicznych, pełnych niesamowitych historii.

Pokrewne wątki:

Zmarł Dusty Hill z ZZ Top

2021-07-28

Grupa ZZ Top poinformowała o śmierci basisty Dusty'ego Hilla.

Czytaj więcej...

Iggy Pop na OFF Festivalu 2022

2021-07-28

Iggy Pop, Bikini Kill, Yves Tumor & Its Band, The Armed, Mdou Moctar, Erika de Casier, Squid, Pi’erre Bourne, Yard Act i Natalie Bergman przyjadą do Katowic na OFF Festival 2022.

Czytaj więcej...

WaluśKraksaKryzys na letniej trasie po Polsce

2021-07-28

29 lipca na Pol'and'Rock Festival rozpocznie się trasa grupy WaluśKraksaKryzys.

Czytaj więcej...

Clödie chce coraz więcej

2021-07-28

Clödie wydała nowy singel zatytułowany "Coraz więcej chcę".

Czytaj więcej...

Joey Jordison nie żyje

2021-07-28

W wieku 46 lat zmarł we śnie współzałożyciel i były perkusista grupy Slipknot Joey Jordison.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Slasha w Gibson Records

2021-07-27

Nowa płyta gitarzysty grupy Guns n'Roses ukaże się w barwach nowej wytwórni Gibson Records.

Czytaj więcej...

Sensualny klip Mary Komasy

2021-07-27

Utwór i sensualny klip „Pull Me Up” to celebracja miłości, dotyku, seksu i namiętności. Mary Komasa pokazuje te emocje w charakterystycznej dla siebie wysublimowanej, zmysłowej formie.

Czytaj więcej...

Beck wystąpi w Warszawie

2021-07-27

Autor utworu “Loser” - jednego z największych hitów lat 90., zdobywca ośmiu nagród Grammy, niekwestionowana legenda amerykańskiej muzyki - Beck Hansen w ramach europejskiej trasy koncertowej nareszcie zaprezentuje swój materiał polskiej publiczności.

Czytaj więcej...

BAiKA zapowiada drugi album

2021-07-27

Ukazał się singel "Kradziej", który jest pierwszą zapowiedzią nowej płyty duetu BAiKA, w skład którego wchodzą: kompozytor i instrumentalista Piotr Banach oraz wokalistka Katarzyna ‘Kafi’ Sondej.

Czytaj więcej...

Warszawska Fera w drodze nad 'Morze'

2021-07-26

Ukazał się singel "Podejdź" zapowiadający debiutancki mini-album warszawskiej grupy Fera zatytułowany "Morze".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania