Newsy muzyczne

Recenzja: Motörhead - "Bad Magic"

W piątek odbyła się premiera nowego albumu Motörhead. Oto nasza recenzja tego wydawnictwa.

4 rzymskie dziesiątki na okładce płyty, przypominające o jubileuszu grupy i 22 album w jej dorobku. „Bad Magic” zawiera wszystko to, do czego Motörhead nas przyzwyczaił na przestrzeni swojej czterdziestoletniej drogi artystycznej. 

Rozpoczynający płytę utwór „Victory Or Die” zdaje się być idealną deklaracją zespołu, zwłaszcza w obliczu niepokojących wieści, docierających z obozu grupy, dotyczących stanu zdrowia jej lidera Lemmy’ego Kilmistera. Muzycznie to po prostu solidna dawka motörheadowego rock and rolla. Kolejny „Thunder & Lightning” to esencja grupy. Świetny riff, szybka perkusja i charakterystyczny warkot Lemmy’ego. Po tych dwóch numerach bardzo konkretnej rozgrzewki, „Fire Storm Hotel” brzmi po prostu klasycznie. Idealnie wyważony i nasycony rock and rollem numer, podtrzymuje ogień. Początek „Shoot Out All Of Your Lights”, przypominający kultowy “Overkill” wrzuca nas od razu do pędzącego motörheadowego pociągu. Wykrzykiwane w refrenie naprzemiennie „Fight” i „Die” potęgują wrażenie, a świetna solówka Phila Campbella na gitarze i bulgocząca perkusja Mikkey’a Dee znakomicie numer uzupełniają. W gęstym „The Devil” solo na gitarze dołożył sam Brain May. I zagrał je tak, że buty spadają! Mocna, ostra partia, której prędzej moglibyśmy się spodziewać np. po Slashu, niż po gitarzyście Queen. „Electricty” ponownie dokłada do pieca, ale i... goni do tańca. To ponad dwuminutowe motörheadowe boogie woogie, okraszone jest kolejną znakomitą solówką Campbella. „Evil Eye” z półplemiennymi bębnami Dee we wstępie i głosem Lemmy’ego, przypominającym robota, można potraktować trochę jako ciekawostkę, chociaż wszystko zachowane jest w duchu stylu grupy. Zaś nieco bluesowy „Teach Them How To Bleed” żarzy aż przyjemnie! Z kolei balladowy „Till The End” uspokaja tę szaleńczą gonitwę. Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek ckliwości. Motörhead nawet grając wolniej, nie traci nic ze swojej mocy. „Tell Me Who To Kill” rozpędza maszynę od nowa. I zdumiewa intensywnością. A słuchany naprawdę głośno pozwala odkryć... delikatnie pobrzmiewające klawisze w tle. Końcówka płyty to bodaj najcięższy na płycie „Choking On Your Screams” z kolejnym popisowym solem Campbella i rockandrollowy „When The Sky Comes Looking For You” (oby tytuł nie okazał się proroczy...) Całość zaś zamyka motörheadowa przeróbka „Sympathy Fot The Devil” z repertuaru The Rolling Stones. Co ciekawe – w wykonaniu Lemmy’ego i spółki ten utwór brzmi jeszcze bardziej dosadnie i soczyście, niż w oryginale. A w słynnym „uuu. uuu” podobno gościnnie udzielił się m.in. perkusista Matt Sorum, który przecież nagrał swoją wersję tego rocknadrollowego klasyka jeszcze z Guns N’ Roses.

Motörhead wciąż hołduje swojemu przez lata wypracowanemu i od razu rozpoznawalnemu stylowi grania, a za sprawą „Bad Magic”, potwierdza, że nie ma zamiaru składać broni przedwcześnie.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Kolejna zapowiedź nowej płyty Tremontiego

2021-08-04

Gitarzysta Tremonti przedstawił nowy teledysk do tytułowego utworu z piątego albumu studyjnego “Marching In Time”.

Czytaj więcej...

Maria Peszek j*bie to wszytko

2021-08-04

Dziś ukazał się nowy singel Marii Peszek z nowej płyty "Ave Maria", która ukaże się 10 września.

Czytaj więcej...

Wkrótce premiera debiutu Shyness!

2021-08-04

14 sierpnia ukaże się debiutancki album projektu Shyness! Iwony Skwarek znanej z duetu Rebeka. Ukazał się czwarty singel zapowiadający to wydawnictwo zatytułowany "Ready To Lose".

Czytaj więcej...

Ornette anonsuje drugi album

2021-08-03

13 sierpnia ukaże się nowa solowa płyta Grzegorza "Ornette" Stępnia znanego m.in. z Oddziału Zamkniętego.

Czytaj więcej...

Organek prezentuje klip do utworu 'Fotograf Brok'

2021-08-03

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. W piątek miał premierę album, który jest efektem tej współpracy - „Ocali nas miłość”. Singlem promującym album jest „Fotograf Brok”, do którego powstał teledysk w reżyserii Michała Palikota.

Czytaj więcej...

Vangelis zainspirowany Jowiszem

2021-08-03

Decca Records ogłasza wydanie nowego albumu Vangelisa „Juno to Jupiter”. Album ukaże się 24 września i będzie dostępny na CD oraz w formacie cyfrowym, a także na płycie winylowej.

Czytaj więcej...

Box z singlami na 30-lecia klasyka Primal Scream

2021-08-02

30 rocznica premiery albumu Primal Scream – „Screamadelica” zostanie uświetniona premierą trzech limitowanych wydawnictw. 17 września ukażą się: BOX zawierający 10 winylowych singli i podwójny winyl picture disc.

Czytaj więcej...

Nowy klip Torture of Hypocrisy

2021-08-02

Ukazał się pierwszy klip anonsujący nową płytę metalowej formacji Torture Of Hypocrisy.

Czytaj więcej...

Couples Therapy z nowym singlem 'Jestem'

2021-08-02

Przedstawiamy nowy singel formacji Couples Therapy zatytułowany "Jestem".

Czytaj więcej...

Giorgio Fazer z nową płytą 'Gdy Rozum Śpi'

2021-08-01

Trzeci długogrający album duetu Giorgio Fazer bazuje na znalezionych przypadkowo nagraniach z dyktafonu, na których został zarejestrowany tajemniczy głos.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania