Newsy muzyczne

Recenzja: Hugo Race & The True Spirit - "The Spirit"

"Największy skarb narodowy Australii" przywrócił do życia projekt The True Spirit i nagrał jedną z najlepszych płyt w swojej ponad 30-letniej karierze.

Hugo Race to człowiek-instytucja na australijskiej scenie muzycznej. Jego muzyczna (i nie tylko) działalność sprawiła, że sam Henry Rollins nazwał go kiedyś "największym skarbem narodowym Australii". Race ma na koncie między innymi znaczący udział w postaniu albumu "From Her To Eternity" Nick Cave & The Bad Seeds, założenie kultowej grupy The Wreckery, występ w jednym filmie ze świętej pamięci Michaelem Hutchence (INXS) i nagranie niezliczonej ilości płyt z różnymi zespołami oraz projektami. Jednym z nich jest formacja Hugo Race & The True Spirit, której muzyka jest określana jako "industrial trance blues". Zespół przez kilka ostatnich lat pozostawał w uśpieniu, ale w końcu nadszedł czas na przebudzenie i nagranie nowej płyty - znakomitego "The Spirit". 

Określenie "industrial trance blues" znakomicie pasuje do zawartości tej płyty. Podobnie jak na poprzednich wydawnictwach The True Spirit z ubiegłej dekady, także tutaj Race i towarzyszący mu muzycy serwują słuchaczom mroczną, duszną atmosferę rodem z zamglonych bagien delty Mississippi. Utwory utrzymane są w bluesowym klimacie wymieszanym z gotycką, chłodną atmosferą, podlaną industrialnymi trzaskami i zgrzytami. Piosenki płyną leniwie, mają odpowiednią dawkę transowości i psychodeliczności, a nastrój niepokoju wywołuje dodatkowo niski, lekko zachrypnięty głos Hugo Race'a brzmiący jak połączenie Nicka Cave'a, Andrew Eldritcha i Leonarda Cohena. Mrok i chłód swoją drogą, ale jak zwykle Race nie zapomina o wyśmienitych melodiach. Nawet nagrywając tak niekomercyjną płytę jak "The Script" Hugo udowodnił, że można stworzyć świetne piosenki. Niekomercyjne i świetne piosenki? Paradoks? Tylko pozornie. Życzyłbym każdemu skomponować takie utwory jak "Elevate My Love" czy "Sleepwalker". Posłuchajcie "The Spirit", a nie będziecie chcieli wydostać się z bagiennych oparów, w jakie chce Was wciągnąć Hugo Race. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Pola Chobot & Adam Baran z nowym singlem 'Fruń'

2021-06-14

Pola Chobot & Adam Baran zaprezentowali właśnie teledysk do nowego singla z EPki "Trzeba mi". Video powstało do utworu "Fruń", który zamyka trzyczęściową opowieść o miłości i końcu.

Czytaj więcej...

Norweska Madrugada wróci do Warszawy

2021-06-14

Norweska formacja Madrugada zaprezentuje się 3 kwietnia 2022 roku w warszawskim klubie Niebo.

Czytaj więcej...

Clan Of Xymox wyda nową płytę

2021-06-14

16 lipca ukaże się nowy album studyjny legendy nurtu dark wave Clan Of Xymox zatytułowany "Limbo".

Czytaj więcej...

Nowy teledysk Kultu

2021-06-12

Jeden z najodważniejszych utworów Kultu - "Wiara" - doczekał się teledysku. Mocny, wyrazisty wideoklip w artystyczny, mądry sposób ilustruje piosenkę do tekstu Kazika Staszewskiego.

Czytaj więcej...

Szczegóły festiwalu Rock Na Bagnie

2021-06-12

Tegoroczny festiwal ROCK NA BAGNIE odbędzie się w dnia 2 i 3 lipca w Goniądzu na Podlasiu. Gwiazdami będą Pidżama Porno, Armia, Tribute To Kelner. W festiwalu będą mogli uczestniczyć osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy (Sanepid zezwala tylko na tych, którym od wyzdrowienia nie minęło pół roku).

Czytaj więcej...

Michał Szczerbiec zaprasza do 'Afryki'

2021-06-11

Ukazał się czwarty singel z nowego czwartego albumu gitarzysty Michała Szczerbca zatytułowanego "Przyjdzie na ciebie czas".

Czytaj więcej...

Tangerine Dream wróci do Warszawy

2021-06-11

Legenda muzyki elektronicznej Tangerine Dream zawita 17 sierpnia do warszawskiego amfiteatru w Parku Sowińskiego.

Czytaj więcej...

Smolasty w gorącym teledysku z Oliwką Brazil

2021-06-11

"Oh Daddy" to tytuł nowego singla Smolastego nagranego z raperką Oliwką Brazil.

Czytaj więcej...

Drugi singel od Simply Sounds

2021-06-11

„Never Before” to drugi singiel duetu Simply Sounds, który tworzą Robert Madziarz i Sylwia Wilfort.

Czytaj więcej...

Nie budź Stashki

2021-06-11

Stashka prezentuje swój nowy singiel "Nie Budź Mnie", z najnowszego albumu "Historie", który ukazał się 8 marca 2021 w wytwórni Soul Records.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania